Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Reklama
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rzeźba w nowej przestrzeni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 18:10

Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy 80 rzeźb i 20 rysunków dwojga gdańskich artystów: Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego. Jest to pierwsza od wielu lat naprawdę duża wystawa rzeźby w Gdańsku.


Na kilkuset metrach kwadratowych foyer w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, w terminie od 18 do 24 sierpnia, jest  prezentowanych ponad sto dzieł sztuki: rzeźby, obiekty przestrzenne, płaskorzeźby i rysunki stworzone przez dwoje artystów znanych i szanowanych w środowisku trójmiejskim oraz daleko szerzej, bo w Polsce i w Europie.


altJest to także inauguracja nowej dużej niezależnej przestrzeni prezentacji sztuki, której tak bardzo brakuje w Gdańsku. Wreszcie, jest to piękny przykład współdziałania biznesu i organizacji pozarządowej.


altTematyka wystawianych prac dotyka spraw fundamentalnych i ostatecznych; skłaniają one do przemyśleń na temat istoty człowieczeństwa i podstawowych norm moralnych. Artyści nie dają się wciągnąć w bieżący dyskurs polityczny. Rzeźby nie są też interwencją społeczną.
Organizatorzy wierzą, że prezentowane rzeźby i rysunki będą źródłem inspiracji dla młodych twórców i tematem twórczych dyskusji dojrzałych artystów; że wzbudzą ciekawość wszystkich zainteresowanych współczesną rzeźbą i jej ponadczasowymi wartościami.


Podczas części oficjalnej prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz z zadowoleniem przyjął fakt, że AmberExpo jako wielofunkcyjny obiekt został oddany do użytku razem ze stadionem PGE Arena i wreszcie dla celów sztuki została wykorzystana ta wielka przestrzeń targowo-konferencyjna.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: Dorota Sauter, Magdalena Strzelczyk i Dariusz Szafrański.


altAndrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Przedstawił zgromadzonym obu artystów (oboje na zdjęciu powyżej). Adriana Majdzińska (rocznik 1973) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku i Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in. nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000 roku i złoty medal na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003 roku.


altCzesław Podleśny (rocznik 1959) studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucjonalnych: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Firma Instal (Kraków), Stajkoski Organization (Niemcy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA i w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie odebrał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni. Wykładał m.in. na Maryland Institute College of Art w Baltimore. Uczył również w Liceum A. Kenara w Zakopanem.

Andrzej Stelmasiewicz powiedział też, że od wielu lat ma przyjemność znać Adę Majdzińską i podziwiać tworzone przez nią rzeźby i rysunki. W tym roku poznał Czesława Podleśnego i zakochałem się w jego pracach. Pierwotnie planowano, że wystawa odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Okazało się jednak, że w budynku przy ul. 3 Lipy 3 na Morenie nie ma dostatecznie dużych, wolnych powierzchni. Takie przestrzenie oraz przychylność znaleziono w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Całą akcję „skatalizowała” Dorota Sauter z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


altZwieńczeniem wernisażu był koncert zespołu Uhuru Trio, którego wokalistką jest Adriana Majdzińska.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jej organizatorami są: Fundacja Wspólnota Gdańska, Gdański Park Naukowo-Technologiczny (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna) i Międzynarodowe Targi Gdańskie.


alt


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież