"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rzeźba w nowej przestrzeni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 18:10

Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy 80 rzeźb i 20 rysunków dwojga gdańskich artystów: Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego. Jest to pierwsza od wielu lat naprawdę duża wystawa rzeźby w Gdańsku.


Na kilkuset metrach kwadratowych foyer w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, w terminie od 18 do 24 sierpnia, jest  prezentowanych ponad sto dzieł sztuki: rzeźby, obiekty przestrzenne, płaskorzeźby i rysunki stworzone przez dwoje artystów znanych i szanowanych w środowisku trójmiejskim oraz daleko szerzej, bo w Polsce i w Europie.


altJest to także inauguracja nowej dużej niezależnej przestrzeni prezentacji sztuki, której tak bardzo brakuje w Gdańsku. Wreszcie, jest to piękny przykład współdziałania biznesu i organizacji pozarządowej.


altTematyka wystawianych prac dotyka spraw fundamentalnych i ostatecznych; skłaniają one do przemyśleń na temat istoty człowieczeństwa i podstawowych norm moralnych. Artyści nie dają się wciągnąć w bieżący dyskurs polityczny. Rzeźby nie są też interwencją społeczną.
Organizatorzy wierzą, że prezentowane rzeźby i rysunki będą źródłem inspiracji dla młodych twórców i tematem twórczych dyskusji dojrzałych artystów; że wzbudzą ciekawość wszystkich zainteresowanych współczesną rzeźbą i jej ponadczasowymi wartościami.


Podczas części oficjalnej prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz z zadowoleniem przyjął fakt, że AmberExpo jako wielofunkcyjny obiekt został oddany do użytku razem ze stadionem PGE Arena i wreszcie dla celów sztuki została wykorzystana ta wielka przestrzeń targowo-konferencyjna.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: Dorota Sauter, Magdalena Strzelczyk i Dariusz Szafrański.


altAndrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Przedstawił zgromadzonym obu artystów (oboje na zdjęciu powyżej). Adriana Majdzińska (rocznik 1973) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku i Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in. nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000 roku i złoty medal na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003 roku.


altCzesław Podleśny (rocznik 1959) studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucjonalnych: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Firma Instal (Kraków), Stajkoski Organization (Niemcy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA i w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie odebrał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni. Wykładał m.in. na Maryland Institute College of Art w Baltimore. Uczył również w Liceum A. Kenara w Zakopanem.

Andrzej Stelmasiewicz powiedział też, że od wielu lat ma przyjemność znać Adę Majdzińską i podziwiać tworzone przez nią rzeźby i rysunki. W tym roku poznał Czesława Podleśnego i zakochałem się w jego pracach. Pierwotnie planowano, że wystawa odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Okazało się jednak, że w budynku przy ul. 3 Lipy 3 na Morenie nie ma dostatecznie dużych, wolnych powierzchni. Takie przestrzenie oraz przychylność znaleziono w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Całą akcję „skatalizowała” Dorota Sauter z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


altZwieńczeniem wernisażu był koncert zespołu Uhuru Trio, którego wokalistką jest Adriana Majdzińska.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jej organizatorami są: Fundacja Wspólnota Gdańska, Gdański Park Naukowo-Technologiczny (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna) i Międzynarodowe Targi Gdańskie.


alt


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież