Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rzeźba w nowej przestrzeni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 18:10

Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy 80 rzeźb i 20 rysunków dwojga gdańskich artystów: Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego. Jest to pierwsza od wielu lat naprawdę duża wystawa rzeźby w Gdańsku.


Na kilkuset metrach kwadratowych foyer w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, w terminie od 18 do 24 sierpnia, jest  prezentowanych ponad sto dzieł sztuki: rzeźby, obiekty przestrzenne, płaskorzeźby i rysunki stworzone przez dwoje artystów znanych i szanowanych w środowisku trójmiejskim oraz daleko szerzej, bo w Polsce i w Europie.


altJest to także inauguracja nowej dużej niezależnej przestrzeni prezentacji sztuki, której tak bardzo brakuje w Gdańsku. Wreszcie, jest to piękny przykład współdziałania biznesu i organizacji pozarządowej.


altTematyka wystawianych prac dotyka spraw fundamentalnych i ostatecznych; skłaniają one do przemyśleń na temat istoty człowieczeństwa i podstawowych norm moralnych. Artyści nie dają się wciągnąć w bieżący dyskurs polityczny. Rzeźby nie są też interwencją społeczną.
Organizatorzy wierzą, że prezentowane rzeźby i rysunki będą źródłem inspiracji dla młodych twórców i tematem twórczych dyskusji dojrzałych artystów; że wzbudzą ciekawość wszystkich zainteresowanych współczesną rzeźbą i jej ponadczasowymi wartościami.


Podczas części oficjalnej prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz z zadowoleniem przyjął fakt, że AmberExpo jako wielofunkcyjny obiekt został oddany do użytku razem ze stadionem PGE Arena i wreszcie dla celów sztuki została wykorzystana ta wielka przestrzeń targowo-konferencyjna.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: Dorota Sauter, Magdalena Strzelczyk i Dariusz Szafrański.


altAndrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Przedstawił zgromadzonym obu artystów (oboje na zdjęciu powyżej). Adriana Majdzińska (rocznik 1973) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku i Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in. nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000 roku i złoty medal na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003 roku.


altCzesław Podleśny (rocznik 1959) studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucjonalnych: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Firma Instal (Kraków), Stajkoski Organization (Niemcy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA i w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie odebrał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni. Wykładał m.in. na Maryland Institute College of Art w Baltimore. Uczył również w Liceum A. Kenara w Zakopanem.

Andrzej Stelmasiewicz powiedział też, że od wielu lat ma przyjemność znać Adę Majdzińską i podziwiać tworzone przez nią rzeźby i rysunki. W tym roku poznał Czesława Podleśnego i zakochałem się w jego pracach. Pierwotnie planowano, że wystawa odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Okazało się jednak, że w budynku przy ul. 3 Lipy 3 na Morenie nie ma dostatecznie dużych, wolnych powierzchni. Takie przestrzenie oraz przychylność znaleziono w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Całą akcję „skatalizowała” Dorota Sauter z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


altZwieńczeniem wernisażu był koncert zespołu Uhuru Trio, którego wokalistką jest Adriana Majdzińska.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jej organizatorami są: Fundacja Wspólnota Gdańska, Gdański Park Naukowo-Technologiczny (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna) i Międzynarodowe Targi Gdańskie.


alt


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież