PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szkoła w Kokoszkach nielegalna - "S" daje prezydentowi 14 dni

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 16:55

P. Adamowicz przekazał nielegalnie szkołę w Kokoszkach prywatnemu operatorowi - uprawomocnił się wyrok WSA w Gdańsku. Radni PiS, Piotr Gierszewski i Kazimierz Koralewski, zapowiadają ponowne zbadanie nieprawidłowości przetargowych. Bożena Brauer, szefowa oświatowej "S" domaga się od prezydenta natychmiastowego przejęcia szkoły przez Gdańsk.Uprawomocniło się orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 października 2015 roku. Było dla prezydenta Gdańska miażdżące i wskazywało na istotne naruszenia prawa i niedopuszczalność przekazania zadań oświatowych prywatnemu podmiotowi. Występujący w imieniu prezydenta Pawła Adamowicza, jego zastępca Piotr Kowalczuk mętnie zapowiadał w mediach złożenie odwołania po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia z sądu administracyjnego.


Zamiast eskalacji sporu sądowego i produkcji pism odwoławczych - P. Adamowicz i jego ekipa może od dziś czytać pismo oświatowej "Solidarności", podpisane przez przewodniczącą komisji Bożenę Brauer. Związkowcy wzywają prezydenta do cofnięcia pozwolenia na prowadzenie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach przez osobę prawną tj. Pozytywne Inicjatywy - Edukacja sp. z o.o. Nadto "S" domaga się "przejęcia szkoły podstawowej w Gdańsku-Kokoszkach do prowadzenia przez gminę miasta Gdańsk - jako organu prowadzącego z dniem 1 września 2016. Oczekujemy również wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za bezprawne przekazanie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach".


Związek wzywa prezydenta by w terminie 14 dni usunął naruszenie prawa wskazane w orzeczeniu WSA w Gdańsku. Tymczasem wcześniejsze naruszenia procedury przetargowej ponownie zainteresowały radnych PiS, Piotra Gierszewskiego i Kazimierza Koralewskiego. Zdaniem radnych postępowanie 9 członków komisji przetargowej i odstępstwo od regulaminu przetargu wymaga, także w świetle orzeczenia WSA, zbadania przez prokuraturę.


altWybudowany kosztem ok. 40 mln złotych budynek szkoły, z boiskiem, salą gimnastyczną i basenem, został wystawiony na przetarg na najem... powierzchni biurowej. W ten sposób budynek wzniesiony za publiczne pieniądze jako szkoła był licytowany jako powierzchnia biurowa, tyle że w sam raz do prowadzenia szkoły. Paweł Adamowicz budynek szkoły, która zgodnie z ustawą oświatową i o samorządzie gminy, miała obowiązek prowadzić gmina Gdańsk - wynajął fundacji Pozytywne Inicjatywy, której lider z list PO ubiegał się o mandat poselski. Wynajmując budynek wykupił też z budżetu usługi oświatowe zapewniając prywatnemu operatorowi nie tylko warsztat pracy, ale także konkretne zmówienie - kilkuset uczniów, za każdego z nich płaci ok. 10 tys. subwencji oświatowej do prywatnej kieszeni...


Do prywatnej, bo jakimś organizacyjnym cudem do przetargu stanęła fundacja, ale szkołę prowadzi spółka, której udziałowcy i zarząd noszą te same nazwiska co fundatorzy i zarząd fundacji. Zaleta spółki nad fundacją jest taka, że fundacja musi składać sprawozdanie do resortu a spółka i jej tajemnice handlowe takich obowiązków informacyjnych nie ma. Wg b. sekretarza stanu w resorcie oświaty, Franciszka Potulskiego, przychody z subwencji i niższe koszty wynikające z braku rygorów zapisanych w Karcie Nauczyciela, zapewniają spółce komfortowy dochód roczny.


- Wszystkie te okoliczności powinny zostać dokładnie sprawdzone - mówi portalowi wybrzeze24.pl, który cud przemienienia fundacji w spółkę odkrył i opisał jako pierwszy dla publiczności gdańskiej, radny Piotr Gierszewski. - Zadania oświaty publicznej nie podlegają komercjalizacji ani specyficznemu partnerstwu publiczno-prywatnemu, którym tak się urzekł nasz prezydent.


- Roku temu złożyłem doniesienie do prokuratury umotywowane, że jest to niezgodne z prawem obowiązującym w Polsce - powiedział Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji. - Prokuratura Okręgowa umorzyła to postępowanie. To umorzenie zaskarżyliśmy do Prokuratora Generalnego i Prokurator Generalny zobowiązał ich do podjęcia tego tematu, bo oni umorzyli mówiąc o tym, że związki zawodowe, a już obywatel nie jest stroną w sporze z władzą. Od samego początku przekazywałem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym jest wprost powiedziane, że to jest niezgodne z prawem. Zaskarżyła tę sprawę równolegle do nas, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Solidarność. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podjął sprawy, mówiąc, że Solidarność, że związek zawodowy nie jest stroną w tym sporze. Oni to zaskarżyli do NSA i NSA ich zbeształ i zobowiązał Wojewódzki Sąd do ponownego podjęcia sprawy i sąd wydał orzeczenie, że jest to niezgodne z prawem przejęcie. Według mnie to stowarzyszenie "spokrewnione" z obecnymi władzami Miasta Gdańska – trzeba by było zobaczyć jaki jest skład tej fundacji, tego stowarzyszenia - zarabia na tym około miliona złotych rocznie czystego zysku. Jest to nieporozumienie. Zadanie oświatowe jest zadaniem własnym samorządu terytorialnego i nie może go cedować do realizacji na inne podmioty z jednego właściwie powodu, można sprywatyzować zarządzanie wodą, można sprywatyzować zarządzanie komunikacją, można parę jeszcze innych rzeczy sprywatyzować, natomiast oświaty nie.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież