"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szkoła w Kokoszkach nielegalna - "S" daje prezydentowi 14 dni

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 16:55

P. Adamowicz przekazał nielegalnie szkołę w Kokoszkach prywatnemu operatorowi - uprawomocnił się wyrok WSA w Gdańsku. Radni PiS, Piotr Gierszewski i Kazimierz Koralewski, zapowiadają ponowne zbadanie nieprawidłowości przetargowych. Bożena Brauer, szefowa oświatowej "S" domaga się od prezydenta natychmiastowego przejęcia szkoły przez Gdańsk.Uprawomocniło się orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 października 2015 roku. Było dla prezydenta Gdańska miażdżące i wskazywało na istotne naruszenia prawa i niedopuszczalność przekazania zadań oświatowych prywatnemu podmiotowi. Występujący w imieniu prezydenta Pawła Adamowicza, jego zastępca Piotr Kowalczuk mętnie zapowiadał w mediach złożenie odwołania po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia z sądu administracyjnego.


Zamiast eskalacji sporu sądowego i produkcji pism odwoławczych - P. Adamowicz i jego ekipa może od dziś czytać pismo oświatowej "Solidarności", podpisane przez przewodniczącą komisji Bożenę Brauer. Związkowcy wzywają prezydenta do cofnięcia pozwolenia na prowadzenie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach przez osobę prawną tj. Pozytywne Inicjatywy - Edukacja sp. z o.o. Nadto "S" domaga się "przejęcia szkoły podstawowej w Gdańsku-Kokoszkach do prowadzenia przez gminę miasta Gdańsk - jako organu prowadzącego z dniem 1 września 2016. Oczekujemy również wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za bezprawne przekazanie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach".


Związek wzywa prezydenta by w terminie 14 dni usunął naruszenie prawa wskazane w orzeczeniu WSA w Gdańsku. Tymczasem wcześniejsze naruszenia procedury przetargowej ponownie zainteresowały radnych PiS, Piotra Gierszewskiego i Kazimierza Koralewskiego. Zdaniem radnych postępowanie 9 członków komisji przetargowej i odstępstwo od regulaminu przetargu wymaga, także w świetle orzeczenia WSA, zbadania przez prokuraturę.


altWybudowany kosztem ok. 40 mln złotych budynek szkoły, z boiskiem, salą gimnastyczną i basenem, został wystawiony na przetarg na najem... powierzchni biurowej. W ten sposób budynek wzniesiony za publiczne pieniądze jako szkoła był licytowany jako powierzchnia biurowa, tyle że w sam raz do prowadzenia szkoły. Paweł Adamowicz budynek szkoły, która zgodnie z ustawą oświatową i o samorządzie gminy, miała obowiązek prowadzić gmina Gdańsk - wynajął fundacji Pozytywne Inicjatywy, której lider z list PO ubiegał się o mandat poselski. Wynajmując budynek wykupił też z budżetu usługi oświatowe zapewniając prywatnemu operatorowi nie tylko warsztat pracy, ale także konkretne zmówienie - kilkuset uczniów, za każdego z nich płaci ok. 10 tys. subwencji oświatowej do prywatnej kieszeni...


Do prywatnej, bo jakimś organizacyjnym cudem do przetargu stanęła fundacja, ale szkołę prowadzi spółka, której udziałowcy i zarząd noszą te same nazwiska co fundatorzy i zarząd fundacji. Zaleta spółki nad fundacją jest taka, że fundacja musi składać sprawozdanie do resortu a spółka i jej tajemnice handlowe takich obowiązków informacyjnych nie ma. Wg b. sekretarza stanu w resorcie oświaty, Franciszka Potulskiego, przychody z subwencji i niższe koszty wynikające z braku rygorów zapisanych w Karcie Nauczyciela, zapewniają spółce komfortowy dochód roczny.


- Wszystkie te okoliczności powinny zostać dokładnie sprawdzone - mówi portalowi wybrzeze24.pl, który cud przemienienia fundacji w spółkę odkrył i opisał jako pierwszy dla publiczności gdańskiej, radny Piotr Gierszewski. - Zadania oświaty publicznej nie podlegają komercjalizacji ani specyficznemu partnerstwu publiczno-prywatnemu, którym tak się urzekł nasz prezydent.


- Roku temu złożyłem doniesienie do prokuratury umotywowane, że jest to niezgodne z prawem obowiązującym w Polsce - powiedział Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji. - Prokuratura Okręgowa umorzyła to postępowanie. To umorzenie zaskarżyliśmy do Prokuratora Generalnego i Prokurator Generalny zobowiązał ich do podjęcia tego tematu, bo oni umorzyli mówiąc o tym, że związki zawodowe, a już obywatel nie jest stroną w sporze z władzą. Od samego początku przekazywałem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym jest wprost powiedziane, że to jest niezgodne z prawem. Zaskarżyła tę sprawę równolegle do nas, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Solidarność. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podjął sprawy, mówiąc, że Solidarność, że związek zawodowy nie jest stroną w tym sporze. Oni to zaskarżyli do NSA i NSA ich zbeształ i zobowiązał Wojewódzki Sąd do ponownego podjęcia sprawy i sąd wydał orzeczenie, że jest to niezgodne z prawem przejęcie. Według mnie to stowarzyszenie "spokrewnione" z obecnymi władzami Miasta Gdańska – trzeba by było zobaczyć jaki jest skład tej fundacji, tego stowarzyszenia - zarabia na tym około miliona złotych rocznie czystego zysku. Jest to nieporozumienie. Zadanie oświatowe jest zadaniem własnym samorządu terytorialnego i nie może go cedować do realizacji na inne podmioty z jednego właściwie powodu, można sprywatyzować zarządzanie wodą, można sprywatyzować zarządzanie komunikacją, można parę jeszcze innych rzeczy sprywatyzować, natomiast oświaty nie.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież