Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk wspiera Lecha Wałęsę

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 07:37

W niedzielę odbyła się manifestacja mająca na celu poparcie Lecha Wałęsy. Swoje wsparcie dla Wałęsy wyraziło wielu znamienitych ludzi, który wzięli udział w wiecu m.in. Danuta Wałęsa, Henryka Krzywonos, Jerzy Kiszkis. Organizatorem manifestacji był Komitet Obrony Demokracji. W wiecu uczestniczyło około 15 tys. ludzi. Lech Wałęsa nie pojawił się na manifestacji.W niedzielę na Placu Solidarności odbył się wiec poparcia dla Lecha Wałęsy, którego organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Według organizatorów w manifestacji wzięło udział około 15 tys. osób. Byli to ludzie nie tylko z Trójmiasta, ale także m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Elbląga i Warszawy. Przynieśli ze sobą m.in. flagi Polski, Unii Europejskiej i KOD-u. Wśród tłumu rozwinięta została również ogromna flaga Polski, którą trzymali uczestnicy manifestacji.


altWiec rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski, a także odtworzeniem taśmy z zapisem głosu Jerzego Radziwiłowicza, który odczytał preambułę do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety na wiecu zabrakło Lecha Wałęsy. Pojawiła się za to jego żona – Danuta Wałęsa, która ze sceny przemawiała do zebranych na Placu Solidarności ludzi.
– Tak, to jest pięknie ze my się tutaj spotykamy i my sobie pokrzyczymy, ale władzy na ulicy nie zdobędziemy, ani jej nie obalimy. My musimy się po prostu organizować. My nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne. Choć biskup Głódź mówi, żeby Wałęsa przeprosił, ale za co ma Wałęsa przepraszać? Moi Kochani, żeby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo jak by się wszystko potoczyło, także Bogu dzięki, że on rozmawiał z komunistami. Ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy – powiedziała Danuta Wałęsa.


altSwoje poparcie dla Wałęsy wyraziła Henryka Krzywonos, która przemawiała do tłumu ze sceny.
– W telewizji pokazano mi trzy podpisy – żaden nie był Lecha Wałęsy. (…) nawet był jeden z panów, który nałożył te podpisy na siebie, okazało się, że każdy był inny, więc proszę Państwa, ja jako Henryka Krzywonos, uczestniczka strajków, sygnatariuszka porozumień sierpniowych ogłaszam wszech i wobec – nie dajmy z siebie zrobić idiotów, naprawdę nie dajmy. Wałęsa nigdy nie był „Bolkiem” – powiedziała Henryka Krzywonos, działaczka opozycyjna w okresie PRL.  
– Lechu, ja Cię błagam nie broń się, my wiemy, że jesteś niewinny – dodała Krzywonos.


Lecha Wałęsę wsparł znany aktor – Jerzy Kiszkis, który w swym barwnym i dość kontrowersyjnym przemówieniu ostro skrytykował działania obecnego rządu oraz prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość (m.in. sprawę stadnin koni w Michałowie i Janowie Podlaskim oraz kwestię „ataku” na Trybunał Konstytucyjny)
– Witajcie kochani komuniści, złodzieje, zdrajcy, donosiciele, targowiczanie, rowerzyści, wegetarianie, futerkowcy, jak Was jeszcze zwać – najgorszy sorcie. Widzę, że spodobały wam się te imiona, którymi tak szczodrze chrzci nas najlepszy z Polaków, prezes Polski, najwyższego sortu człowiek. Dziękujemy mu za to, dziękujemy panu prezesowi – powiedział do zebranego tłumu Jerzy Kiszkis.


alt
Określenia cytowane przez Kiszkisa spotkały się z żywą reakcją uczestników wiecu, którzy na każde z nich odpowiadali: „To my!”. Aktor zacytował również artykuł autorstwa księdza Sławomira Szczepaniaka, który ukazał się w środowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.
Organizatorzy wiecu odczytali list od Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, w którym Prezydent napisał:
„Lechowi Wałęsie, przywódcy wielkiej Solidarności, człowiekowi, który zmienił oblicze Polski i Europy, winni jesteśmy wdzięczność i szacunek”.


Na scenie wystąpiła przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego – doktor Michalina Rutka, która, jak sama przyznała, z dumą odczytała uchwałę Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, popierającą Lecha Wałęsę. W uchwale napisano:
„Senat  Uniwersytetu Gdańskiego potwierdza swoje pełne przekonanie o nieprzemijających zasługach Pana Lecha Wałęsy dla rozwijania i krzewienia idei wolności i demokracji, odrodzenia wartości humanistycznych, godności i praw człowieka, społeczeństwa i narodu”.


alt
Uniwersytet Gdański na wiecu reprezentowała również profesor Olga Kubińska, która powiedziała, że zdecydowała się studiować w Gdańsku m.in. ze względu na działalność Solidarności. Ponadto profesor porównała znaczenie postaci Lecha Wałęsy dla Polski z rolą, jaką odegrali: Nelson Mandela w RPA, Mahatma Gandhi w Indiach i Martin Luther King w Stanach Zjednoczonych.


W manifestacji uczestniczył również Radomir Szumełda – jeden z głównych działaczy KOD-u.
– Spotykamy się dzisiaj wokół człowieka, który dla nas był, jest i będzie bohaterem – powiedział Szumełda.


Na scenie wystąpiła również Ewa Lieder – działaczka samorządowa i posłanka na Sejm VIII kadencji.
– Solidarność dała Polsce wolność i poczucie swobody i mogliśmy wreszcie oddychać pełną piersią. Symbolem tej wolności był, jest i będzie Lech Wałęsa – człowiek, który złamał system – powiedziała Ewa Lieder.


Lecha Wałęsę wsparł także były stoczniowiec, uczestnik ówczesnych strajków – Stanisław Jakubiak.
– Dziś wolność i demokrację mamy właśnie dzięki Lechowi Wałęsie. Tej wolności i demokracji, tak ciężko wtedy przez tak wiele lat wywalczonej, musimy dzisiaj bronić – powiedział Jakubiak.


Nastoje wśród uczestników manifestacji były jednoznaczne – przyszli na wiec, by wyrazić swoje poparcie dla Lecha Wałęsy.
– Nie zgadzamy się z tymi oszczerstwami, z kłamstwem i nie chcemy już tego słuchać. Kto przeżył lata siedemdziesiąte to wie, jakie to były lata. Dla mnie Prezydent Wałęsa liczy się tylko jako człowiek, który otworzył nam drzwi do wolności i ja nie mam zamiaru zgodzić się, żeby opluwano człowieka, który dla narodu polskiego tak wiele zrobił – powiedziała pani Alicja z Gdyni, uczestniczka manifestacji.


– Jestem tutaj, bo uważam, że można mieć różne poglądy polityczne, ale absolutnie nie zgadzam się na szarganie dobrego imienia symbolu Polski, jakim jest Lech Wałęsa. Przyszłam tu, bo chciałam dziś być z ludźmi, którzy czują to co ja i tak jak ja, chcą okazać swoje wsparcie Lechowi Wałęsie – powiedziała pani Magda z Gdańska, uczestniczka manifestacji.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież