Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk wspiera Lecha Wałęsę

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 07:37

W niedzielę odbyła się manifestacja mająca na celu poparcie Lecha Wałęsy. Swoje wsparcie dla Wałęsy wyraziło wielu znamienitych ludzi, który wzięli udział w wiecu m.in. Danuta Wałęsa, Henryka Krzywonos, Jerzy Kiszkis. Organizatorem manifestacji był Komitet Obrony Demokracji. W wiecu uczestniczyło około 15 tys. ludzi. Lech Wałęsa nie pojawił się na manifestacji.W niedzielę na Placu Solidarności odbył się wiec poparcia dla Lecha Wałęsy, którego organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Według organizatorów w manifestacji wzięło udział około 15 tys. osób. Byli to ludzie nie tylko z Trójmiasta, ale także m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Elbląga i Warszawy. Przynieśli ze sobą m.in. flagi Polski, Unii Europejskiej i KOD-u. Wśród tłumu rozwinięta została również ogromna flaga Polski, którą trzymali uczestnicy manifestacji.


altWiec rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski, a także odtworzeniem taśmy z zapisem głosu Jerzego Radziwiłowicza, który odczytał preambułę do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety na wiecu zabrakło Lecha Wałęsy. Pojawiła się za to jego żona – Danuta Wałęsa, która ze sceny przemawiała do zebranych na Placu Solidarności ludzi.
– Tak, to jest pięknie ze my się tutaj spotykamy i my sobie pokrzyczymy, ale władzy na ulicy nie zdobędziemy, ani jej nie obalimy. My musimy się po prostu organizować. My nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne. Choć biskup Głódź mówi, żeby Wałęsa przeprosił, ale za co ma Wałęsa przepraszać? Moi Kochani, żeby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo jak by się wszystko potoczyło, także Bogu dzięki, że on rozmawiał z komunistami. Ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy – powiedziała Danuta Wałęsa.


altSwoje poparcie dla Wałęsy wyraziła Henryka Krzywonos, która przemawiała do tłumu ze sceny.
– W telewizji pokazano mi trzy podpisy – żaden nie był Lecha Wałęsy. (…) nawet był jeden z panów, który nałożył te podpisy na siebie, okazało się, że każdy był inny, więc proszę Państwa, ja jako Henryka Krzywonos, uczestniczka strajków, sygnatariuszka porozumień sierpniowych ogłaszam wszech i wobec – nie dajmy z siebie zrobić idiotów, naprawdę nie dajmy. Wałęsa nigdy nie był „Bolkiem” – powiedziała Henryka Krzywonos, działaczka opozycyjna w okresie PRL.  
– Lechu, ja Cię błagam nie broń się, my wiemy, że jesteś niewinny – dodała Krzywonos.


Lecha Wałęsę wsparł znany aktor – Jerzy Kiszkis, który w swym barwnym i dość kontrowersyjnym przemówieniu ostro skrytykował działania obecnego rządu oraz prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość (m.in. sprawę stadnin koni w Michałowie i Janowie Podlaskim oraz kwestię „ataku” na Trybunał Konstytucyjny)
– Witajcie kochani komuniści, złodzieje, zdrajcy, donosiciele, targowiczanie, rowerzyści, wegetarianie, futerkowcy, jak Was jeszcze zwać – najgorszy sorcie. Widzę, że spodobały wam się te imiona, którymi tak szczodrze chrzci nas najlepszy z Polaków, prezes Polski, najwyższego sortu człowiek. Dziękujemy mu za to, dziękujemy panu prezesowi – powiedział do zebranego tłumu Jerzy Kiszkis.


alt
Określenia cytowane przez Kiszkisa spotkały się z żywą reakcją uczestników wiecu, którzy na każde z nich odpowiadali: „To my!”. Aktor zacytował również artykuł autorstwa księdza Sławomira Szczepaniaka, który ukazał się w środowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.
Organizatorzy wiecu odczytali list od Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, w którym Prezydent napisał:
„Lechowi Wałęsie, przywódcy wielkiej Solidarności, człowiekowi, który zmienił oblicze Polski i Europy, winni jesteśmy wdzięczność i szacunek”.


Na scenie wystąpiła przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego – doktor Michalina Rutka, która, jak sama przyznała, z dumą odczytała uchwałę Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, popierającą Lecha Wałęsę. W uchwale napisano:
„Senat  Uniwersytetu Gdańskiego potwierdza swoje pełne przekonanie o nieprzemijających zasługach Pana Lecha Wałęsy dla rozwijania i krzewienia idei wolności i demokracji, odrodzenia wartości humanistycznych, godności i praw człowieka, społeczeństwa i narodu”.


alt
Uniwersytet Gdański na wiecu reprezentowała również profesor Olga Kubińska, która powiedziała, że zdecydowała się studiować w Gdańsku m.in. ze względu na działalność Solidarności. Ponadto profesor porównała znaczenie postaci Lecha Wałęsy dla Polski z rolą, jaką odegrali: Nelson Mandela w RPA, Mahatma Gandhi w Indiach i Martin Luther King w Stanach Zjednoczonych.


W manifestacji uczestniczył również Radomir Szumełda – jeden z głównych działaczy KOD-u.
– Spotykamy się dzisiaj wokół człowieka, który dla nas był, jest i będzie bohaterem – powiedział Szumełda.


Na scenie wystąpiła również Ewa Lieder – działaczka samorządowa i posłanka na Sejm VIII kadencji.
– Solidarność dała Polsce wolność i poczucie swobody i mogliśmy wreszcie oddychać pełną piersią. Symbolem tej wolności był, jest i będzie Lech Wałęsa – człowiek, który złamał system – powiedziała Ewa Lieder.


Lecha Wałęsę wsparł także były stoczniowiec, uczestnik ówczesnych strajków – Stanisław Jakubiak.
– Dziś wolność i demokrację mamy właśnie dzięki Lechowi Wałęsie. Tej wolności i demokracji, tak ciężko wtedy przez tak wiele lat wywalczonej, musimy dzisiaj bronić – powiedział Jakubiak.


Nastoje wśród uczestników manifestacji były jednoznaczne – przyszli na wiec, by wyrazić swoje poparcie dla Lecha Wałęsy.
– Nie zgadzamy się z tymi oszczerstwami, z kłamstwem i nie chcemy już tego słuchać. Kto przeżył lata siedemdziesiąte to wie, jakie to były lata. Dla mnie Prezydent Wałęsa liczy się tylko jako człowiek, który otworzył nam drzwi do wolności i ja nie mam zamiaru zgodzić się, żeby opluwano człowieka, który dla narodu polskiego tak wiele zrobił – powiedziała pani Alicja z Gdyni, uczestniczka manifestacji.


– Jestem tutaj, bo uważam, że można mieć różne poglądy polityczne, ale absolutnie nie zgadzam się na szarganie dobrego imienia symbolu Polski, jakim jest Lech Wałęsa. Przyszłam tu, bo chciałam dziś być z ludźmi, którzy czują to co ja i tak jak ja, chcą okazać swoje wsparcie Lechowi Wałęsie – powiedziała pani Magda z Gdańska, uczestniczka manifestacji.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież