Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 lutego 2016 22:51

300 osób przebiegło, przeszło dystans 1963 metrów podczas I w Gdańsku, czwartej w Polsce, edycji „Biegu Tropem Wilczym”, który odbył się w Parku Ronalda Reagana na Zaspie. Patronat nad tą inicjatywą objął parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Andrzej Jaworski.


„Bieg Tropem Wilczym” to patriotyczna „impreza uliczna” mająca na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy nie tak dawno byli pomijani w historii Polski. W tym roku odbyła się czwarta edycja. W Gdańsku bieg został zorganizowany po raz pierwszy. Dystans 1963 metrów, który pokonywali uczestnicy biegu był symboliczny - to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych.


altaltaltTuż przed startem kilkuminutową prelekcję wygłosił dr Karol Nawrocki z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Pieniądze uzyskane z tytułu organizacji biegu i zebrane podczas zbiórki przeznaczone będą na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz na organizację marszu Rotmistrza Pileckiego.


altaltaltW Biegu wzięło udział ponad 300 osób w różnym wieku. Nie liczyło się kto na którym miejscu ukończy bieg, ważne było pokonanie trasy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczał m.in. poseł Andrzej Jaworski oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej.
Po skończonym biegu można było zjeść ciepłej grochówki, a także wysłuchać koncertu uczniów I LO w Gdańsku.


altaltalt
- Objąłem patronat nad tym biegiem bo to jeden z najważniejszych biegów w Polsce - stwierdził poseł Andrzej Jaworski. -  I chyba jeden z największych, bo biegają osoby w nim nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Ten bieg jest ważny również ze względu na przywracanie pamięci i prawdziwej historii o naszych bohaterach, których przez tak długi okres czasu próbowano nie tylko wymazać z historii, ale nazywano ich przestępcami, terrorystami. W tym roku odbyła się czwarta edycja, a u nas dopiero pierwsza. To jest tak, że Gdańsk w takich ważnych sprawach potrafi się spóźnić, ale udało się w tym roku nadrobić i cieszę się, że tak dużo osób wzięło udział w tym biegu. Ważne jest, że mamy możliwość pokazać, że również w Gdańsku będziemy czcić naszych cichych bohaterów. W zeszłym roku udało się po wielkich trudach odsłonić pomnik Inki. Dziś ten bieg, później marsz ulicami Gdańska. Przywracanie tradycji. To pierwszy taki bieg, ale na pewno nie ostatni. Na pewno będziemy czynnie organizować tego typu biegi przywracające pamięć o naszych bohaterach.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież