Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 lutego 2016 22:51

300 osób przebiegło, przeszło dystans 1963 metrów podczas I w Gdańsku, czwartej w Polsce, edycji „Biegu Tropem Wilczym”, który odbył się w Parku Ronalda Reagana na Zaspie. Patronat nad tą inicjatywą objął parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Andrzej Jaworski.


„Bieg Tropem Wilczym” to patriotyczna „impreza uliczna” mająca na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy nie tak dawno byli pomijani w historii Polski. W tym roku odbyła się czwarta edycja. W Gdańsku bieg został zorganizowany po raz pierwszy. Dystans 1963 metrów, który pokonywali uczestnicy biegu był symboliczny - to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych.


altaltaltTuż przed startem kilkuminutową prelekcję wygłosił dr Karol Nawrocki z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Pieniądze uzyskane z tytułu organizacji biegu i zebrane podczas zbiórki przeznaczone będą na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz na organizację marszu Rotmistrza Pileckiego.


altaltaltW Biegu wzięło udział ponad 300 osób w różnym wieku. Nie liczyło się kto na którym miejscu ukończy bieg, ważne było pokonanie trasy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczał m.in. poseł Andrzej Jaworski oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej.
Po skończonym biegu można było zjeść ciepłej grochówki, a także wysłuchać koncertu uczniów I LO w Gdańsku.


altaltalt
- Objąłem patronat nad tym biegiem bo to jeden z najważniejszych biegów w Polsce - stwierdził poseł Andrzej Jaworski. -  I chyba jeden z największych, bo biegają osoby w nim nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Ten bieg jest ważny również ze względu na przywracanie pamięci i prawdziwej historii o naszych bohaterach, których przez tak długi okres czasu próbowano nie tylko wymazać z historii, ale nazywano ich przestępcami, terrorystami. W tym roku odbyła się czwarta edycja, a u nas dopiero pierwsza. To jest tak, że Gdańsk w takich ważnych sprawach potrafi się spóźnić, ale udało się w tym roku nadrobić i cieszę się, że tak dużo osób wzięło udział w tym biegu. Ważne jest, że mamy możliwość pokazać, że również w Gdańsku będziemy czcić naszych cichych bohaterów. W zeszłym roku udało się po wielkich trudach odsłonić pomnik Inki. Dziś ten bieg, później marsz ulicami Gdańska. Przywracanie tradycji. To pierwszy taki bieg, ale na pewno nie ostatni. Na pewno będziemy czynnie organizować tego typu biegi przywracające pamięć o naszych bohaterach.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież