Miesiąc wcześniej, bo już od czerwca, ruszył w tym roku sezon kąpieliskowy w Gdańsku. A to z tego względu, ponieważ w związku z piłkarskimi mistrzostwami w piłce nożnej należy się spodziewać znacznego zainteresowania przyjezdnych kibiców odwiedzinami naszych plaż.
Dlatego też Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku – jak twierdzi jego dyrektor Leszek Paszkowski - administrator kąpielisk morskich, uruchomił program „Plaża 2012”. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad morzem podczas Euro 2012, przy zastosowaniu innowacyjnych form ratownictwa i najlepszego sprzętu. Koordynację działań ratowniczych w tym okresie będzie realizował Miejsko-Wojewódzki Sztab Operacyjny oraz Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR.
I tak kąpieliska w Jelitkowie, Brzeźnie oraz Stogach będą w tym sezonie funkcjonowały w ramach Błękitnej Flagi. Ten fakt ma duże znaczenie w związku z kibicami i turystami, którzy przybędą do nas w czerwcu obejrzeć mecze turnieju Euro 2012, a przy okazji odpocząć nad morzem.
Gdańsk, jako Miasto Gospodarz będzie mógł się pochwalić nie tylko pięknymi, ale także czystymi i bezpiecznymi plażami, ale także urokliwą przystanią żeglarską w sercu Starego Miasta. Będzie to najwyższy światowy poziom, którego będzie można doświadczyć nie tylko podczas piłkarskiego święta.
Bezpieczeństwa nad morzem będzie strzegło ponad 110 osób /ratownicy, lekarze, ratownicy medyczni, wolontariusze/. Co istotne, plaże będą pilnowane również w nocy. Całodobowe patrole ratownicze będą miały do dyspozycji skuter z noszami pływającymi, łodzie motorowe i specjalistyczne kajaki morskie. Do ich zadań będzie też należało zabezpieczenie akwenów niestrzeżonych.
Dołączą do nich ratownicy medyczni i wolontariusze. Powstaną dwa zespoły, w których skład wejdą łódź motorowa, dwóch ratowników oraz Pies Ratownik. Patrole będą funkcjonować we współpracy z jednostkami WOPR z Sopotu i Gdyni oraz innymi służbami ratowniczymi. W przypadku sprzyjającej pogody, w ciągu dnia plaże będą patrolowane przez Ratownika Pilota na paralotni, funkcjonującego w ramach PPG Rescue System. Dostępna będzie również całodobowa pomoc lekarska, w tym namiot medyczny na plaży w Brzeźnie, wyposażony m.in. w defibrylator AED.
Łączna długość zabezpieczenia wynosi 24 km. Całe wybrzeże Gdańska, to: 2 strefy, 4 akweny /strefa zachodnia od granicy z Sopotem do Nowego Portu, strefa wschodnia od Stogów do Sobieszewa/, 3 patrole w strefie zachodniej, 1 patrol w strefie wschodniej. Dwa centra koordynacji oraz stacjonarne punkty medyczne są usytuowane na Molo Gdańsk Brzeźno oraz na Stogach.
Namiot medyczny /z AED/ znajduje się na Molo Gdańsk-Brzeźno.
Zostało wydzielonych 6 kąpielisk, 12 stanowisk ratowniczych, 1200 mb strzeżonej linii brzegowej.
Do dyspozycji ratowników jest 8 łodzi motorowych, 6 morskich kajaków ratowniczych, 2 skutery wodne i 2 paralotnie oraz torby medyczne /R0 – 20 szt., R1 – 11 szt./ i wózek-amfibia dla niepełnosprawnych. Venue plaże obejmuje swym zasięgiem drogi śródlądowe oraz raportowanie Sopotu i Gdyni.
Plaże zostały oznakowane piktogramami oraz informacjami dla kibiców w języku angielskim. Tablice przedstawiają podstawowe zasady zachowania się na plaży. Przygotowano udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowane zostały kładki ułatwiające dostęp do wody i plaży, a także wózek-amfibia umożliwiający bezpieczną kąpiel osobom niepełnosprawnym.
W ramach zabezpieczenia plaż na szczególną uwagę zasługuje współpraca z Pomorskim WOPR.
Ponadto MOSiR w Gdańsku współpracuje z: Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR, Miejskim WOPR w Gdańsku, Gdańskim WOPR, Sopockim WOPR, Służbą Poszukiwawczo-Ratownicza SAR. W projekcie Plaże 2012 bierze również udział karetka wodna. Nawiązana została także współpraca z pozarządowymi organizacjami ratowniczymi, które zaangażują do plażowych patroli ratowników z psami.
Zostały przećwiczone symulowane zdarzenia, jakie mogą zdarzyć się podczas zwiększonej obecności osób wypoczywających na plażach podczas turnieju Euro 2012. Wypracowano procedury operacyjne oraz łączności. Skupiono się na unifikacji działań, np. sposobu przekazywania poszkodowanego na pokład karetki wodnej, czy z quada do karetki pogotowia.
MOSiR w Gdańsku – jak powiedział nam jego rzecznik prasowy Grzegorz Pawelec - przeprowadził serię wewnętrznych ćwiczeń, które obejmowały testy systemu łączności. W ciągu całego sezonu letniego wykorzystywane będą innowacyjne metody i systemy ratownictwa, będące efektem długofalowego programu szkolenia kadr, realizowanego przez MOSiR wspólnie ze stowarzyszeniem Lifeguard Gdańsk.
Partnerem technologicznym MOSiR w Gdańsku jest Polkomtel sp. z o.o, operator sieci Plus, który zapewnia ratownikom łączność, sprzęt komputerowy wraz z dostępem do najszybszego mobilnego internetu LTE oraz wspólnie z firmą HTC sprzęt telekomunikacyjny.
Plus współpracuje ze służbami ratowniczymi od ponad 15 lat oferując im zarówno wsparcie technologiczne, przekazując środki finansowe na niezbędny sprzęt ratowniczy oraz współorganizując imprezy z zakresu edukacji i profilaktyki bezpiecznego wypoczynku. Najważniejszym elementem jest stworzony we współpracy ze służbami ratowniczymi Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe nad
wodą i w górach, gwarantujące szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację. Warto zapamiętać numer ratunkowy nad wodą - 601100100.
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
- 05/06/2012 15:19 - Dzień "Solidarności" na EURO 2012
- 05/06/2012 15:17 - Darmowe Wi-Fi Orange w autobusach miejskich w Gdańsku na EURO 2012
- 05/06/2012 15:11 - Uroczyste otwarcie tramwaju wodnego
- 05/06/2012 13:59 - Wiecha na nowej siedzibie Neofilologii UG
- 05/06/2012 13:51 - 26 czerwca tracą ważność wpisy dzieci w paszportach rodziców
- 03/06/2012 19:54 - Gdański balkon/okno na Euro 2012
- 01/06/2012 13:34 - Żabianka w cieniu wieżowca
- 01/06/2012 13:29 - Miejska Strefa Kultury – dla gdańszczan i gości EURO2012!
- 01/06/2012 13:24 - Drożej miejską komunikacją
- 01/06/2012 13:11 - Czerwony Żyrardów poparł strajk na Wybrzeżu w 1971 r.