Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wakacyjne pokusy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 07 lipca 2010 14:35

altCo jest nieodzowne podczas wakacji? Umiar i zdrowy rozsądek. To oczywiste, że młodzi ludzie, wyjeżdżając po raz pierwszy bez kurateli rodziców, zdobywają doświadczenia, ale nawet podczas letnich szaleństw w odpowiednim momencie powinna im się zapalić czerwona lampka.


Policjanci nie mają wątpliwości, że w trakcie wakacji przybędzie im pracy. Młodzi bawią się przy alkoholu, a potem trzeba ich „zbierać” z rowów. Nie wszyscy potrafią imprezować kulturalnie i w alkoholowym upojeniu są agresywni. Bywa, że niszczą publiczne mienie. Pijąc, nie dbają też o własny dobytek i zapewne część nastolatków wróci do domu bez pieniędzy, sprzętu czy zawartości plecaka.


– Są i tacy, którzy rodziców o zgodę na wyjazd w ogóle nie pytają. Zaczyna się lato i mamy więcej ucieczek z domów. Niestety, sugerowanie rodzicom, że pomocna byłaby wizyta u psychologa całej rodziny, nie odnosi skutku – przyznaje aspirant Joanna Kachel z przymorskiego komisariatu.


Alkohol to tylko jedna z wielu używek, po którą na wakacjach sięgną młodzi. Dopalacze, czyli legalne narkotyki, są na szczycie listy nowych doświadczeń. Wystarczy być pełnoletnim lub, – co czyni wielu nastolatków – poprosić o przysługę osiemnastoletniego znajomego.


– Najgorsze, że nawet niektórzy dorośli nie dostrzegają problemu dopalaczy, bo to zalegalizowane środki – tłumaczy Joanna Kachel. – W szkołach prowadziliśmy zajęcia profilaktyczne, ale rozważamy też spotkania edukacyjne dla rodziców na temat dopalaczy.


Przed wyjazdem nieodzowna jest poważna rozmowa z dzieckiem. Oczywiście, mentorski ton i zakazy nie przyniosą zamierzonego efektu, a każdą z przekazywanych dziecku zasad warto podeprzeć życzliwą argumentacją i – jeśli to możliwe – konkretnym przykładem.


Z kolei sanepid ostrzega przed AIDS. Inspektorzy alarmują, ponieważ pod koniec wakacji odbierają telefony z zapytaniem, gdzie można wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Kampania „Wróć bez HIV” kierowana jest do aktywnych seksualnie osób, a statystyki potwierdzają, że spora grupa młodych ludzi rozpoczyna współżycie właśnie na wakacjach. Młodzi, w przeciwieństwie do dorosłych, są w o tyle niekomfortowej sytuacji, iż zatracają się w namiętności, całkowicie ulegają emocjom, a jednocześnie nie potrafią rozmawiać o seksie. Oceniają partnera powierzchownie, po wyglądzie i nie pytają o jego erotyczną przeszłość. Sanepid opracował krótki poradnik turystyczny, w którym apeluje o wstrzemięźliwość lub stosowanie – w razie przygodnego seksu – dobrej jakości prezerwatyw.


Sanepid prowadzi też kampanię dotyczącą nadmiernego opalania się w solarium i na słońcu. Dziewczyny potrafią leżeć na plaży kilkanaście godzin dziennie, a po powrocie do szkoły są zaskoczone poważnymi zmianami skórnymi. Warto wiedzieć, że wystarczy 20 minut na słońcu, aby organizm wzbogacił się o odpowiednią dawkę witaminy D.


Nastolatki lubią się popisywać, zwłaszcza chłopcy, którzy prześcigają się w skokach na główkę, by zaimponować koleżankom. Im mniej wody – tym większy bohater. Tymczasem„bohater” powinien pamiętać, że do domu może wrócić jako kaleka albo nie wrócić wcale. Ratownicy wodni każdego roku, jak mantrę, powtarzają to samo, ale każdego lata młodzi ludzie tracą życie pod wodą. Dlatego warto wbić sobie do głowy kilka prostych zasad i trzymać się ich bez względu na okoliczności.


– Podstawa to kąpiel w wyznaczonym i strzeżonym miejscu. Nie wchodźmy do wody po alkoholu. Zanim wejdziemy do wody po opalaniu czy intensywnej zabawie, na brzegu trzeba się najpierw ochłodzić. Nawet u młodego człowieka szok termiczny może skutkować zawałem serca – wyjaśnia Ryszard Miroszniczenko, prezes gdańskiego WOPR.


Wypożyczając sprzęt, należy sprawdzić, czy ma atest, a kamizelki założyć zgodnie z ich przeznaczeniem. Źle założony kapok może – zamiast uratować życie – pozbawić go. Oddając sprzęt, należy być odpowiedzialnym i poinformować o ewentualnych, dokonanych przez nas, uszkodzeniach.
– Wystarczy, że wypadnie zawleczka ze steru, a osoba opiekująca się sprzętem nie zauważy tego. Kolejny plażowicz z małym doświadczeniem może stracić panowanie nad sterem i tragedia gotowa – przestrzega prezes Miroszniczenko.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież