Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wakacyjne pokusy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 07 lipca 2010 14:35

altCo jest nieodzowne podczas wakacji? Umiar i zdrowy rozsądek. To oczywiste, że młodzi ludzie, wyjeżdżając po raz pierwszy bez kurateli rodziców, zdobywają doświadczenia, ale nawet podczas letnich szaleństw w odpowiednim momencie powinna im się zapalić czerwona lampka.


Policjanci nie mają wątpliwości, że w trakcie wakacji przybędzie im pracy. Młodzi bawią się przy alkoholu, a potem trzeba ich „zbierać” z rowów. Nie wszyscy potrafią imprezować kulturalnie i w alkoholowym upojeniu są agresywni. Bywa, że niszczą publiczne mienie. Pijąc, nie dbają też o własny dobytek i zapewne część nastolatków wróci do domu bez pieniędzy, sprzętu czy zawartości plecaka.


– Są i tacy, którzy rodziców o zgodę na wyjazd w ogóle nie pytają. Zaczyna się lato i mamy więcej ucieczek z domów. Niestety, sugerowanie rodzicom, że pomocna byłaby wizyta u psychologa całej rodziny, nie odnosi skutku – przyznaje aspirant Joanna Kachel z przymorskiego komisariatu.


Alkohol to tylko jedna z wielu używek, po którą na wakacjach sięgną młodzi. Dopalacze, czyli legalne narkotyki, są na szczycie listy nowych doświadczeń. Wystarczy być pełnoletnim lub, – co czyni wielu nastolatków – poprosić o przysługę osiemnastoletniego znajomego.


– Najgorsze, że nawet niektórzy dorośli nie dostrzegają problemu dopalaczy, bo to zalegalizowane środki – tłumaczy Joanna Kachel. – W szkołach prowadziliśmy zajęcia profilaktyczne, ale rozważamy też spotkania edukacyjne dla rodziców na temat dopalaczy.


Przed wyjazdem nieodzowna jest poważna rozmowa z dzieckiem. Oczywiście, mentorski ton i zakazy nie przyniosą zamierzonego efektu, a każdą z przekazywanych dziecku zasad warto podeprzeć życzliwą argumentacją i – jeśli to możliwe – konkretnym przykładem.


Z kolei sanepid ostrzega przed AIDS. Inspektorzy alarmują, ponieważ pod koniec wakacji odbierają telefony z zapytaniem, gdzie można wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Kampania „Wróć bez HIV” kierowana jest do aktywnych seksualnie osób, a statystyki potwierdzają, że spora grupa młodych ludzi rozpoczyna współżycie właśnie na wakacjach. Młodzi, w przeciwieństwie do dorosłych, są w o tyle niekomfortowej sytuacji, iż zatracają się w namiętności, całkowicie ulegają emocjom, a jednocześnie nie potrafią rozmawiać o seksie. Oceniają partnera powierzchownie, po wyglądzie i nie pytają o jego erotyczną przeszłość. Sanepid opracował krótki poradnik turystyczny, w którym apeluje o wstrzemięźliwość lub stosowanie – w razie przygodnego seksu – dobrej jakości prezerwatyw.


Sanepid prowadzi też kampanię dotyczącą nadmiernego opalania się w solarium i na słońcu. Dziewczyny potrafią leżeć na plaży kilkanaście godzin dziennie, a po powrocie do szkoły są zaskoczone poważnymi zmianami skórnymi. Warto wiedzieć, że wystarczy 20 minut na słońcu, aby organizm wzbogacił się o odpowiednią dawkę witaminy D.


Nastolatki lubią się popisywać, zwłaszcza chłopcy, którzy prześcigają się w skokach na główkę, by zaimponować koleżankom. Im mniej wody – tym większy bohater. Tymczasem„bohater” powinien pamiętać, że do domu może wrócić jako kaleka albo nie wrócić wcale. Ratownicy wodni każdego roku, jak mantrę, powtarzają to samo, ale każdego lata młodzi ludzie tracą życie pod wodą. Dlatego warto wbić sobie do głowy kilka prostych zasad i trzymać się ich bez względu na okoliczności.


– Podstawa to kąpiel w wyznaczonym i strzeżonym miejscu. Nie wchodźmy do wody po alkoholu. Zanim wejdziemy do wody po opalaniu czy intensywnej zabawie, na brzegu trzeba się najpierw ochłodzić. Nawet u młodego człowieka szok termiczny może skutkować zawałem serca – wyjaśnia Ryszard Miroszniczenko, prezes gdańskiego WOPR.


Wypożyczając sprzęt, należy sprawdzić, czy ma atest, a kamizelki założyć zgodnie z ich przeznaczeniem. Źle założony kapok może – zamiast uratować życie – pozbawić go. Oddając sprzęt, należy być odpowiedzialnym i poinformować o ewentualnych, dokonanych przez nas, uszkodzeniach.
– Wystarczy, że wypadnie zawleczka ze steru, a osoba opiekująca się sprzętem nie zauważy tego. Kolejny plażowicz z małym doświadczeniem może stracić panowanie nad sterem i tragedia gotowa – przestrzega prezes Miroszniczenko.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież