Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Truskawki Kaszubskiej po raz drugi

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 12 lipca 2014 20:52

Na terenie Polskiego Związku Wędkarskiego przy ulicy Rajskiej 2 zorganizowano po raz drugi Święto Truskawki Kaszubskiej i Produktów Regionalnych Pomorza.


Mimo niezbyt sprzyjającej pogody - w sobotę prawie cały dzień padało - na teren Polskiego Związku Wędkarskiego przybywali chętni do skosztowania truskawek.
- Święto Truskawki organizujemy po raz drugi - powiedział Michał Turek, Fundacja Plaster. - Okazało się, że nie tylko Kartuzy i tamto zagłębie truskawkowe truskawką stoi, bo stoi też Gdańsk. Zaprosiliśmy plantatorów truskawek z, podobno, stolicy Kaszub - Kartuz, do stolicy administracyjnej Kaszub, którą jest Gdańsk, żeby pokazali to najpiękniejszą truskawkę kaszëbskô malëne. Można ją kupić w różnych postaciach. Oczywiście króluje świeża, ale jest też truskawka w formie dżemu, koktajli. Są z nami uczniowie Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej z Gdańska Wrzeszcza, którzy zaprezentują Live Cooking, do którego użyją truskawki. Będą pokazywali jak smakuje najbardziej bałtycka ryba dorsz z dressingiem truskawkowym. Do tego dodadzą pistacji, będzie kozi ser. Zaprosiliśmy też twórców regionalnych, bo nie chcemy zrobić imprezy, że można tylko zjeść i się napić, ale pokazać, że Pomorze nie tylko tradycyjną żywnością stoi. Stoi też różnego rodzaju ozdobami, rzeźbami, wyrobami artystycznymi. Bawimy się przez dwa dni.


alt


Na kilkunastu stoiskach można kupić truskawkę w różnych postaciach: świeżą, przerobioną na dżemy, soki, herbaty i chutneje. Kto nie skorzystał w sobotę ma jeszcze okazję w niedzielę w godz. 11.00-19.00.


alt


altCzym wyróżnia się kaszubska truskawka?
- Charakteryzuje się smakiem. Jest najlepsza - bez wahania wyznała Weronika Kostuch z Chmielna z Kaszubskiego Stowarzyszenia Truskawki. - Jest najsłodsza pewnie dzięki swojemu położeniu. Dzięki jeziorom, lasom i wzniesieniom jest najlepsza i najsłodsza. Największe owoce zbiera się w końcówce czerwca, na początku lipca.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież