Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Walka o życie – czy rak stanie się przedmiotem handlu?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 lipca 2014 18:31

Pacjentów Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku czeka zmiana leku. Glivec ma zostać zastąpiony tańszym zamiennikiem. Chorzy obawiają się, że lek generyczny może pogorszyć ich stan zdrowia.


Glivec to lek stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Jego odkrycie było nieocenioną pomocą dla chorych, ponieważ zanim pojawił się na rynku, pacjenci umierali po około trzech latach od diagnozy. Glivec natomiast może dać im nawet kolejnych dwadzieścia (!) lat życia.
Od 1 lipca jest on refundowany wraz z innymi lekami generycznymi zawierającymi imatynib, które znajdują się w ramach katalogu chemioterapii. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, Glivec nie został zastąpiony innymi lekami. Poszerzony został jedynie zakres dostępnych, w ramach katalogu chemioterapii, leków zawierających substancję czynną, jaką jest imatynib, a dostępność do konkretnego leku u świadczeniodawcy prowadzącego leczenie jest uzależniona od wyników przeprowadzonego przetargu na zakup leków zawierających imatynib.


W Gdańsku problem polega jednak na tym, że firma produkująca Glivec w ogóle nie stanęła do przetargu, przez co Wojewódzkie Centrum Onkologii od początku miesiąca podaje swoim pacjentom leki generyczne. Niestety, nie udało nam się skontaktować z Ewą Solską, dyrektor WCO, gdyż – jak nam powiedziano – do końca tygodnia jest poza zasięgiem.


Mimo tego, że leczenie zamiennikami jest tańsze (około 200-300zł miesięcznie, a w przypadku Glivecu było to 4,6 tys. zł), część pacjentów nie może się pogodzić z tą zmianą. Obawiają się po prostu, że nie będą one skuteczne lub że nawet pogorszą stan zdrowia. To spowodowało, że w miniony piątek czternastu chorych na przewlekłą białaczkę szpikową, stawiło się w gabinecie prof. Andrzeja Hellmanna, kierownika Kliniki Hematologii i Transplantologii GUMed, domagając się kontynuowania kuracji znanym im lekiem.
- Boimy się, że leki generyczne nie będą skuteczne, przez pogorszy się nasz stan zdrowia i będzie już za późno na reakcję – przejmuje się jeden z chorych pacjentów.


Pacjenci złożyli w poniedziałek pisma do dyrekcji WCO, w których informują, że nie będą przyjmować leków generycznych. Chcą dalej przyjmować Glivec. Ale w tym miejscu należy przypomnieć fakt, że przecież jego producent nie stanął do przetargu. Centrum przekonuje, że pacjenci, którzy zrezygnują z kuracji, wyrządzą sobie wielką krzywdę. Uspokajają również lekarze, z prof. Hellmannem na czele: - Struktura chemiczna generyku jest taka sama jak struktura Glivecu. Nie ma więc powodów do obaw. Będziemy obserwować pacjentów przyjmujących leki generyczne i, w przypadku gorszej odpowiedzi, reagować.


Jednak to nie jest jedyne czym martwią się pacjenci. Z końcem maja Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o przekształceniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii w spółkę prawa handlowego, ze stuprocentowym udziałem samorządu. Urzędnicy zapewniają, że pacjenci nie odczują efektu samego przekształcenia. Pojawiają się jednak głosy, że jest to chęć zarabiania na raku.
- Nic z tych rzeczy, nie ma mowy o tego rodzaju działaniach – uspokaja Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. – Centrum będzie w większości działać na kontraktach finansowanych przez NFZ. Ponadto nie jest to prywatyzacja, a komercjalizacja, więc nie należy się obawiać o zmniejszenie liczby świadczeń. Po prostu dzięki temu pacjenci będą mieli, w razie potrzeby, dostęp do szerszej oferty odpłatnych działań, jak chociażby rehabilitacja.


W nieco ostrożniejszym tonie wypowiada się Jacek Teodorczyk (PiS), Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, zasiadający w Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia. – Komercjalizacja jest pierwszym krokiem do prywatyzacji – mówi. – Spółka handlowa jest zobligowana do tego, żeby się nie zadłużyć, ale jeśli dostanie mało kontraktów, wtedy pojawia się problem. Poza tym przy prywatyzacji największy kłopot maja sami lekarze, którzy zamiast skupiać się na leczeniu, muszą myśleć o ekonomii swojego pracodawcy.


Teodorczyk, jako farmaceuta, również uspokaja pacjentów odnośnie zamienników Glivecu: - Wydaje mi się, że nastąpił tu opór mentalny. Dobrze by było, żeby producent leku wyjaśnił, że nie ma powodów do obaw, poza tym nie jest możliwe, żeby Centrum dawało szkodliwy lek. Generyki mają tez tą samą substancję czynną, różnią się jedynie substancje uzupełniające, które czasem mogą dawać różne efekty uboczne, jednak działanie leku wciąż pozostaje takie samo, jak w oryginale. Poza tym też trzeba zrozumieć obawy pacjentów, tu chodzi o ich życie. I w tym miejscu wielkie wyrazy uznania dla profesora Hellmanna, który swoją wiedzą i podejściem do pacjenta będzie potrafił uspokoić chorych.


W województwie pomorskim skomercjalizowanych zostało już 10 z 22 szpitali. W samym Trójmieście w 2012 r. w spółki przekształciło się pięć szpitali, a do końca 2013 r. samorząd zakończył przekształcenia kolejnych dwóch: Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku oraz Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. WCO będzie już 11. przekształconą placówką zdrowotną ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież