DCNS, jeden ze światowych liderów w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego zacieśnia współpracę z Grupą MARS Shipyards & Offshore. 9 lipca w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie podpisane zostało Memorandum o współpracy w obszarze budowy okrętów podwodnych na potrzeby projektu „Orka”. Sygnatariuszami byli Bernard Planchais, Wiceprezes DCNS oraz Piotr Słupski, Prezes MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzającego Funduszem MARS.
Partnerstwo z DCNS to ogromna szansa nie tylko dla grupy MARS, ale dla całej polskiej gospodarki. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z francuskim koncernem będziemy uczestniczyli w transferze technologii, co pozwoli nam zdobyć nowe kompetencje niezbędne do budowy okrętów podwodnych oraz ich serwisowania i remontów. Pamiętajmy, że udział stoczni Nauta w programie budowy tych okrętów może zapewnić nowe miejsca pracy nie tylko w stoczni, lecz także dla dostawców z innych gałęzi przemysłu – powiedział Piotr Słupski chwilę po podpisaniu memorandum. Bardzo istotnym elementem współpracy pomiędzy DCNS i MARS będą specjalnie dobrane programy szkoleń dla personelu technicznego i zarządzającego. Pozwolą one przeszkolić naszą kadrę i przygotować ją do udziału w projektach, które wymagają zastosowania najnowocześniejszych technologii.
Kooperacja między DCNS i grupą MARS będzie opierać się na zasadach partnerstwa. DCNS ma ogromne doświadczenie jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarek wojennych Brazylii, Indii, Pakistanu czy Hiszpanii. Z kolei stocznia Nauta, będąca częścią Grupy MARS, dysponuje niezbędną kadrą, infrastrukturą i wyposażeniem produkcyjnym potrzebnym do realizacji projektów specjalnych.
Oferta, jaką DCNS przygotowuje wspólnie z grupą MARS dla Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczyć będzie budowy i serwisowania trzech okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP.
DCNS (Direction des Constructions Navales Services) jest jednym z liderów na międzynarodowym rynku uzbrojenia morskiego i innowatorów w dziedzinie energetyki morskiej. Koncern projektuje i buduje okręty różnego typu – zarówno podwodne, jak i nawodne. DCNS jest autorem projektów m.in. okrętów typu Scorpene, Agosta i Daphne – zostały one zaprojektowane na potrzeby marynarki francuskiej, a następnie eksportowane.
Grupę MARS Shipyards & Offshore tworzą cztery spółki z sektora stoczniowego i offshore. Liderem w zakresie produkcji specjalnej jest stocznia Nauta z Gdyni, która tylko w ostatnich latach wyremontowała kilkadziesiąt okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej. Ponadto stocznia posiada niezbędną infrastrukturę oraz certyfikaty potwierdzające gotowość do realizacji projektów specjalnych. Będąc częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, MARS S&O dysponuje potencjałem umożliwiającym wzięcie udziału w kluczowych projektach związanych z programem odbudowy i modernizacji polskiej Marynarki Wojennej.
Inne artykuły związane z:
- 17/07/2014 17:44 - Gdańszczanie z całego świata spotkają się po raz czwarty
- 15/07/2014 10:15 - Banach w wyborach na prezydenta Gdańska z własnego komitetu wyborczego
- 12/07/2014 20:52 - Święto Truskawki Kaszubskiej po raz drugi
- 12/07/2014 16:04 - Poseł Jaworski złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Sikorskiego i ministrów rządu
- 11/07/2014 20:15 - Absolutorium dla Adamowicza?
- 10/07/2014 18:31 - Walka o życie – czy rak stanie się przedmiotem handlu?
- 10/07/2014 18:10 - Dośla: „Solidarność” nie będzie stać z boku!
- 09/07/2014 18:00 - Promocja jak z bajki
- 09/07/2014 09:16 - Udana Noc Restauracji w Gdańsku
- 08/07/2014 18:04 - Nauta rozwija współpracę z PŻM