Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańszczanie z całego świata spotkają się po raz czwarty

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lipca 2014 17:44

W dniach 25-27 lipca na 4 Światowy Zjazd Gdańszczan zjadą gdańszczanie z całego świata.Światowy Zjazd Gdańszczan adresowany osób rozproszonych po całym świecie, ale sercem związanych nadal z Gdańskiem. Służy pielęgnowaniu tradycji miasta otwartego i słynącego z gościnności. Gdańsk otwiera swoje bramy dla wszystkich tych, którzy chcą identyfikować się z tym miejscem bądź przez swoje pochodzenie, bądź też z czystej sympatii.


altPierwszy Zjazd odbył się w 2002 roku i od tamtej pory jest organizowany co 4 lata. W sumie w trzech poprzednich w około 230 imprezach wzięło udział ponad 50 000 osób, które przyjechały do Gdańska specjalnie na Zjazd. Tradycyjnie podczas Zjazdu wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan (niedziela 27 lipca godz. 13.00 Długi Targ).


Poprzednie Zjazdy odbywały się pod koniec maja (1 i 3 Zjazd) lub na początku czerwca (2 Zjazd). - W tym roku zmieniliśmy termin, dostosowaliśmy go do otwarcia Jarmarku Świętego Dominika. To był zabieg celowy - wyjaśnił Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska. - Takie też były głosy naszych stałych uczestników, którzy przyznali, że wolą okres wakacyjny, bo to okres kiedy gdańszczanie Polonusi projektują wyjazdy do Gdańska.


alt


Wśród nowości Zjazdu są Kongres Gedanistyczny organizowany przez Fundację Gdańską - tematem głównym będą gdańskie rody; "Potańcówka na Węglowym" na którą zaprasza Dorota Kolak - przez trzy dni gdańszczanie będą się bawić w rytmie walca (w piątek 25 lipca), rock and rolla (sobota 26 lipca) i największych hitów polskiej muzyki z ostatniego 40-lecia (niedziela 27 lipca), Noc Sztuki - z soboty na niedzielę instytucje kultury będą czynne od godziny 19 do 1 w nocy. Oficjalnie zainaugurowana zostanie internetowa wersja Encyklopedii Gdańska - Gedanopedii.


- To pierwszy Zjazd finansowany w większości przez partnerów biznesowych - powiedziała Anna Czekanowicz-Drążewska, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury. - Miasto Gdańsk angażuje w całości w działania związane z przygotowaniem Zjazdu Gdańszczan i wizytami gości kwotę niecałych 100 tysięcy złotych. Większość środków pochodzi od sponsorów. To są głównie SAUR Neptun Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, Lotos, EDF.


PROGRAM


Tomasz Łunkiewicz

Fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież