Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 kwietnia 2023 14:25

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce zorganizowały spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945”. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia w budynku Muzeum.


Spotkanie łączy się z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja, kiedy to Niemcy wysadzili budynek synagogi przy ul. Tłomackie. Do walk doprowadziły działania władz okupacyjnych, które zamierzały ostatecznie zlikwidować getto. Oddziały niemieckie napotkały jednak opór członków Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Pozostali mieszkańcy getta schronili się w licznych kryjówkach na terenie getta. W powstaniu śmierć poniosło około 12 tys. Żydów. Większość z 60 tys. osób znajdujących się wówczas w getcie została wywieziona do obozów. Część zdołała ukryć się po tzw. stronie aryjskiej. Powstańcy z szeregów Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie mieli realnej możliwości odniesienia sukcesu w tej walce. Stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec zbrodniczych działań władz niemieckich. Ich aktywność nie była jednak odosobnionym przypadkiem, a częścią szerszego zjawiska, jakim był zbrojny opór Żydów wobec okupanta w czasie II wojny światowej.

alt


alt


Podczas spotkania prelekcje wygłosili dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ "Przed Warszawą były Kresy. Opór zbrojny w gettach w 1942 r." oraz Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ "Żydzi w szeregach polskich wojskowych organizacji konspiracyjnych na terenie dystryktu warszawskiego".

- Zbliża się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - To wydarzenie weszło do kanonu opowieści o czynnym i zbrojnym sprzeciwie żydów europejskich przeciwko nazistowskim Niemcom, przeciwko polityce ludobójstwa, pogardy represji, eksterminowania całych narodów tylko z powodu pochodzenia. (...) Powstania żydowskie w Warszawie i Białymstoku są dobrze znane. Należy jednak pamiętać, że przed Warszawą i Białymstokiem były Kresy.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież