Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 kwietnia 2023 14:25

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce zorganizowały spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945”. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia w budynku Muzeum.


Spotkanie łączy się z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja, kiedy to Niemcy wysadzili budynek synagogi przy ul. Tłomackie. Do walk doprowadziły działania władz okupacyjnych, które zamierzały ostatecznie zlikwidować getto. Oddziały niemieckie napotkały jednak opór członków Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Pozostali mieszkańcy getta schronili się w licznych kryjówkach na terenie getta. W powstaniu śmierć poniosło około 12 tys. Żydów. Większość z 60 tys. osób znajdujących się wówczas w getcie została wywieziona do obozów. Część zdołała ukryć się po tzw. stronie aryjskiej. Powstańcy z szeregów Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie mieli realnej możliwości odniesienia sukcesu w tej walce. Stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec zbrodniczych działań władz niemieckich. Ich aktywność nie była jednak odosobnionym przypadkiem, a częścią szerszego zjawiska, jakim był zbrojny opór Żydów wobec okupanta w czasie II wojny światowej.

alt


alt


Podczas spotkania prelekcje wygłosili dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ "Przed Warszawą były Kresy. Opór zbrojny w gettach w 1942 r." oraz Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ "Żydzi w szeregach polskich wojskowych organizacji konspiracyjnych na terenie dystryktu warszawskiego".

- Zbliża się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - To wydarzenie weszło do kanonu opowieści o czynnym i zbrojnym sprzeciwie żydów europejskich przeciwko nazistowskim Niemcom, przeciwko polityce ludobójstwa, pogardy represji, eksterminowania całych narodów tylko z powodu pochodzenia. (...) Powstania żydowskie w Warszawie i Białymstoku są dobrze znane. Należy jednak pamiętać, że przed Warszawą i Białymstokiem były Kresy.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież