Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sobótkowe Święto Jaśkowej Doliny

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 czerwca 2013 17:16

altDo wzięcia udziału w Sobótkowym Święcie ulicy Jaśkowa Dolina oraz w zawodach biegowych, zapraszają Arkadiusz Kowalina, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Kamil Sośniak, Koordynator Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska. Impreza plenerowa odbędzie się 23 czerwca 2013 r. (niedziela) w godzinach 12.00 - 24.00.
Organizatorzy poprzez nawiązanie do historycznej tradycji, pragną na nowo przybliżyć zapomniany zwyczaj tzw. „Sobótek” w wigilię dnia Świętego Jana. Miejsce sobótkowych spotkań dawnych gdańszczan było na tyle znane, że gromadziło jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej.


altZwyczaj odwiedzania doliny pochodzi od XIX-wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Z założonego na wzgórzach parku rozciągał się widok na rozległą panoramę miasta i okolicę, odległego portu, morskiego brzegu, a przy dobrej pogodzie nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami oraz liczne festyny. Specjalnym dniem była „sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach.


altW tym właśnie otoczeniu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańską Szkołą Artystyczną, Klubem Lekkoatletycznym Lechia Gdańsk oraz Klubem Winda zorganizowano Fiestę - Święto Ulicy Jaśkowa Dolina. Zostanie ona zamknięta dla ruchu samochodowego, gdyż bogaty program artystyczny przewiduje paradę orkiestr wraz z bębniarzami oraz przemarsz mieszkańców Gdańska.


Parada o godzinie 12.15 wyruszy w stronę Teatru Leśnego ze skrzyżowania ul. Sobótki i Jaśkowej Doliny. Uświetni ją przejazd zabytkowych pojazdów konnych, poruszające się instalacje artystyczne oraz grupy odtworzeniowe w historycznych strojach z epoki.


Grand Prix Wrzeszcz Górny z cyklu Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska - 13:00  Bieg Młodzieżowy – Podstawówki 1 km,  13:25  Bieg Młodzieżowy – Gimnazjum na dystansie ok. 1,5 km  (kategoria gimnazjum) 13:50  Bieg Główny 5 km.


Warsztaty i plenery artystyczne - „Dolina Sztuki” w godzinach 14.30-17.30 oraz prezentacje szkół i zespołów muzycznych na scenie Teatru Leśnego. Wystąpią uczniowie SP nr 45, 17, 39, Gmin. nr 26 + EFOZ, ZSS nr 1, De la Salle, Szkoła Artystyczna ZNAK.


Występy teatralne od 22.00 do 24.00 odbędą się w szklanej wnęce - D.H. Manhattan. Teatr „ZNAK” oraz studenci uniwersytetu Gdańskiego zaprezentują sztukę Arystofanesa „Ptaki „ oraz „Tuwim dla Dorosłych”. Słodka niespodzianka Tort Gigant dla wszystkich uczestników!
Podczas imprezy odbędzie się zbiórka charytatywna „góry grosza" dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniążki będą zbierane do specjalnej wanny ciągniętej przez wolontariuszy na drewnianym wozie drabiniastym.


alt


Organizatorzy liczą na odnowienie sympatii do zapomnianej „Małej Doliny Loary” Gdańska, miejsca godnego uwagi na nowo odbudowującego swoją tożsamość i tradycje. Mają nadzieję, że Jaśkowa Dolina, jak za dawnych lat, stanie się lubianym deptakiem oraz miejscem spotkań, w którym warto przebywać i miło spędzać czas.

Wła-49 (Wieloletni mieszkaniec ul. Sobótki 8)
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież