Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śnieg: PO i PSL zapłacą za arogancję

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
piątek, 27 czerwca 2014 13:57

z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD rozmawia Artur S. Górski


- Majowe wybory do europarlamentu pokazały, że Sojusz może liczyć na tzw. twardy elektorat. Nie daje to wyborczego sukcesu…
Jerzy Śnieg: I dlatego musimy wyjść do ludzi.  Mamy pokazać, że lewica jest potrzebna, że potrafimy z ludźmi rozmawiać, że nie zamykamy się tylko w naszej grupie. Proszę zauważyć, że w okręgu słupskim utrzymaliśmy stan posiadania, a w gdańskim to poparcie wyborców w porównaniu z 2009 r. wzrosło o procent. Zatrzymaliśmy spadek poparcia.


- Nie jest to chyba szczyt marzeń liczącego się ugrupowania?  
Jerzy Śnieg: Absolutnie nie. To punkt wyjścia i audyt stanu posiadania. Nie zamierzamy oszukiwać samych siebie.  Plan minimum to kilkunastoprocentowe poparcie, czyli co najmniej 12, a może i 15 procent oddanych na nasze listy głosów w wyborach samorządowych. Są powiaty w których listy lewicy mają lepsze rezultaty, ale mi się marzy taka praca, by dwucyfrowy wynik był dla SLD w Gdańsku, w Słupsku, w województwie, w wyborach do Sejmiku.


- Jakaś recepta na sukces oprócz wychodzenia do ludzi? Jesteście bardziej otwarci na ludzi młodych i na inne środowiska?
Jerzy Śnieg: Jestem zwolennikiem współpracy z każdym, komu bliskie są sprawy społeczne. Nie pytam skąd przychodzi. Ważne dokąd mamy zmierzać. Bo sytuacja jest dramatyczna. Co szósty pracujący żyje w ubóstwie. Dwa i pół miliona  na rejestrowanym bezrobociu. Kolejne trzy miliony młodych na emigracji lub pakuje walizki.


alt


- Czas w polityce na ludzi młodych?
Jerzy Śnieg: Dobre efekty daje połączenie doświadczenia i młodości. Sama młodość nie wystarczy. Poza tym współpracujemy z ponad trzydziestoma podmiotami w gminach, w powiatach. Apeluję więc by stawiać na lokalnych liderów, na liderki. Na ludzi mających mir w terenie. Z takimi trzeba rozmawiać, przekonywać…


- Rozmawiać, ale czy w lokalach gastronomicznych, jak te najważniejsze osoby w państwie, dzielące to państwo jak własny folwark i jeszcze dające się nagrać?
Jerzy Śnieg: No wie pan, my takich rozmów nie prowadzimy. Nie ten poziom (śmiech). Bo poziom ich języka był fatalny. Ale mniejsza o wulgarny język. Nie jest też najważniejsze kto nagrywał, ale to o czym oni mówili. To nie przyschnie i wróci. Tusk stawia na zobojętnienie, ale po wakacjach temat wróci. Po jednych dramatycznych nagraniach pojawią się kolejne. Ludzie dowiadują się co naprawdę myślą ci, którzy rządzą. I jest to wiedza szokująca.


- Tusk zapłaci za skandal, jak SLD zapłacił za to, że Rywin przyszedł do Michnika?

Jerzy Śnieg: W tamten skandal na tle propozycji korupcyjnej Sojusz został wmontowany. Wmówiono go nam. To nie była nasza inicjatywa, nie my wysyłaliśmy Rywina do redakcji. Poza tym jest sprawa tematów i skali. Teraz odbyła się manipulacja państwem, targi. W takim razie w 2002 roku  Leszek Miller nie musiał powoływać komisji śledczej. Mógł powiedzieć, tak jak teraz Tusk, że nic się nie stało, że badamy sprawę, że wyjaśniamy. Aż sprawa by przycichła. Jednak premier Miller zachował się po męsku i nie wołał „Polacy nic się nie stało!”. Partie u władzy, PO i PSL, zapłacą za arogancję już w wyborach samorządowych. 

fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież