Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SKOK chcą budować lepszą Polskę

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 czerwca 2014 09:56

„Budujemy lepszą Polskę” to hasło pod którym liderzy jednej  z nielicznych całkowicie polskich instytucji finansowych spotkali się w Sopocie by uczestniczyć w XXII Krajowej Konferencji SKOK.Liczba członków kas przekroczyła 2,66 miliona. Przez niecałą dekadę podwoiła się. W 2005 roku z usług Kas korzystało niewiele ponad 1,3 miliona osób. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego za 2012 r. powierzyli oni kasom depozyty w wysokości 16 miliardów 883 milionów złotych. Kolejny rok przyniósł wzrost zaufania do kas i w aktywach jest ponad 19,14 miliardów złotych


- Budujemy lepszą Polskę to hasło, które zaproponowaliśmy z pełnym przekonaniem, a którego prawdziwość potwierdziło wielu zaproszonych gości. W czasie, kiedy krajowych przedsiębiorstw jest z roku na rok mniej. Zwracamy uwagę w jakiej sytuacji znajdzie się Polska, jeśli rodzimych instytucji działających w interesie krajowym zabraknie. Jaki wpływ jako społeczeństwo będziemy mieli na to, jak przedsiębiorstwa gospodarują zyskiem. To, że rodzime instytucje inwestują w kraju to warunek rozwoju gospodarki – mówił Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK.


altW sytuacji kiedy zdecydowana większość instytucji finansowych znajduje się w obcych rękach i nie legitymuje się polskim kapitałem, a koszty usług bankowych daleko przewyższają te ponoszone przez obywateli tzw. „starej Unii” (średnie oprocentowanie kredytów konsumenckich wynosiło na koniec 2013 r. 20,18 proc., a w strefie euro, w której swoje centrale mają banki działające na naszym rynku było ono trzykrotnie niższe i wynosiło 7,04 proc.) spółdzielcze kasy wychodzą do tzw. przeciętnego Kowalskiego.


Kasy kredytowe działają w Polsce już od 22 lat. Prezes Rafał Matusiak przywołał przy tym wyniki badania przeprowadzonego przez niezależny instytut Millward Brown, z których wynika, że aż 92 proc. członków SKOK ufa Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym i uważa instytucję finansową, do której przynależą, za godną zaufania. W badanej, reprezentatywnej próbie, zaufanie do SKOK-ów znacznie przewyższa zaufanie do instytucji komercyjnych, wśród których największe na polskim rynku komercyjne instytucje finansowe nie uzyskały w badanej grupie poziomu zaufania przekraczającego 52 proc.


Zdecydowana większość respondentów (84 proc.) wskazała, że w odróżnieniu od banków, SKOK-i są zorientowane na „zwykłych ludzi”.  W części poświęconej satysfakcji z usługi i produktów SKOK-ów aż 91 proc. respondentów wskazywało, że są zadowoleni z oferty ich kasy. Za główny atut uważano jakość obsługi klienta oraz szybkość obsługi klienta - odpowiednio 97 proc. i 96 proc. ankietowanych było zadowolonych ze świadczonych w placówkach SKOK usług.


Aż 9 członków kas na 10 poleciłoby spółdzielcze kasy swoim znajomym lub rodzinie.
- Bardzo cieszy nas to, że osoby, które nie tylko korzystają z usług SKOK ale są też ich współwłaścicielami, mają zaufanie, chętnie korzystają z usług i czują się w nich dobrze. To ogromny kapitał – komentuje Matusiak, prezes Kasy Krajowej.  
Zgodnie z nowelizacją ustawy o SKOK, od 27 października 2012 roku nadzór nad Kasami objęła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).


Przypomnijmy, że od 29 listopada 2013 roku środki pieniężne zgromadzone w SKOK-ach objęte są ustawowo gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.


Ten nader rygorystyczny system kontroli państwa nad spółdzielczością finansową powoduje krytyczne uwagi u posłów opozycji. I tak Maciej Łopiński, poseł PiS, zadeklarował, że po wyborach, o ile okażą się, jak ma nadzieję, zwycięskimi dla PiS jedną z pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie ta, zmieniająca relacje między nadzorem państwa a spółdzielczością finansową.


Uzasadnieniem dla wprowadzenia jednolitych zasad tworzenia odpisów z tytułu przeterminowanych pożyczek i kredytów (wcześniej Kasa Krajowa, sprawująca nadzór nad systemem kas, miała prawo do ustalania indywidualnych zasad) były, z jednej strony, dynamiczny rozwój działalności kas, z drugiej zaś potrzeba zapewnienia stabilności tego istotnego segmentu polskiego sektora finansowego oraz bezpieczeństwa lokowanych w nim środków. Z tym, że de facto zasady rachunkowości od tego czasu zmieniły się już parokrotnie.


- Rok 2013 w historii SKOK zapisze się przede wszystkim jako rok niezwykle niestabilnego otoczenia prawno-regulacyjnego. Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową. Nie przypominam sobie sektora, którego otoczenie regulacyjne byłoby tak często modyfikowane. W ub.r. tylko w odniesieniu do rozporządzenia  ministra Finansów dotyczącego szczególnych zasad rachunkowości SKOK, na podstawie którego budowany jest obraz stanu finansowego kas i wyniki finansowe, modyfikowane było w istotny sposób dwukrotnie. Apetyt na zmiany nie wygasł i w Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt kolejnego rozporządzenia – przypomina Matusiak i ma nadzieję, że przyjdzie czas refleksji i dopasowania ustawodawstwa do specyfiki kas.
Jaki jest problem? Otóż rozporządzenie upodobni zasady rachunkowości SKOK do bankowej, bez oglądania się na to, iż SKOK-i bankami nie są. Nie prowadzą działalności w licznych obszarach otwartych dla banków.


Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dotyczące kondycji banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych.  
KNF podała na swojej stronie internetowej dane dotyczące sytuacji banków na koniec 2013 roku, a także – oddzielnie – m.in. banków spółdzielczych i spółdzielczych kas SKOK. Sytuacja SKOK jest bardzo trudna. Współczynnik wypłacalności SKOK-ów na koniec 2013 r. wyniósł 0,85 proc. – według relacji z konferencji prasowej szefa KNF Andrzeja Jakubiaka.


altZ Funduszu Stabilizacyjnego SKOK Kasa Krajowa SKOK udzieliła w 2013 roku  pomocy zwrotnej 31 kasom – w sumie ok. 147 mln zł, a w postaci bezzwrotnej – 15 kasom na ponad 44 mln zł.
- Możliwości stabilizowania systemu SKOK nie zostały wyczerpane i ta pomoc będzie nadal udzielna by kasy łatwiej radziły sobie w tych zmieniających się warunkach – mówi Matusiak i dodaje:
- Nasza relacja z KNF pozbawiona jest elementu dialogu. Komisja nie ogląda się na wnioski i argumenty kierowane przez naszą stronę. Nie mamy zamiaru zatrzymywać się mimo tych trudności – deklaruje prezes Kasy Krajowej.

ASG
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież