100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokuratura wznawia postępowanie, a prezydent zaprasza na spacer po szkole w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 25 czerwca 2014 20:26

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mimo zapowiedzianej na 26 czerwca absolutoryjnej sesji Rady Miasta Gdańska, jak informuje jego biuro prasowe, tego samego dnia w czasie obrad radnych o godz. 11 odwiedzi szkołę w Kokoszkach. Ba, zaprosił też chętne redakcje na ten wspólny spacer po obiekcie, a zaraz po nim na briefing prasowy dotyczący nakładów Miasta na inwestycje, modernizacje i remonty w budynkach oświatowych. Nakłady poniesione w ostatnich czterech latach, to ponad 200 mln zł.


Można więc sądzić, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jest pewien otrzymania absolutorium z realizacji budżetu Miasta za 2013 rok i spokojnie może sobie pozwolić na spacer po szkole w Kokoszkach. Obiekcie nowoczesnym, który ma zostać oddany do użytku w sierpniu 2014 roku, a już we wrześniu ponad 600 uczniów ma rozpocząć w nim naukę. Spacerowicze zobaczą jak na kilka miesięcy przed oddaniem do użytku wyglądają sale dydaktyczne, pokój nauczycielski, sala gimnastyczna i stołówka.


W przeddzień tego spaceru działacze gdańskiej SLD zorganizowali konferencję prasową dotyczącą głównie właśnie nowo budowanej kosztem ponad 36 mln zł szkoły w Kokoszkach. Otóż Prokuratura Okręgowa w Gdańsku -€“ jak poinformował dziennikarzy Franciszek Potulski - wznowiła umorzone kilka miesięcy temu postępowanie dotyczące przekazania przez władze Gdańska publicznej szkoły w Kokoszkach w ręce prywatnego podmiotu. Taką decyzję o wznowieniu postępowania odgórnie podjął prokurator generalny, do którego to zawnioskował w tej sprawie Związek Nauczycielstwa Polskiego.


Przypomnijmy, że w tej sprawie złożono dwa doniesienia do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Jako pierwsza o niekonstytucyjnym przekazaniu w ręce prywatne publicznej placówki dydaktycznej budowanej za państwowe pieniądze, w styczniu 2014 złożyła gdańska SLD, i po miesiącu otrzymała odnowę wszczęcia postępowania. Poseł PiS Andrzej Jaworski miał więcej szczęścia, bo jego doniesienie o wadliwie przeprowadzonym konkursie wyboru szefostwa szkoły i jej przekazaniu przez władze Gdańska fundacji Pozytywne Inicjatywy, nie zostało odrzucone.


alt


Franciszek Potulski (na zdjęciu pierwszy z lewej), sprawujący mandat posła na Sejm II, III i IV kadencji z ramienia gdańskiego okręgu SLD, w rządzie Leszka Millera sekretarz stanu w MEN, a po 2005 wrócił do działalności związkowej jako rzecznik prasowy pomorskiego okręgu ZNP, obecnie chce wierzyć w apolityczność gdańskiej prokuratury okręgowej, podobnie jak w apolityczność Świętego Mikołaja. Ale coś tu musi być na rzeczy, skoro dopiero zdaniem prokuratora generalnego decyzja o umorzeniu sprawy w Gdańsku „została podjęta przedwcześnie, bez wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia". Okazuje się, że w zgromadzonym materiale dowodowym brak jest ustaleń co do stanowiska kuratora oświaty w Gdańsku w kwestii przekazania prowadzenia szkoły osobie fizycznej lub prawnej, a czego wymaga ustawa o systemie oświaty. Prokurator generalny nakazał też gdańskiej prokuraturze połączyć postępowanie z obecnie już trwającym śledztwem w sprawie szkoły w Kokoszkach wniesionej przez posła PiS Andrzeja Jaworskiego.


Niewykluczone też, że problematycznym przekazaniem w prywatne ręce szkoły w Kokoszkach zainteresuje się premier RP Donald Tusk, do którego skierowano obszerne pismo w imieniu nauczycieli reprezentujących członków ZNP. W piśmie poproszono o kontrolę gdańskich władz samorządowych.


Franciszek Potulski stwierdził, że co najmniej co cztery lata publiczne placówki dydaktyczne są poddawane społecznej kontroli. - Szkoła w Kokoszkach będąca we władaniu fundacji takiej kontroli nie będzie poddawana, A placówki dydaktyczne tym się różnią od innych, że spełniają obowiązujące w naszym kraju zadania oświatowe. Edukacja jest przymusowa. Jak sprawdzić jej realizację skoro fundacje nie są poddawane takiej kontroli? A przecież stanowisko Trybunału Konstytucyjnego z 9 czerwca 2010 roku wyraźnie mówi o tym, że szkolnej edukacji nie można powierzać prywatnemu podmiotowi w rodzaju fundacji - twierdzi Potulski.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież