Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Doktorat Honoris Causa dla prof. Stefana Raszei

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 28 czerwca 2014 14:36

Uroczyste nadanie prof. med. Stefanowi Raszei tytułu Doktora Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się 27 czerwca w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum. Tym zaszczytnym tytułem w swojej macierzystej uczelni został uhonorowany znakomity badacz i dydaktyk, autorytet uznany w kraju i całej Europie, twórca Gdańskiej Szkoły Medycyny Sądowej. Członek kierownictwa Zespołu Transplantacyjnego, który doprowadził do rozpoczęcia programu przeszczepiania nerek w Gdańsku w 1980 roku.Profesorowi Stefanowi Raszei dyplom DHC wręczyli rektor uczelni prof. Janusz Moryś, promotor laudacji prof. Jacek Rutkowski oraz dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. med. Maria Dudziak (zdjęcie poniżej).


alt


Prof. Stefan Raszeja urodził się w 24 XII 1922 w Starogardzie Gdańskim, w rodzinie nauczycielskiej, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W czasie okupacji członek Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Po Liceum Humanistycznym podjął studia lekarskie na uniwersytecie w Poznaniu. W maju 1946 roku aresztowany na kilka tygodni za udział w demonstracji studenckiej (domagającej się uwolnienia studentów z Krakowa, manifestujących z okazji święta 3 Maja). W roku 1951 ukończył AM w Poznaniu, gdzie początkowo pracował; od 1959 doktor, od 1963 doktor habilitowany. W Gdańsku od 1964, objął stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej AMG obecnie GUM-ed. Od 1969 roku profesor tytularny. Przyczynił się do rozbudowy bazy naukowej Zakładu (uzyskując pomieszczenia prosektoryjne, nowy budynek i nowoczesną aparaturę). W latach 1966–1969 dziekan Wydziału Lekarskiego AMG, 1969–1971 prorektor do spraw nauki, 1972–1975 rektor, współorganizator filii AMG w Bydgoszczy (obecnie AM w Bydgoszczy). Specjalista w zakresie biologii medycznej, denatologii lekarskiej i medycyny sądowej. Od roku 1999 doktor honoris causa AM w Bydgoszczy. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1973), Krzyżem Komandorskim OOP (1988), Medalem 1000-lecia miasta Gdańska (1997).


altProfesor, któremu wiele osób złożyło gratulacje, jest autorem bądź współautorem ponad 270 prac naukowych, z czego 70 ukazało się w renomowanych czasopismach zagranicznych. Jest też współredaktorem kilku międzynarodowych czasopism naukowych w dziedzinie medycyny prawnej i społecznej. Profesor to ekspert w zakresie etyki i deontologii lekarskiej oraz współtwórca programu nauczania w tym zakresie, członek honorowy sześciu europejskich towarzystw naukowych dotyczących medycyny sądowej.


altProfesor Stefan Raszeja wygłosił okolicznościowy wykład pt. „Klasyka medycyny sądowej i odpowiedzialność lekarza-eksperta”. Wykład ten był poświęcony własnej rodzinie, a zwłaszcza ukochanej żonie. Mówca nawiązał do lat studenckich, podczas których dwóch lekarzy naukowców z Poznania i Gdańska ukierunkowało jego życie zawodowe. Stał się specjalistą od medycyny sądowej, która jest niezwykle odpowiedzialną i nadal się rozwijającą dziedziną nauki. Jej specjalista nie może tracić z oczu granic swoich kompetencji w orzecznictwach sądowych. Trzeba mieć cały czas przekonanie uczestniczenia w służbie społecznej. Ujawnianiu prawdy bez opowiadania się po jakiejkolwiek ze stron. Należy też posługiwać się zrozumiałym dla sądu językiem w opisywaniu różnych przypadków. Posiadana wiedza umożliwia podejmowanie decyzji na dokonanie transplantacji, co staje się normą w świecie współczesnym.


altPodziękowania za rozwój w Polsce medycyny sądowej i za uzyskany zaszczytny tytuł gratulacje złożył Hubert Pobłocki, prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków ze Starogardu Gdańskiego.


alt


Przedstawiciel rodziny Roztoczyńskich lek. med. Derek Singh Gill (na zdjęciu z lewej wraz z wybranką serca Martyną Knop) odczytał list, który za zgodą autora z uwagi na istotną treść cytujemy w całości:
„Rodzina Roztoczyńskiech z Dębicy i Chicago raduje się z Honorowego Doktoratu i śle najgorętsze i najserdeczniejsze gratulacje. Jesteśmy rodziną żony Pana Profesora - Wandy Wojdon-Raszeja, bo mamy wspólną babcię Ludwikę Roztoczyńską z Dębicy, matkę Zofii Wojdon z Poznania.
STEFANIE! Jesteś najbardziej świetlaną postacią naszej rodziny. Jako dzieci w latach 60-tych podziwialiśmy Wandzię i Stefana jako najprzystojniejszą, najpiękniejszą, najelegantszą parę w rodzinie. Potem ciocia Zosia opowiadała z dumą podczas spotkań rodzinnych o swoim zięciu Stefanie Raszei, o Jego osiągnięciach naukowych, wygranym konkursie na szefa Katedry Medycyny Sądowej w Gdańsku, o Jego wyborze na rektora Uniwersytetu (wówczas Akademii Medycznej) w Gdańsku.

Podziwiamy Ciebie za Twój wszechstronny, nieprzeciętny umysł, mądrość, szerokie horyzonty wiedzy, za Twój patriotyzm, za życie według dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna!, za swadę, z jaką opowiadasz o odkryciach medycznych i faktach historycznych, za przepiękne małżeństwo, które stworzyliście wraz z Wandzią, za miłość i przychylność dla młodych ludzi. W Twoim wydaniu medycyna nie jest rzemiosłem, jest artyzmem. Kochamy Ciebie za Twoją dumę, gdy mówisz, że jesteś KOCIEWIAKIEM i za umiłowanie Ziemi Pomorskiej i Ziemi Ojczystej - swojej rodzicielki.
GAUDE MATER POLONIA, że zrodziłaś tak wspaniałego syna.
TOBIE POLSKO CHWAŁA! TOBIE POLSKO CHWAŁA !
(te słowa to ostatni wers Hymnu Kociewiaków).

P.S. Przy tej okazji bardzo dziękujemy Wandzi Raszejowej, że tak pięknie napisała wspomnienia w sadze rodzinnej wydanej w 2011 r. o swej matce, Zofii Wojdon, z domu Roztoczyńskiej.
Jestem bardzo zaszczycony, że mogę pogratulować Panu Profesorowi Raszei doktoratu honoris causa także od siebie - młodego lekarza, Który rozpoczął specjalizację chirurga w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Także czuję się wyróżniony, że mogłem uczestniczyć w takiej uroczystości jak nadawanie doktoratu honoris causa, bo jest to uroczystość niezwykła i będę ją pamiętał do końca swego życia.
Vivat Pan Profesor Raszeja!
Vivat Gdański Uniwersytet Medyczny!”


altNastępnie w holu Auditorium Primum na wielkiej tablicy pamiątkowej rektor prof. Janusz Moryś wraz z prof. Stefanem Raszeją dokonali odsłonięcia nazwiska kolejnego, już 7 Doktora Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a łącznie 44 uwzględniając dorobek przyznanych tytułów DHC przez Akademię Medyczną Gdańsk.   


altUroczystości znakomicie uświetnił prowadzony przez dyrygenta Jerzego Szarafińskiego uczelniany chór GUM, który laureatowi odśpiewał również życzenia stu lat.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież