"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Doktorat Honoris Causa dla prof. Stefana Raszei

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 28 czerwca 2014 14:36

Uroczyste nadanie prof. med. Stefanowi Raszei tytułu Doktora Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się 27 czerwca w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum. Tym zaszczytnym tytułem w swojej macierzystej uczelni został uhonorowany znakomity badacz i dydaktyk, autorytet uznany w kraju i całej Europie, twórca Gdańskiej Szkoły Medycyny Sądowej. Członek kierownictwa Zespołu Transplantacyjnego, który doprowadził do rozpoczęcia programu przeszczepiania nerek w Gdańsku w 1980 roku.



Profesorowi Stefanowi Raszei dyplom DHC wręczyli rektor uczelni prof. Janusz Moryś, promotor laudacji prof. Jacek Rutkowski oraz dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. med. Maria Dudziak (zdjęcie poniżej).


alt


Prof. Stefan Raszeja urodził się w 24 XII 1922 w Starogardzie Gdańskim, w rodzinie nauczycielskiej, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W czasie okupacji członek Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Po Liceum Humanistycznym podjął studia lekarskie na uniwersytecie w Poznaniu. W maju 1946 roku aresztowany na kilka tygodni za udział w demonstracji studenckiej (domagającej się uwolnienia studentów z Krakowa, manifestujących z okazji święta 3 Maja). W roku 1951 ukończył AM w Poznaniu, gdzie początkowo pracował; od 1959 doktor, od 1963 doktor habilitowany. W Gdańsku od 1964, objął stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej AMG obecnie GUM-ed. Od 1969 roku profesor tytularny. Przyczynił się do rozbudowy bazy naukowej Zakładu (uzyskując pomieszczenia prosektoryjne, nowy budynek i nowoczesną aparaturę). W latach 1966–1969 dziekan Wydziału Lekarskiego AMG, 1969–1971 prorektor do spraw nauki, 1972–1975 rektor, współorganizator filii AMG w Bydgoszczy (obecnie AM w Bydgoszczy). Specjalista w zakresie biologii medycznej, denatologii lekarskiej i medycyny sądowej. Od roku 1999 doktor honoris causa AM w Bydgoszczy. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1973), Krzyżem Komandorskim OOP (1988), Medalem 1000-lecia miasta Gdańska (1997).


alt



Profesor, któremu wiele osób złożyło gratulacje, jest autorem bądź współautorem ponad 270 prac naukowych, z czego 70 ukazało się w renomowanych czasopismach zagranicznych. Jest też współredaktorem kilku międzynarodowych czasopism naukowych w dziedzinie medycyny prawnej i społecznej. Profesor to ekspert w zakresie etyki i deontologii lekarskiej oraz współtwórca programu nauczania w tym zakresie, członek honorowy sześciu europejskich towarzystw naukowych dotyczących medycyny sądowej.


alt



Profesor Stefan Raszeja wygłosił okolicznościowy wykład pt. „Klasyka medycyny sądowej i odpowiedzialność lekarza-eksperta”. Wykład ten był poświęcony własnej rodzinie, a zwłaszcza ukochanej żonie. Mówca nawiązał do lat studenckich, podczas których dwóch lekarzy naukowców z Poznania i Gdańska ukierunkowało jego życie zawodowe. Stał się specjalistą od medycyny sądowej, która jest niezwykle odpowiedzialną i nadal się rozwijającą dziedziną nauki. Jej specjalista nie może tracić z oczu granic swoich kompetencji w orzecznictwach sądowych. Trzeba mieć cały czas przekonanie uczestniczenia w służbie społecznej. Ujawnianiu prawdy bez opowiadania się po jakiejkolwiek ze stron. Należy też posługiwać się zrozumiałym dla sądu językiem w opisywaniu różnych przypadków. Posiadana wiedza umożliwia podejmowanie decyzji na dokonanie transplantacji, co staje się normą w świecie współczesnym.


alt



Podziękowania za rozwój w Polsce medycyny sądowej i za uzyskany zaszczytny tytuł gratulacje złożył Hubert Pobłocki, prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków ze Starogardu Gdańskiego.


alt


Przedstawiciel rodziny Roztoczyńskich lek. med. Derek Singh Gill (na zdjęciu z lewej wraz z wybranką serca Martyną Knop) odczytał list, który za zgodą autora z uwagi na istotną treść cytujemy w całości:
„Rodzina Roztoczyńskiech z Dębicy i Chicago raduje się z Honorowego Doktoratu i śle najgorętsze i najserdeczniejsze gratulacje. Jesteśmy rodziną żony Pana Profesora - Wandy Wojdon-Raszeja, bo mamy wspólną babcię Ludwikę Roztoczyńską z Dębicy, matkę Zofii Wojdon z Poznania.
STEFANIE! Jesteś najbardziej świetlaną postacią naszej rodziny. Jako dzieci w latach 60-tych podziwialiśmy Wandzię i Stefana jako najprzystojniejszą, najpiękniejszą, najelegantszą parę w rodzinie. Potem ciocia Zosia opowiadała z dumą podczas spotkań rodzinnych o swoim zięciu Stefanie Raszei, o Jego osiągnięciach naukowych, wygranym konkursie na szefa Katedry Medycyny Sądowej w Gdańsku, o Jego wyborze na rektora Uniwersytetu (wówczas Akademii Medycznej) w Gdańsku.

Podziwiamy Ciebie za Twój wszechstronny, nieprzeciętny umysł, mądrość, szerokie horyzonty wiedzy, za Twój patriotyzm, za życie według dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna!, za swadę, z jaką opowiadasz o odkryciach medycznych i faktach historycznych, za przepiękne małżeństwo, które stworzyliście wraz z Wandzią, za miłość i przychylność dla młodych ludzi. W Twoim wydaniu medycyna nie jest rzemiosłem, jest artyzmem. Kochamy Ciebie za Twoją dumę, gdy mówisz, że jesteś KOCIEWIAKIEM i za umiłowanie Ziemi Pomorskiej i Ziemi Ojczystej - swojej rodzicielki.
GAUDE MATER POLONIA, że zrodziłaś tak wspaniałego syna.
TOBIE POLSKO CHWAŁA! TOBIE POLSKO CHWAŁA !
(te słowa to ostatni wers Hymnu Kociewiaków).

P.S. Przy tej okazji bardzo dziękujemy Wandzi Raszejowej, że tak pięknie napisała wspomnienia w sadze rodzinnej wydanej w 2011 r. o swej matce, Zofii Wojdon, z domu Roztoczyńskiej.
Jestem bardzo zaszczycony, że mogę pogratulować Panu Profesorowi Raszei doktoratu honoris causa także od siebie - młodego lekarza, Który rozpoczął specjalizację chirurga w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Także czuję się wyróżniony, że mogłem uczestniczyć w takiej uroczystości jak nadawanie doktoratu honoris causa, bo jest to uroczystość niezwykła i będę ją pamiętał do końca swego życia.
Vivat Pan Profesor Raszeja!
Vivat Gdański Uniwersytet Medyczny!”


alt



Następnie w holu Auditorium Primum na wielkiej tablicy pamiątkowej rektor prof. Janusz Moryś wraz z prof. Stefanem Raszeją dokonali odsłonięcia nazwiska kolejnego, już 7 Doktora Honoris Causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a łącznie 44 uwzględniając dorobek przyznanych tytułów DHC przez Akademię Medyczną Gdańsk.   


alt



Uroczystości znakomicie uświetnił prowadzony przez dyrygenta Jerzego Szarafińskiego uczelniany chór GUM, który laureatowi odśpiewał również życzenia stu lat.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież