Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rolki górą, czyli Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 sierpnia 2016 07:48

W sobotnie popołudnie, 20 sierpnia, na terenach MTG Amber Expo odbył się Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy, czyli największa impreza rolkarska w Polsce. Podczas imprezy rozegrano bieg na dystansie maratońskim (42,23 km), półmaraton (21,23 km) oraz wyścig fitness (10 km). W zawodach wzięli udział nie tylko rolkarze z Polski, ale także Felix Rijhnen – Mistrz Europy i Wicemistrz Świata oraz Katharina Rumpus – Mistrzyni Europy i Mistrzyni Świata Juniorów, którzy w Maratonie Sierpniowym, na dystansie ponad 42 km okazali się najlepsi.


– Jakie były początki naszej imprezy… W 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Maratonu Sierpniowego, natomiast wcześniej ścigaliśmy się w ramach Maratonu „Solidarności”, ale dostaliśmy tam czerwoną kartkę, i dlatego koniec jednego jest początkiem drugiego. Przyszedł pomysł do głowy, aby zrobić swoją własną imprezę i zrobić ją w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie związane z jazdą na rolkach, jakie posiada rolkarz. Minęło 7 lat i jest nas ponad 1000 osób. Zaczynaliśmy od jeszcze mniejszej grupy, bo było nas, za pierwszej edycji, około 300. Zaczynaliśmy na Placu Zebrań Ludowych w strugach deszczu z olbrzymim strachem, czy nam to wyjdzie. No ale 8 lat, ósmy rok teraz, więc 7 lat wspólnej zabawy  utwierdza nas w przeświadczeniu, że rzeczywiście my możemy na was liczyć, i że również wy na nas się nie zawiedliście do dnia dzisiejszego i myślę, że tak pozostanie – powiedział Wojciech Hartung, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Twister”.


Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy dwukrotnie zyskał rangę zawodów Pucharu Świata, co ściągało do Gdańska zagranicznych zawodników ze światowych czołówek. Rośnie także liczba rolkarzy w Polsce, gdyż ten sport staje się coraz bardziej popularny i w związku z tym w kraju organizowane są różne imprezy związane z tym sportem, a jedną z najważniejszych jest właśnie Maraton Sierpniowy.


– Bardzo się cieszymy, że poziom naszych zawodników rośnie. Skąd wynika obecność gości zagranicznych? Z tego, że to jest fajna impreza. Są fajne nagrody do wygrania – powiedział Bartosz Pisarek, prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. – Gościmy w tym roku znakomitych gości, łącznie z Kathariną Rumpus, która niespełna 3 tygodnie temu została Mistrzynią Europy w maratonie, więc na pewno jest w znakomitej formie. Mamy Felixa Rijhnena również medalistę Mistrzostw Europy, które miały miejsce 3 tygodnie temu, ale liczymy też na naszych zawodników, którzy w ostatnich latach dominowali na tej imprezie, że nawiążą wyrównaną walkę z gwiazdami światowego i europejskiego wrotkarstwa.altaltMaraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy rozegrany został na trzech dystansach fitness (10 km), półmaraton (21,23 km) oraz maraton (42,23). Do rywalizacji stanęło ponad 900 zawodników. Trasa zawodów głównych przebiegała od ulicy Żaglowej, poprzez Narwicką, Wyzwolenia, z powrotem do Żaglowej.altaltaltW dystansie maratońskim dominowali Mistrzowie Europy. W klasyfikacji OPEN zwyciężył Felix Rijhnen z czasem 1 h 5 min. Drugi był Bartosz Chojnacki, natomiast trzeci Wojciech Barana. W klasyfikacji kobiet wygrała Katharina Rumpus 1 h 19 min. Druga była Aleksandra Goss, zaś trzecia Anna Muzyka.


Jeśli chodzi o dystans 21,23 km w klasyfikacji OPEN dominował tu Wojciech Walich z czasem 39 min. Kolejne miejsca zajęli Paweł Ostrowski i Adam Konop. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Kinga Zielińska z czasem nieco ponad 45 minut. Druga była Iga Wojtasik, a trzecia Anna Walczak.altZawodom towarzyszyły imprezy dodatkowe m.in. zawody dla dzieci, targi wrotkarskie i sportowe, a także szkółki, w których każdy chętny mógł spróbować swoich sił na rolkach. Na stoiskach, które pojawiły się przy MTG Amber Expo, można było kupić lub wypożyczyć profesjonalny sprzęt do jeżdżenia na rolkach. Dostępne były tam także m.in. odżywki dla sportowców oraz specjalne energetyczne batoniki.altNa imprezie pojawili się profesjonaliści, ale także amatorzy i miłośnicy rolek.

– Lubię jeździć na rolkach, ponieważ to przyjemny sposób spędzania czasu poza domem. Lubię rozpędzać się na nich na takim gładkim asfalcie i czuć jak jadę, sama nie wiem dlaczego, ale to jest przyjemne. Poza tym to jest bardzo przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, bo jazda na rolkach nie jest jakoś bardzo męcząca, przynajmniej nie tak jak bieganie, a bardzo szybko widać efekty, szczególnie w dolnych partiach ciała – powiedziała pani Agata, która jest miłośniczką rolek i amatorką.


Podczas wydarzenia zawodnicy oraz uczestnicy mogli wesprzeć Fundację Hospicyjną im. ks. Eugeniusza Dutkikewicza. Rolkarze biegu fitness mieli możliwość wystartowania w specjalnym zespole "Tumbo Team", a wówczas połowa kwoty ich wpisowego przeznaczana była na potrzeby fundacji.


Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Twister” i Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Impreza została objęta honorowym patronatem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz prezydenta RP Lecha Wałęsy. Sponsorami wydarzenia byli m.in. STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Compensa, Netz, Carrefour, Pro Bar. Partnerzy Maratonu Sierpniowego to m.in. Amber Expo, Stadion Energa Gdańsk, Fundacja Hospicyjna, MOSiR Gdańsk, Roll 4 All.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież