Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rolki górą, czyli Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 sierpnia 2016 07:48

W sobotnie popołudnie, 20 sierpnia, na terenach MTG Amber Expo odbył się Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy, czyli największa impreza rolkarska w Polsce. Podczas imprezy rozegrano bieg na dystansie maratońskim (42,23 km), półmaraton (21,23 km) oraz wyścig fitness (10 km). W zawodach wzięli udział nie tylko rolkarze z Polski, ale także Felix Rijhnen – Mistrz Europy i Wicemistrz Świata oraz Katharina Rumpus – Mistrzyni Europy i Mistrzyni Świata Juniorów, którzy w Maratonie Sierpniowym, na dystansie ponad 42 km okazali się najlepsi.


– Jakie były początki naszej imprezy… W 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Maratonu Sierpniowego, natomiast wcześniej ścigaliśmy się w ramach Maratonu „Solidarności”, ale dostaliśmy tam czerwoną kartkę, i dlatego koniec jednego jest początkiem drugiego. Przyszedł pomysł do głowy, aby zrobić swoją własną imprezę i zrobić ją w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie związane z jazdą na rolkach, jakie posiada rolkarz. Minęło 7 lat i jest nas ponad 1000 osób. Zaczynaliśmy od jeszcze mniejszej grupy, bo było nas, za pierwszej edycji, około 300. Zaczynaliśmy na Placu Zebrań Ludowych w strugach deszczu z olbrzymim strachem, czy nam to wyjdzie. No ale 8 lat, ósmy rok teraz, więc 7 lat wspólnej zabawy  utwierdza nas w przeświadczeniu, że rzeczywiście my możemy na was liczyć, i że również wy na nas się nie zawiedliście do dnia dzisiejszego i myślę, że tak pozostanie – powiedział Wojciech Hartung, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Twister”.


Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy dwukrotnie zyskał rangę zawodów Pucharu Świata, co ściągało do Gdańska zagranicznych zawodników ze światowych czołówek. Rośnie także liczba rolkarzy w Polsce, gdyż ten sport staje się coraz bardziej popularny i w związku z tym w kraju organizowane są różne imprezy związane z tym sportem, a jedną z najważniejszych jest właśnie Maraton Sierpniowy.


– Bardzo się cieszymy, że poziom naszych zawodników rośnie. Skąd wynika obecność gości zagranicznych? Z tego, że to jest fajna impreza. Są fajne nagrody do wygrania – powiedział Bartosz Pisarek, prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. – Gościmy w tym roku znakomitych gości, łącznie z Kathariną Rumpus, która niespełna 3 tygodnie temu została Mistrzynią Europy w maratonie, więc na pewno jest w znakomitej formie. Mamy Felixa Rijhnena również medalistę Mistrzostw Europy, które miały miejsce 3 tygodnie temu, ale liczymy też na naszych zawodników, którzy w ostatnich latach dominowali na tej imprezie, że nawiążą wyrównaną walkę z gwiazdami światowego i europejskiego wrotkarstwa.altaltMaraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy rozegrany został na trzech dystansach fitness (10 km), półmaraton (21,23 km) oraz maraton (42,23). Do rywalizacji stanęło ponad 900 zawodników. Trasa zawodów głównych przebiegała od ulicy Żaglowej, poprzez Narwicką, Wyzwolenia, z powrotem do Żaglowej.altaltaltW dystansie maratońskim dominowali Mistrzowie Europy. W klasyfikacji OPEN zwyciężył Felix Rijhnen z czasem 1 h 5 min. Drugi był Bartosz Chojnacki, natomiast trzeci Wojciech Barana. W klasyfikacji kobiet wygrała Katharina Rumpus 1 h 19 min. Druga była Aleksandra Goss, zaś trzecia Anna Muzyka.


Jeśli chodzi o dystans 21,23 km w klasyfikacji OPEN dominował tu Wojciech Walich z czasem 39 min. Kolejne miejsca zajęli Paweł Ostrowski i Adam Konop. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Kinga Zielińska z czasem nieco ponad 45 minut. Druga była Iga Wojtasik, a trzecia Anna Walczak.altZawodom towarzyszyły imprezy dodatkowe m.in. zawody dla dzieci, targi wrotkarskie i sportowe, a także szkółki, w których każdy chętny mógł spróbować swoich sił na rolkach. Na stoiskach, które pojawiły się przy MTG Amber Expo, można było kupić lub wypożyczyć profesjonalny sprzęt do jeżdżenia na rolkach. Dostępne były tam także m.in. odżywki dla sportowców oraz specjalne energetyczne batoniki.altNa imprezie pojawili się profesjonaliści, ale także amatorzy i miłośnicy rolek.

– Lubię jeździć na rolkach, ponieważ to przyjemny sposób spędzania czasu poza domem. Lubię rozpędzać się na nich na takim gładkim asfalcie i czuć jak jadę, sama nie wiem dlaczego, ale to jest przyjemne. Poza tym to jest bardzo przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, bo jazda na rolkach nie jest jakoś bardzo męcząca, przynajmniej nie tak jak bieganie, a bardzo szybko widać efekty, szczególnie w dolnych partiach ciała – powiedziała pani Agata, która jest miłośniczką rolek i amatorką.


Podczas wydarzenia zawodnicy oraz uczestnicy mogli wesprzeć Fundację Hospicyjną im. ks. Eugeniusza Dutkikewicza. Rolkarze biegu fitness mieli możliwość wystartowania w specjalnym zespole "Tumbo Team", a wówczas połowa kwoty ich wpisowego przeznaczana była na potrzeby fundacji.


Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Twister” i Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Impreza została objęta honorowym patronatem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz prezydenta RP Lecha Wałęsy. Sponsorami wydarzenia byli m.in. STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Compensa, Netz, Carrefour, Pro Bar. Partnerzy Maratonu Sierpniowego to m.in. Amber Expo, Stadion Energa Gdańsk, Fundacja Hospicyjna, MOSiR Gdańsk, Roll 4 All.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież