W związku z trwającą właśnie rocznicą Sierpnia ’80 warto odwiedzić miejsce, które przy okazałym gmachu Europejskiego Centrum Solidarności wydaje się niepozorne, jednak może pochwalić się niesamowitą historią. 150 metrów od bramy Stoczni Gdańskiej znajduje się historyczna Sala BHP, która początkowo pełniła funkcję magazynu torped, a później stała się miejscem, w którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe”. Obecnie obiekt stał się budynkiem konferencyjno-muzealnym. Rocznica strajków Sierpnia ’70 stała się okazją do zaprezentowania odwiedzającym muzeum nowej wystawy – „Stocznia Solidarności”, ukazującej historyczne przemiany, które zaszły w Stoczni Gdańskiej.
Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku i początkowo pełnił funkcję magazynu torped i montowni uzbrojenia okrętów wojennych. Funkcja obiektu diametralnie zmieniła się w roku 1961, gdy podczas końcowego etapu budowy statku Maria Konopnicka zginęło 22 stoczniowców. Po tym tragicznym wydarzeniu budynek został przekształcony w miejsce szkolenia pracowników i zyskał obecną nazwę, czyli Sala Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W latach 1978-1980 w części budynku stworzono Muzeum Zakładowe Stoczni Gdańskiej.
Szczególne znaczenie Sala BHP zyskała w sierpniu 1980 roku. To właśnie tam podczas trwających w Stoczni Gdańskiej im. Lenina strajków powstał i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. To w Sali BHP toczyły się negocjacje pomiędzy ówczesnym rządem, a MKS-em. To w tym niezwykłym, naznaczonym historią miejscu 31 sierpnia 1980 roku przy stole prezydialnym Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski, ówczesny wicepremier PRL, podpisali najważniejsze z „Porozumień Sierpniowych”. Między innymi dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w murach Sali BHP, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Niewielki budynek stał się miejscem, gdzie rozpoczęła się nowa, wolna Rzeczpospolita.
6 grudnia 1999 roku Sala BHP została wpisana do rejestru zabytków, natomiast w 2004 roku jej właścicielem została „Solidarność”. 24 sierpnia 2010 roku, po remoncie, obiekt stał się miejscem o charakterze konferencyjno-muzealnym. Salę BHP można odwiedzić codziennie, a wstęp jest bezpłatny.
Obecnie, od 14 sierpnia, w dużej sali historycznego budynku trwa wystawa „Stocznia Solidarności”, podczas której mamy możliwość poznania historii Stoczni Gdańskiej od 1844 roku. Historyczne przemiany, które dotknęły stocznię zostały, oczywiście w skrócie, zaprezentowane na specjalnych standach. Przy każdym z etapów przedstawionych podczas ekspozycji pojawił się model statku, który w danym momencie był produkowany w Stoczni Gdańskiej. Eksponaty wykonane zostały w skali 1:100 i robią wrażenie swoją starannością.
Szczególnie atrakcyjnym elementem wystawy są trzy dioramy, czyli makiety modelarskie, które przedstawiają istotne dla Stoczni Gdańskiej miejsca lub wydarzenia. Podczas zwiedzania wystawy mamy możliwość obejrzenia „Dioramy Sierpniowej”, która obrazuje najważniejszy obszar stoczni w momencie ogłoszenia podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Na makiecie możemy zobaczyć Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, nieistniejące już budynki oraz 2,5 tysiąca postaci. Możemy także uruchomić dźwięk, który jeszcze lepiej ukaże nam kluczowe wydarzenie tamtego okresu. Ponadto na wystawie „Stocznia Solidarności” podziwiać możemy „Dioramę Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3”, a także dioramę przedstawiającą wizję rozbudowy zakładu z lat ’70.
Wystawa została także opatrzona oryginalnymi eksponatami z przeszłości. W dużej sali możemy podziwiać m.in. stół prezydialny, przy którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe” oraz jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkującymi podczas Sierpnia ’80. Nad drzwiami do sal zawisły sztandary Związku. Wystawa potrwa do 14 października.
W Sali BHP znajduje się również Mała Sala Historyczna, w której możemy na własne oczy zobaczyć m.in. flagę z podpisami delegatów i gości obecnych na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”, maszyny do pisania oraz kopiarki służące w przeszłości do tworzenia i powielania dokumentów oraz druków ulotnych, a także zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z epoką PRL-u, a także prześledzić drogę do polskiej wolności.
Karolina Rabiej
- 22/08/2016 17:44 - „Afera parkingowa” w Brzeźnie: według wojewody płatne parkingi działają nielegalnie
- 22/08/2016 15:53 - Gdańsk szykuje się na zmiany w systemie oświaty
- 21/08/2016 07:48 - Rolki górą, czyli Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy
- 19/08/2016 16:46 - Burmistrzowie listy piszą, zwykłe, polecone
- 19/08/2016 15:45 - Andrzej Kołodziej: Jedna droga ku niepodległości
- 18/08/2016 18:01 - Ile zarabiają prezesi szpitali wojewódzkich?
- 16/08/2016 12:29 - Od Żołnierzy Niezłomnych do „Solidarności”
- 16/08/2016 06:39 - Festiwal Energia Wolności – muzyczna celebracja 96 rocznicy „Cudu nad Wisłą”
- 13/08/2016 08:43 - LOT... starym Fokkerem do Warszawy
- 12/08/2016 20:39 - Dni Bremy w Gdańsku – 40 lat porozumienia