Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podczas 36 rocznicy Sierpnia ’80 warto odwiedzić Salę BHP

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2016 22:32

W związku z trwającą właśnie rocznicą Sierpnia ’80 warto odwiedzić miejsce, które przy okazałym gmachu Europejskiego Centrum Solidarności wydaje się niepozorne, jednak może pochwalić się niesamowitą historią. 150 metrów od bramy Stoczni Gdańskiej znajduje się historyczna Sala BHP, która początkowo pełniła funkcję magazynu torped, a później stała się miejscem, w którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe”. Obecnie obiekt stał się budynkiem konferencyjno-muzealnym. Rocznica strajków Sierpnia ’70 stała się okazją do zaprezentowania odwiedzającym muzeum nowej wystawy – „Stocznia Solidarności”, ukazującej historyczne przemiany, które zaszły w Stoczni Gdańskiej.


Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku i początkowo pełnił funkcję magazynu torped i montowni uzbrojenia okrętów wojennych. Funkcja obiektu diametralnie zmieniła się w roku 1961, gdy podczas końcowego etapu budowy statku Maria Konopnicka zginęło 22 stoczniowców. Po tym tragicznym wydarzeniu budynek został przekształcony w miejsce szkolenia pracowników i zyskał obecną nazwę, czyli Sala Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W latach 1978-1980 w części budynku stworzono Muzeum Zakładowe Stoczni Gdańskiej.altSzczególne znaczenie Sala BHP zyskała w sierpniu 1980 roku. To właśnie tam podczas trwających w Stoczni Gdańskiej im. Lenina strajków powstał i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. To w Sali BHP toczyły się negocjacje pomiędzy ówczesnym rządem, a MKS-em. To w tym niezwykłym, naznaczonym historią miejscu 31 sierpnia 1980 roku przy stole prezydialnym Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski, ówczesny wicepremier PRL, podpisali najważniejsze z „Porozumień Sierpniowych”. Między innymi dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w murach Sali BHP, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Niewielki budynek stał się miejscem, gdzie rozpoczęła się nowa, wolna Rzeczpospolita.


6 grudnia 1999 roku Sala BHP została wpisana do rejestru zabytków, natomiast w 2004 roku jej właścicielem została „Solidarność”. 24 sierpnia 2010 roku, po remoncie, obiekt stał się miejscem o charakterze konferencyjno-muzealnym. Salę BHP można odwiedzić codziennie, a wstęp jest bezpłatny.altObecnie, od 14 sierpnia, w dużej sali historycznego budynku trwa wystawa „Stocznia Solidarności”, podczas której mamy możliwość poznania historii Stoczni Gdańskiej od 1844 roku. Historyczne przemiany, które dotknęły stocznię zostały, oczywiście w skrócie, zaprezentowane na specjalnych standach. Przy każdym z etapów przedstawionych podczas ekspozycji pojawił się model statku, który w danym momencie był produkowany w Stoczni Gdańskiej. Eksponaty wykonane zostały w skali 1:100 i robią wrażenie swoją starannością.altSzczególnie atrakcyjnym elementem wystawy są trzy dioramy, czyli makiety modelarskie, które przedstawiają istotne dla Stoczni Gdańskiej miejsca lub wydarzenia. Podczas zwiedzania wystawy mamy możliwość obejrzenia „Dioramy Sierpniowej”, która obrazuje najważniejszy obszar stoczni w momencie ogłoszenia podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Na makiecie możemy zobaczyć Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, nieistniejące już budynki oraz  2,5 tysiąca postaci. Możemy także uruchomić dźwięk, który jeszcze lepiej ukaże nam kluczowe wydarzenie tamtego okresu. Ponadto na wystawie „Stocznia Solidarności” podziwiać możemy „Dioramę Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3”, a także dioramę przedstawiającą wizję rozbudowy zakładu z lat ’70.altWystawa została także opatrzona oryginalnymi eksponatami z przeszłości. W dużej sali możemy podziwiać m.in. stół prezydialny, przy którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe” oraz jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkującymi podczas Sierpnia ’80. Nad drzwiami do sal zawisły sztandary Związku. Wystawa potrwa do 14 października.altW Sali BHP znajduje się również Mała Sala Historyczna, w której możemy na własne oczy zobaczyć m.in. flagę z podpisami delegatów i gości obecnych na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”, maszyny do pisania oraz kopiarki służące w przeszłości do tworzenia i powielania dokumentów oraz druków ulotnych, a także zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z epoką PRL-u, a także prześledzić drogę do polskiej wolności.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież