Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podczas 36 rocznicy Sierpnia ’80 warto odwiedzić Salę BHP

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2016 22:32

W związku z trwającą właśnie rocznicą Sierpnia ’80 warto odwiedzić miejsce, które przy okazałym gmachu Europejskiego Centrum Solidarności wydaje się niepozorne, jednak może pochwalić się niesamowitą historią. 150 metrów od bramy Stoczni Gdańskiej znajduje się historyczna Sala BHP, która początkowo pełniła funkcję magazynu torped, a później stała się miejscem, w którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe”. Obecnie obiekt stał się budynkiem konferencyjno-muzealnym. Rocznica strajków Sierpnia ’70 stała się okazją do zaprezentowania odwiedzającym muzeum nowej wystawy – „Stocznia Solidarności”, ukazującej historyczne przemiany, które zaszły w Stoczni Gdańskiej.


Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku i początkowo pełnił funkcję magazynu torped i montowni uzbrojenia okrętów wojennych. Funkcja obiektu diametralnie zmieniła się w roku 1961, gdy podczas końcowego etapu budowy statku Maria Konopnicka zginęło 22 stoczniowców. Po tym tragicznym wydarzeniu budynek został przekształcony w miejsce szkolenia pracowników i zyskał obecną nazwę, czyli Sala Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W latach 1978-1980 w części budynku stworzono Muzeum Zakładowe Stoczni Gdańskiej.



alt



Szczególne znaczenie Sala BHP zyskała w sierpniu 1980 roku. To właśnie tam podczas trwających w Stoczni Gdańskiej im. Lenina strajków powstał i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. To w Sali BHP toczyły się negocjacje pomiędzy ówczesnym rządem, a MKS-em. To w tym niezwykłym, naznaczonym historią miejscu 31 sierpnia 1980 roku przy stole prezydialnym Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski, ówczesny wicepremier PRL, podpisali najważniejsze z „Porozumień Sierpniowych”. Między innymi dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w murach Sali BHP, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Niewielki budynek stał się miejscem, gdzie rozpoczęła się nowa, wolna Rzeczpospolita.


6 grudnia 1999 roku Sala BHP została wpisana do rejestru zabytków, natomiast w 2004 roku jej właścicielem została „Solidarność”. 24 sierpnia 2010 roku, po remoncie, obiekt stał się miejscem o charakterze konferencyjno-muzealnym. Salę BHP można odwiedzić codziennie, a wstęp jest bezpłatny.



alt



Obecnie, od 14 sierpnia, w dużej sali historycznego budynku trwa wystawa „Stocznia Solidarności”, podczas której mamy możliwość poznania historii Stoczni Gdańskiej od 1844 roku. Historyczne przemiany, które dotknęły stocznię zostały, oczywiście w skrócie, zaprezentowane na specjalnych standach. Przy każdym z etapów przedstawionych podczas ekspozycji pojawił się model statku, który w danym momencie był produkowany w Stoczni Gdańskiej. Eksponaty wykonane zostały w skali 1:100 i robią wrażenie swoją starannością.



alt



Szczególnie atrakcyjnym elementem wystawy są trzy dioramy, czyli makiety modelarskie, które przedstawiają istotne dla Stoczni Gdańskiej miejsca lub wydarzenia. Podczas zwiedzania wystawy mamy możliwość obejrzenia „Dioramy Sierpniowej”, która obrazuje najważniejszy obszar stoczni w momencie ogłoszenia podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Na makiecie możemy zobaczyć Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, nieistniejące już budynki oraz  2,5 tysiąca postaci. Możemy także uruchomić dźwięk, który jeszcze lepiej ukaże nam kluczowe wydarzenie tamtego okresu. Ponadto na wystawie „Stocznia Solidarności” podziwiać możemy „Dioramę Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3”, a także dioramę przedstawiającą wizję rozbudowy zakładu z lat ’70.



alt



Wystawa została także opatrzona oryginalnymi eksponatami z przeszłości. W dużej sali możemy podziwiać m.in. stół prezydialny, przy którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe” oraz jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkującymi podczas Sierpnia ’80. Nad drzwiami do sal zawisły sztandary Związku. Wystawa potrwa do 14 października.



alt



W Sali BHP znajduje się również Mała Sala Historyczna, w której możemy na własne oczy zobaczyć m.in. flagę z podpisami delegatów i gości obecnych na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”, maszyny do pisania oraz kopiarki służące w przeszłości do tworzenia i powielania dokumentów oraz druków ulotnych, a także zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z epoką PRL-u, a także prześledzić drogę do polskiej wolności.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież