Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Od Żołnierzy Niezłomnych do „Solidarności”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 sierpnia 2016 12:29

28 sierpnia w Gdańsku odbędzie się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”. Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ „Solidarność”. Ich losy, losy Żołnierzy Niezłomnych, w symboliczny sposób, niczym klamrą historii, spiął NSZZ „Solidarność”.


W historycznej Sali BHP w Gdańsku, której gospodarzem jest NSZZ „Solidarność”, podczas konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły.  
Pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”, dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. w 70. rocznicę wykonania wyroków śmierci.
- Przybądźmy wszyscy na ich pogrzeb naszych bohaterów i na święto Solidarności, Bądźmy razem! – apelował prezes IPN dr Jarosław Szarek.


Przed konferencją w sali BHP pod pomnikiem Poległych Stoczniowców jej uczestnicy złożyli wieniec. Kwiaty złożyli też po południu na grobie Anny Walentynowicz.
- Spotykamy się w historycznej Sali BHP,  w której unosi się prawdziwy ruch „Solidarności”, gdzie za dwa tygodnie będziemy obchodzili 36 rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Związek zawodowy „Solidarność” to nie tylko obrona praw pracowniczych to także walka o historię W okresie transformacji o historii zaogniliśmy. W tej chwili nadrabiamy stracony czas. To co się wydarzyło w 1980 roku otworzyło drogę do wolności. Było to wypełnienie testamentu Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę. NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że żyjemy w wolnym kraju. To jest dopełnienie testamentu naszych bohaterów. To dla ans honor i zaszczyt - powiedział otwierający konferencję prasową Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.  


Prezes IPN nawiązał z kolei do odsłoniętej dzień wcześniej tablic wmurowanych w kolumnadę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie z miejscami bitew i potyczek stoczonych przez antykomunistyczne podziemie – wojsko polskie, w latach 1945-1963.  


- Żołnierze Wyklęci wrócili do tradycji Wojska Polskiego. Dzisiaj spotykamy się w miejscu także symbolicznym, w którym w tej Sali zaczął się strajk solidarnościowy i powstał MKS, a nocą z 16 na 17 sierpnia spisana została lista 21 postulatów. Dzisiaj spotykamy się by zapowiedzieć państwowy pogrzeb „Zagończyka” i Danuty Siedzikówny, która zawładnęła sercami młodego okolenia, z jej troską by zachowywać się jak trzeba. Walkę o wolną niepodległą Polskę w innej formie podjęły kolejne pokolenia. Czymże było powstanie „Solidarności” jeśli nie wielkim wołaniem - pokolenie później, że tak trzeba. Łączymy te dwie tradycje, w jedną, w tradycję walki o nieodległość od II wojny światowej, Żołnierzy Wyklętych, robotniczych buntów i powstań - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wspominał m.in. o skazaniu na niepamięć naszych bohaterów i fakt wmurowania przed laty wbrew rewersjom tablicy 3 Wileńskiej Brygady AK Gracjana Fróga ps. „Góral” i „Szczerbiec” w gdańskim kościele św. Bartłomieja.


Zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk przedstawił szczegóły poszukiwań i odnalezienia zwłok „Inki” o „Zagończyka”, których reżim skazał na zapomnienie, składając ich ciała do jam śmierci, niczym na śmietnik.


- Jest to próba wyjścia z amnezji historycznej, która zaciążyła na ostatnich trzech dziesięcioleciach, a także zaczadzenia politycznego, historycznego, któremu uległo też część ludzi wyrosłych z pnia „Solidarności”. Ci bohaterowie „Inka” i „Zagończyk” są wyrzutem sumienia. Młodzież potrzebuje prawdy jak świeżego oddechu  - powiedział metropolita gdański ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


W niedzielę 28 sierpnia państwowe uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, o godz. 13. Kondukt pogrzebowy uda się ze świątyni na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku.  


Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w godzinach 17-22, zostaną wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.


Pochówek obojga bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Oboje zginęli tego samego dnia i pochowani zostali obok siebie w bezimiennym dole śmierci. Jesienią 2014 r na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku odnalazł ich szczątki zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez Krzysztofa Szwagrzyka.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież