Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od Żołnierzy Niezłomnych do „Solidarności”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 sierpnia 2016 12:29

28 sierpnia w Gdańsku odbędzie się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”. Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ „Solidarność”. Ich losy, losy Żołnierzy Niezłomnych, w symboliczny sposób, niczym klamrą historii, spiął NSZZ „Solidarność”.


W historycznej Sali BHP w Gdańsku, której gospodarzem jest NSZZ „Solidarność”, podczas konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły.  
Pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”, dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. w 70. rocznicę wykonania wyroków śmierci.
- Przybądźmy wszyscy na ich pogrzeb naszych bohaterów i na święto Solidarności, Bądźmy razem! – apelował prezes IPN dr Jarosław Szarek.


Przed konferencją w sali BHP pod pomnikiem Poległych Stoczniowców jej uczestnicy złożyli wieniec. Kwiaty złożyli też po południu na grobie Anny Walentynowicz.
- Spotykamy się w historycznej Sali BHP,  w której unosi się prawdziwy ruch „Solidarności”, gdzie za dwa tygodnie będziemy obchodzili 36 rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Związek zawodowy „Solidarność” to nie tylko obrona praw pracowniczych to także walka o historię W okresie transformacji o historii zaogniliśmy. W tej chwili nadrabiamy stracony czas. To co się wydarzyło w 1980 roku otworzyło drogę do wolności. Było to wypełnienie testamentu Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę. NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że żyjemy w wolnym kraju. To jest dopełnienie testamentu naszych bohaterów. To dla ans honor i zaszczyt - powiedział otwierający konferencję prasową Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.  


Prezes IPN nawiązał z kolei do odsłoniętej dzień wcześniej tablic wmurowanych w kolumnadę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie z miejscami bitew i potyczek stoczonych przez antykomunistyczne podziemie – wojsko polskie, w latach 1945-1963.  


- Żołnierze Wyklęci wrócili do tradycji Wojska Polskiego. Dzisiaj spotykamy się w miejscu także symbolicznym, w którym w tej Sali zaczął się strajk solidarnościowy i powstał MKS, a nocą z 16 na 17 sierpnia spisana została lista 21 postulatów. Dzisiaj spotykamy się by zapowiedzieć państwowy pogrzeb „Zagończyka” i Danuty Siedzikówny, która zawładnęła sercami młodego okolenia, z jej troską by zachowywać się jak trzeba. Walkę o wolną niepodległą Polskę w innej formie podjęły kolejne pokolenia. Czymże było powstanie „Solidarności” jeśli nie wielkim wołaniem - pokolenie później, że tak trzeba. Łączymy te dwie tradycje, w jedną, w tradycję walki o nieodległość od II wojny światowej, Żołnierzy Wyklętych, robotniczych buntów i powstań - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wspominał m.in. o skazaniu na niepamięć naszych bohaterów i fakt wmurowania przed laty wbrew rewersjom tablicy 3 Wileńskiej Brygady AK Gracjana Fróga ps. „Góral” i „Szczerbiec” w gdańskim kościele św. Bartłomieja.


Zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk przedstawił szczegóły poszukiwań i odnalezienia zwłok „Inki” o „Zagończyka”, których reżim skazał na zapomnienie, składając ich ciała do jam śmierci, niczym na śmietnik.


- Jest to próba wyjścia z amnezji historycznej, która zaciążyła na ostatnich trzech dziesięcioleciach, a także zaczadzenia politycznego, historycznego, któremu uległo też część ludzi wyrosłych z pnia „Solidarności”. Ci bohaterowie „Inka” i „Zagończyk” są wyrzutem sumienia. Młodzież potrzebuje prawdy jak świeżego oddechu  - powiedział metropolita gdański ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


W niedzielę 28 sierpnia państwowe uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, o godz. 13. Kondukt pogrzebowy uda się ze świątyni na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku.  


Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w godzinach 17-22, zostaną wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.


Pochówek obojga bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Oboje zginęli tego samego dnia i pochowani zostali obok siebie w bezimiennym dole śmierci. Jesienią 2014 r na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku odnalazł ich szczątki zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez Krzysztofa Szwagrzyka.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież