28 sierpnia w Gdańsku odbędzie się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”. Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ „Solidarność”. Ich losy, losy Żołnierzy Niezłomnych, w symboliczny sposób, niczym klamrą historii, spiął NSZZ „Solidarność”.
W historycznej Sali BHP w Gdańsku, której gospodarzem jest NSZZ „Solidarność”, podczas konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły.
Pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz Feliksa Salmanowicza, pseudonim „Zagończyk”, dowódcy 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. w 70. rocznicę wykonania wyroków śmierci.
- Przybądźmy wszyscy na ich pogrzeb naszych bohaterów i na święto Solidarności, Bądźmy razem! – apelował prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Przed konferencją w sali BHP pod pomnikiem Poległych Stoczniowców jej uczestnicy złożyli wieniec. Kwiaty złożyli też po południu na grobie Anny Walentynowicz.
- Spotykamy się w historycznej Sali BHP, w której unosi się prawdziwy ruch „Solidarności”, gdzie za dwa tygodnie będziemy obchodzili 36 rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Związek zawodowy „Solidarność” to nie tylko obrona praw pracowniczych to także walka o historię W okresie transformacji o historii zaogniliśmy. W tej chwili nadrabiamy stracony czas. To co się wydarzyło w 1980 roku otworzyło drogę do wolności. Było to wypełnienie testamentu Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę. NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że żyjemy w wolnym kraju. To jest dopełnienie testamentu naszych bohaterów. To dla ans honor i zaszczyt - powiedział otwierający konferencję prasową Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Prezes IPN nawiązał z kolei do odsłoniętej dzień wcześniej tablic wmurowanych w kolumnadę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie z miejscami bitew i potyczek stoczonych przez antykomunistyczne podziemie – wojsko polskie, w latach 1945-1963.
- Żołnierze Wyklęci wrócili do tradycji Wojska Polskiego. Dzisiaj spotykamy się w miejscu także symbolicznym, w którym w tej Sali zaczął się strajk solidarnościowy i powstał MKS, a nocą z 16 na 17 sierpnia spisana została lista 21 postulatów. Dzisiaj spotykamy się by zapowiedzieć państwowy pogrzeb „Zagończyka” i Danuty Siedzikówny, która zawładnęła sercami młodego okolenia, z jej troską by zachowywać się jak trzeba. Walkę o wolną niepodległą Polskę w innej formie podjęły kolejne pokolenia. Czymże było powstanie „Solidarności” jeśli nie wielkim wołaniem - pokolenie później, że tak trzeba. Łączymy te dwie tradycje, w jedną, w tradycję walki o nieodległość od II wojny światowej, Żołnierzy Wyklętych, robotniczych buntów i powstań - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wspominał m.in. o skazaniu na niepamięć naszych bohaterów i fakt wmurowania przed laty wbrew rewersjom tablicy 3 Wileńskiej Brygady AK Gracjana Fróga ps. „Góral” i „Szczerbiec” w gdańskim kościele św. Bartłomieja.
Zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk przedstawił szczegóły poszukiwań i odnalezienia zwłok „Inki” o „Zagończyka”, których reżim skazał na zapomnienie, składając ich ciała do jam śmierci, niczym na śmietnik.
- Jest to próba wyjścia z amnezji historycznej, która zaciążyła na ostatnich trzech dziesięcioleciach, a także zaczadzenia politycznego, historycznego, któremu uległo też część ludzi wyrosłych z pnia „Solidarności”. Ci bohaterowie „Inka” i „Zagończyk” są wyrzutem sumienia. Młodzież potrzebuje prawdy jak świeżego oddechu - powiedział metropolita gdański ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
W niedzielę 28 sierpnia państwowe uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, o godz. 13. Kondukt pogrzebowy uda się ze świątyni na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku.
Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w godzinach 17-22, zostaną wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.
Pochówek obojga bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Oboje zginęli tego samego dnia i pochowani zostali obok siebie w bezimiennym dole śmierci. Jesienią 2014 r na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku odnalazł ich szczątki zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez Krzysztofa Szwagrzyka.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 21/08/2016 07:48 - Rolki górą, czyli Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy
- 19/08/2016 16:46 - Burmistrzowie listy piszą, zwykłe, polecone
- 19/08/2016 15:45 - Andrzej Kołodziej: Jedna droga ku niepodległości
- 18/08/2016 22:32 - Podczas 36 rocznicy Sierpnia ’80 warto odwiedzić Salę BHP
- 18/08/2016 18:01 - Ile zarabiają prezesi szpitali wojewódzkich?
- 16/08/2016 06:39 - Festiwal Energia Wolności – muzyczna celebracja 96 rocznicy „Cudu nad Wisłą”
- 13/08/2016 08:43 - LOT... starym Fokkerem do Warszawy
- 12/08/2016 20:39 - Dni Bremy w Gdańsku – 40 lat porozumienia
- 12/08/2016 19:32 - Marek Theus: Pozwólmy by rodziny były w niedzielę razem
- 12/08/2016 12:49 - Czy w Głównym Mieście zjesz smaczną zupę?