Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rodzice, nauczyciele i uczniowie nie chcą przeniesienia liceum z Osowej na Przymorze

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 grudnia 2016 21:43

Ze względu na reformę edukacji konieczna jest modernizacja sieci gdańskich szkół. Jeden z pomysłów dotyczy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Osowej. Władze miasta chcą wygasić w tym miejscu gimnazjum, zastąpić je szkołą podstawową od klas 0, a liceum przenieść na Przymorze. Sprzeciwiają się temu zarówno dyrekcja szkoły, rodzice, nauczyciele, jak i sami uczniowie. W związku z tym w niedzielny wieczór w Zespole Szkół Ogólnokształcących na prośbę rodziców zorganizowano spotkanie przeciwników przeniesienia liceum.


XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Osowej to placówka, która może się pochwalić 100% zdawalnością matur, osiągnięciami uczniów na różnych polach, współpracą z uczelniami i innymi szkołami m.in. w Holandii, czy Niemczech. Szkoła znajduje się wśród 500 najlepszych szkół w Polsce. Uczęszczają do niej sportowcy, osoby utalentowane muzycznie oraz uczniowie niepełnosprawni. Ze względu na konieczność modernizacji sieci gdańskich szkół, według pomysłu władz miasta, liceum ma zostać przeniesione na Przymorze na ulicę Zgody 2. Sprzeciwiają się temu nie tylko dyrekcja szkoły i kadra nauczycielska, ale także rodzice oraz uczniowie.


alt


Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 Marzena Majerowska uczestniczyła w rozmowach z władzami miasta na temat modernizacji sieci szkół, podczas których proponowała rozwiązanie problemu. Niestety władze miasta wystosowały swoją propozycję, na którą nie chcą przystać wszyscy zwolennicy pozostawienia liceum w Osowej.

- Podczas tych rozmów nie było w ogóle mowy o tym, że liceum z Osowej zniknie, wręcz przeciwnie szukaliśmy rozwiązań, żeby to liceum zostało, czyli albo oddzielne skrzydło albo wybudowanie małego budynku, bo nasze liceum nie jest duże, na terenie szkoły albo za terenem szkoły przy ulicy Orfeusza. Takie były ustalenia - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 Marzena Majerowska. - 6 grudnia otrzymałam propozycję organu prowadzącego, propozycję miasta, która radykalnie różni się od tego, co zostało wypracowane. Propozycja jest następująca: wygaszenie gimnazjum, powołanie szkoły podstawowej od klas zerowych. To, że od klas zerowych wiąże się z tym, że przez 4 lata nie potrzebujemy przedmiotowców, czyli zerówka, pierwsza, druga, trzecia klasa przez 4 lata nauczyciel fizyki, chemii, biologii, geografii nie jest potrzebny. I przeniesienie młodzieży z liceum na Przymorze. Przeniesienie młodzieży i zafundowanie młodzieży rok przed maturą zmiany wszystkich nauczycieli, zmiany środowiska. Na to nie wyrażamy swojej zgody i nauczyciele i rodzice, a przede wszystkim uczniowie, którym odebrano prawo wyboru szkoły średniej.


Rozwiązanie proponowane przez miasto spowodowałoby, że 28 nauczycieli straciłoby pracę, co stanowi 38% kadry nauczycielskiej. Ponadto uczniowie byliby zmuszeni dojeżdżać do szkoły z Osowej na Przymorze.


alt


Posłanka Małgorzata Chmiel, która była obecna na spotkaniu, starała się bronic stanowiska miasta tłumacząc, że nie jest to chęć miasta, a konieczność, którą wymusza ustawa o reformie edukacji. Posłanka Chmiel apelowała także, by nie atakować wiceprezydenta Piotra Kowalczuka, który jest pomysłodawcą przeniesienia liceum z Osowej. Jednocześnie Małgorzata Chmiel stwierdziła, że zgadza się ze stanowiskiem obrońców liceum.


Podczas spotkania głos zabrał także prof. Igor Konieczny z Uniwersytetu Gdańskiego, który reprezentował rodziców młodzieży uczącej się w XXIV LO. Prof. Konieczny powiedział, że decyzja miasta podyktowana jest fałszywymi przesłankami, gdyż traktuje się szkołę jako miejsce, a nie jako instytucję, którą budują ludzie. Ponadto prof. Igor Konieczny stwierdził, że przeniesienie szkoły jest równoznaczne ze zniszczeniem jej dorobku i koniecznością budowania wszystkiego od nowa

- Nie możemy pozwolić, aby nasze dzieci płaciły za to przeniesienie - powiedział prof. Igor Konieczny. - Nasza młodzież po takich działaniach miasta nie uwierzy nigdy w społeczeństwo obywatelskie.


alt


Swoją opinią podzieliła się także Wioletta Koc - nauczycielka języka angielskiego z ZSO nr 2 w Osowej. Wioletta Koc nie oceniła reformy edukacji, ale stwierdziła, że uczniowie oraz kadra szkoły nie chcą ucierpieć ze względu na polityczne rozgrywki. Nauczycielka dodała także, że koncepcja przedstawiona przez miasto jest nie do przyjęcia dla zwolenników pozostawienia liceum w Osowej. Podkreśliła także jak ważna jest ciągłość w procesie edukacji i dokładne poznanie ucznia, by pomagać mu pracować nad niedoskonałościami. Przygotowanie ucznia do matury to proces, który trwa 3 lata i nie powinien był zakłócany. Ponadto Wioletta Koc dodała, że każdy osowianin wie, że w dzielnicy potrzebna jest druga szkoła podstawowa i każdy tego chce, ale nie może na tym ucierpieć dobre liceum, które jest jedynym po tamtej stronie obwodnicy.


Rada Dzielnicy Osowa podjęła niedawno uchwałę, w której apelowano, by XXIV LO pozostało w Osowej. Zbierane są podpisy przeciwników przeniesienia szkoły na Przymorze. Podczas spotkania radni dzielnicy proponowali, by mieszkańcy Osowej pisali do władz miasta pisma, w których wyrażą swoje zdanie na temat przeniesienia liceum. Jeden z absolwentów zebrał numery telefonów i maile do radnych Rady Miasta Gdańska i zachęcał mieszkańców Osowej do bezpośredniego kontaktu z radnymi. Na spotkaniu obecny był jeden z radnych miasta Mariusz Andrzejczak, który zapewniał, że do końca roku będą odbywały się  konsultacje w sprawie XXIV LO, a decyzja jeszcze nie zapadła. Radny dodał także, że wiceprezydent Kowalczuk chce słuchać osowian i rozmawiać z nimi w tej sprawie. Ostateczną decyzję na temat modernizacji sieci gdańskich szkół podejmie Rada Miasta Gdańska.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież