Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie opłatkowe członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2016 23:14

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia 8 grudnia w Gdańskim Domu Nauczyciela "ZNP" spotkali się członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Podczas uroczystości kombatanci oraz byli więźniowie polityczni mieli szansę złożyć sobie serdeczne życzenia, podzielić się opłatkiem i spędzić razem czas. Był to także czas podsumowania działalności Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


Obecnie związek liczy 4200 członków - 1700 członków zwyczajnych i 2500 członków podopiecznych. Członkami zwyczajnymi są m.in. Żołnierze Września, Żołnierze Wojska Polskiego, Żołnierze Poczty Sił Zbrojnych na Zachodzie, Żołnierze Armii Krajowej, Żołnierze Armii Ludowej, Żołnierze Batalionów Chłopskich, Synowie Pułku, więźniowie obozów politycznych, Żołnierze Polskich Oddziałów Samoobrony, represjonowani w latach 1945-1989.


- Podopieczni stanowią około 60 procent naszego związku. Kiedyś na początku było więcej członków, niż podopiecznych. Obecnie ta sytuacja uległa zmianie, bo jest więcej podopiecznych, niż członków. Nie mamy się co dziwić, starzejemy się i ubywamy - powiedział kapitan Henryk Bajduszewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


alt


W spotkaniu prócz kombatantów udział wzięli także zaproszeni goście m.in. Ireneusz Szweda - reprezentant i doradca Wojewody Pomorskiego, Maciej Buczkowski - reprezentant prezydenta Pawła Adamowicza i zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta, komandor Ryszard Czarnota - prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, generał Edward Wejner - reprezentant generała Stanisława Woźniaka i Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Andrzej Kowalczys - reprezentant i doradca Marszałka Województwa Pomorskiego, radny Rady Miasta Gdańska, podpułkownik Andrzej Płocha - p.o. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.


Zaproszeni goście mieli możliwość złożenia życzeń świątecznych i noworocznych członkom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

- Przypadł mi wielki zaszczyt, ale i przywilej. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka pragnę złożyć serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne. Chciałbym na początku podziękować Panu Bajduszewskiemu za całoroczną współpracę z naszym samorządem. Współpracujemy z wieloma organizacjami pozarządowymi, z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami, związkami, ale ja i mój szef nie ukrywamy, że współpraca z Waszym związkiem, ze środowiskiem kombatanckim jest wyjątkowa - powiedział Andrzej Kowalczys. - Jeżeli mamy do zrealizowania wspólne działania, to po prostu to robimy i nie ukrywam, że związek jest naszym bardzo sprawdzonym i dobrym partnerem.


alt


- Chciałbym Państwu przede wszystkim życzyć dużo zdrowia. Święta jest to taki okres, gdzie staramy się spędzać czas z rodziną, z przyjaciółmi, z naszymi najbliższymi. Będąc tutaj z Państwem mogę powiedzieć, że jesteśmy w pewnym sensie rodziną. Bardzo serdecznie dziękuję, że mogę tutaj z Państwem być - powiedział Andrzej Płocha. - Ostatnio na święcie Terenowych Organów Administracji Wojskowej, które Wojewódzki Sztab Wojskowy organizował w Dworze Artusa, rozmawiałem z jednym z Państwa. Pan kombatant popatrzył na mnie i powiedział "Przyszłość przed Panem", a ja mu odpowiedziałem w ten sposób "Przeszłość daje przyszłość". To dzięki Państwu my możemy realizować nasze wspólne cele.


alt


Po uroczystym otwarciu ksiądz kapelan odczytał fragment Pisma Świętego, a wszyscy zebrani podzieli się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia, by następnie zasiąść do symbolicznego, wigilijnego stołu.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież