W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie opłatkowe członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2016 23:14

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia 8 grudnia w Gdańskim Domu Nauczyciela "ZNP" spotkali się członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Podczas uroczystości kombatanci oraz byli więźniowie polityczni mieli szansę złożyć sobie serdeczne życzenia, podzielić się opłatkiem i spędzić razem czas. Był to także czas podsumowania działalności Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


Obecnie związek liczy 4200 członków - 1700 członków zwyczajnych i 2500 członków podopiecznych. Członkami zwyczajnymi są m.in. Żołnierze Września, Żołnierze Wojska Polskiego, Żołnierze Poczty Sił Zbrojnych na Zachodzie, Żołnierze Armii Krajowej, Żołnierze Armii Ludowej, Żołnierze Batalionów Chłopskich, Synowie Pułku, więźniowie obozów politycznych, Żołnierze Polskich Oddziałów Samoobrony, represjonowani w latach 1945-1989.


- Podopieczni stanowią około 60 procent naszego związku. Kiedyś na początku było więcej członków, niż podopiecznych. Obecnie ta sytuacja uległa zmianie, bo jest więcej podopiecznych, niż członków. Nie mamy się co dziwić, starzejemy się i ubywamy - powiedział kapitan Henryk Bajduszewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


alt


W spotkaniu prócz kombatantów udział wzięli także zaproszeni goście m.in. Ireneusz Szweda - reprezentant i doradca Wojewody Pomorskiego, Maciej Buczkowski - reprezentant prezydenta Pawła Adamowicza i zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta, komandor Ryszard Czarnota - prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, generał Edward Wejner - reprezentant generała Stanisława Woźniaka i Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Andrzej Kowalczys - reprezentant i doradca Marszałka Województwa Pomorskiego, radny Rady Miasta Gdańska, podpułkownik Andrzej Płocha - p.o. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.


Zaproszeni goście mieli możliwość złożenia życzeń świątecznych i noworocznych członkom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

- Przypadł mi wielki zaszczyt, ale i przywilej. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka pragnę złożyć serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne. Chciałbym na początku podziękować Panu Bajduszewskiemu za całoroczną współpracę z naszym samorządem. Współpracujemy z wieloma organizacjami pozarządowymi, z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami, związkami, ale ja i mój szef nie ukrywamy, że współpraca z Waszym związkiem, ze środowiskiem kombatanckim jest wyjątkowa - powiedział Andrzej Kowalczys. - Jeżeli mamy do zrealizowania wspólne działania, to po prostu to robimy i nie ukrywam, że związek jest naszym bardzo sprawdzonym i dobrym partnerem.


alt


- Chciałbym Państwu przede wszystkim życzyć dużo zdrowia. Święta jest to taki okres, gdzie staramy się spędzać czas z rodziną, z przyjaciółmi, z naszymi najbliższymi. Będąc tutaj z Państwem mogę powiedzieć, że jesteśmy w pewnym sensie rodziną. Bardzo serdecznie dziękuję, że mogę tutaj z Państwem być - powiedział Andrzej Płocha. - Ostatnio na święcie Terenowych Organów Administracji Wojskowej, które Wojewódzki Sztab Wojskowy organizował w Dworze Artusa, rozmawiałem z jednym z Państwa. Pan kombatant popatrzył na mnie i powiedział "Przyszłość przed Panem", a ja mu odpowiedziałem w ten sposób "Przeszłość daje przyszłość". To dzięki Państwu my możemy realizować nasze wspólne cele.


alt


Po uroczystym otwarciu ksiądz kapelan odczytał fragment Pisma Świętego, a wszyscy zebrani podzieli się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia, by następnie zasiąść do symbolicznego, wigilijnego stołu.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież