Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konkurs artystyczny "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza" rozstrzygnięty

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 10 grudnia 2016 15:13

Praca Julii Nowackiej z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni zdobyła I nagrodę w  konkursie artystycznym "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza", którego organizatorami były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku.Rok 2016 został przez Sejmik Województwa Pomorskiego ogłoszony Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej. Stał się to okazją do zwrócenia uwagi na specyfikę dziejów naszego regionu oraz na potrzebę ciągłego budowania i umacniania wspólnoty regionalnej m.in. poprzez identyfikację mieszkańców województwa pomorskiego z regionem oraz zachęcenia do pełniejszego poznania i utożsamiania się z jego symbolami i osiągnięciami. Różne były koncepcje i formy realizacji tych zadań w ramach Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie aktywności zawodowej i społecznej Aktywni Pomorzanie na rok 2016. Jedną z nich była organizacja przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką  w Słupsku, konkursu artystycznego "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza", pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.


Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i w swoim założeniu łączył sztukę fotografowania z tekstem literackim, a jego głównym celem  było zacieśnienie więzi uczniów z regionem, poprzez poznanie wybitnych postaci Pomorza oraz artystyczną interpretację ich życia i działalności.


alt


Umocnienie identyfikacji uczniów pomorskich szkół ponadgimnazjalnych z regionem, promocja czytelnictwa wśród młodzieży, popularyzacja literatury regionalnej oraz jej twórców, a także inspirowanie uczniów do własnych, niezależnych poszukiwań twórczych pozwoliły na powstanie prac artystycznych, których nie powstydziłyby się zawodowy fotograf. Każda praca była inspirowana tekstem, którego autorami były osoby związane z Pomorzem i jego kulturą. Uczniowie wybrali m.in. fragmenty prozy Lecha Bądkowskiego, Pawła Huelle czy wiersze Ks. Janusza Stanisława Pasierba.
Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 8 grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.


Laureatami konkursu artystycznego "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza" zostali:
I nagroda
Julia Nowacka z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni za pracę "Każdy wędrowiec staje się Pustelnikiem" ilustrowany słowami Lecha Bądkowskiego "Legenda o Pustelniku"


alt


II nagroda
Martyna Malinowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie za pracę "Blask Boga" ilustrowany słowami Ks. Janusza Stanisława Pasierba "Podobieństwo"


altIII nagroda
Jadwiga Kuśmierz z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie za pracę "Czarodziejski poranek", ilustrowany słowami Ks. Janusza Stanisława Pasierba "Widzieć"


altWyróżnienie
Monika Lewkowicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku za pracę "Zabawa w partyzantów - Cmentarz Brętowski", ilustrowany fragmentem tekstu Pawła Huelle "Weiser Dawidek"


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież