Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konkurs artystyczny "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza" rozstrzygnięty

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 10 grudnia 2016 15:13

Praca Julii Nowackiej z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni zdobyła I nagrodę w  konkursie artystycznym "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza", którego organizatorami były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku.Rok 2016 został przez Sejmik Województwa Pomorskiego ogłoszony Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej. Stał się to okazją do zwrócenia uwagi na specyfikę dziejów naszego regionu oraz na potrzebę ciągłego budowania i umacniania wspólnoty regionalnej m.in. poprzez identyfikację mieszkańców województwa pomorskiego z regionem oraz zachęcenia do pełniejszego poznania i utożsamiania się z jego symbolami i osiągnięciami. Różne były koncepcje i formy realizacji tych zadań w ramach Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie aktywności zawodowej i społecznej Aktywni Pomorzanie na rok 2016. Jedną z nich była organizacja przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką  w Słupsku, konkursu artystycznego "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza", pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.


Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i w swoim założeniu łączył sztukę fotografowania z tekstem literackim, a jego głównym celem  było zacieśnienie więzi uczniów z regionem, poprzez poznanie wybitnych postaci Pomorza oraz artystyczną interpretację ich życia i działalności.


alt


Umocnienie identyfikacji uczniów pomorskich szkół ponadgimnazjalnych z regionem, promocja czytelnictwa wśród młodzieży, popularyzacja literatury regionalnej oraz jej twórców, a także inspirowanie uczniów do własnych, niezależnych poszukiwań twórczych pozwoliły na powstanie prac artystycznych, których nie powstydziłyby się zawodowy fotograf. Każda praca była inspirowana tekstem, którego autorami były osoby związane z Pomorzem i jego kulturą. Uczniowie wybrali m.in. fragmenty prozy Lecha Bądkowskiego, Pawła Huelle czy wiersze Ks. Janusza Stanisława Pasierba.
Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 8 grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.


Laureatami konkursu artystycznego "Literackie krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza" zostali:
I nagroda
Julia Nowacka z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni za pracę "Każdy wędrowiec staje się Pustelnikiem" ilustrowany słowami Lecha Bądkowskiego "Legenda o Pustelniku"


alt


II nagroda
Martyna Malinowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie za pracę "Blask Boga" ilustrowany słowami Ks. Janusza Stanisława Pasierba "Podobieństwo"


altIII nagroda
Jadwiga Kuśmierz z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie za pracę "Czarodziejski poranek", ilustrowany słowami Ks. Janusza Stanisława Pasierba "Widzieć"


altWyróżnienie
Monika Lewkowicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku za pracę "Zabawa w partyzantów - Cmentarz Brętowski", ilustrowany fragmentem tekstu Pawła Huelle "Weiser Dawidek"


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież