Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 19:16

Już zawczasu informujemy licznych turystów przybywających masowo zwłaszcza latem koleją do Sopotu, że za około półtora roku nie poznają kolejowego dworca. Ten bardzo zaniedbany obiekt, jak i pobliskie tereny, mają się przekształcić nie do poznania. Mają stanowić chlubę letniej stolicy Polski. Wreszcie po dwóch latach żmudnych starań 7 stycznia 2013 roku w Hotelu Rezydent w Sopocie doszło do podpisania umowy na niskooprocentowaną pożyczkę umożliwiającą zrealizowanie w półtorej roku przedsięwzięcia projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie”. Projektu opiewającego na łączny koszt około 100 mln zł, a kwotą 37 mln zł współfinansowanego ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA.


alt


Umowę niskooprocentowanej pożyczki podpisali uwiecznieni na zdjęciu, pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarki Komunalnej, Jarosław Bełdowski oraz Prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., Adam Meszczyński. Przy podpisaniu umowy obecni byli włodarze województwa pomorskiego oraz miasta Sopot. Przedstawiciel BGK Jarosław Bełdowski powiedział, że jest to pierwsza tego rodzaju zawarta w Europie umowa wykorzystująca jednocześnie środki publiczne i prywatne. 


Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk pogratulował władzom Sopotu, że w porę zwietrzyły wielką szansę w pozyskaniu unijnych środków inicjatywy JESSICA na rewitalizację publicznej przestrzeni miasta. Uczyniła tak już Gdynia, pozyskując takie fundusze na przekształcenie Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji oraz władze Gdańska zagospodarowujące dawne tereny wojskowe przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu.
W wojewódzkiej puli tych funduszy, jak zaznaczył pomorski marszałek Mieczysław Struk, jest łącznie 160 mln zł, z czego już spora część została rozdzielona.


Po środki inicjatywy JESSICA, jak stwierdził Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, sięgnęła także Kościerzyna i Pruszcz Gdański. Sopot pod tym względem jest piątym w woj. pomorskim, a 19 w Polsce na 39 takich funduszy rozdysponowanych w 9 krajach.  W ocenie Orłowskiego na sopockiej inwestycji zrobi interes również PKP. A to dlatego, bo w ślady Sopotu z pewnością pójdą inne polskie miasta, którym kolej przekazuje na własność w większości zaniedbane, jak i w niektórych przypadkach zdewastowane dworce kolejowe.


alt


Wicemarszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Inwestycyjnej Funduszu Powierniczego JESSICA przedstawiciel EBI, Wiesław Byczkowski pogratulował prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu za podejmowanie niekonwencjonalnych przedsięwzięć co do realizacji miejskich inwestycji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Dworzec PKP w Sopocie będzie obiektem nietuzinkowym.


Inwestycję zrealizuje, wyłoniona przez Miasto Sopot, zgodnie z przepisami ustawy o PPP oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. (BGI S.A./Partner Prywatny/Inwestor). Umowa PPP pomiędzy Miastem a Inwestorem zawarta została 23 stycznia 2012 r. Od dnia podpisania umowy Inwestor miał rok na przygotowanie kompletu dokumentacji projektowej. Prace te ukończono jednak wcześniej, co umożliwiło BGK zakończenie oceny projektu jeszcze w 2012 r. i podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki JESSICA już w pierwszych dniach 2013 r. Podmiotem zaangażowanym w realizację projektu jest także spółka PKP S.A. która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt w zamian za uzyskanie prawa własności do nowego Dworca PKP oraz nieruchomości wspólnych.


Głównym celem inwestycji jest gruntowna rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową ruchu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie atrakcyjnej, nowoczesnej zabudowy stanowiącej wizytówkę miasta wraz z zieloną (dosadzoną setką drzew) przestrzenią publiczną wokół obiektu. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z tzw. „Monciakiem”, podziemny parking na 270 samochodów, nowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel oraz kompleks galerii handlowo  usługowych. Po zakończeniu inwestycji, głównym punktem tego obszaru będzie tętniąca życiem promenada, z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że wszystkie te obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież