Specjalistyczny samochód do transportu sprzętu pirotechnicznego, który będzie wykorzystywany na gdańskim lotnisku, przekazał 8 stycznia Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej wojewoda pomorski Ryszard Stachurski.
Ambulans pirotechniczny po przeprowadzonym przetargu został zakupiony za kwotę 384 tys. zł ze środków wojewody pomorskiego w związku z rozbudową Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Wraz z powierzoną Miastu Gdańsk organizacją rozgrywek piłkarskich UEFA EURO 2012 powiększona została część operacyjna lotniska, dobudowano drogi kołowania i drogi techniczne oraz nowe powierzchnie płyt postojowych. Pokaźną i okazałą inwestycją było także wybudowanie nowego terminalu pasażerskiego T-2.
Jak powiedział wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, działania o charakterze interwencyjnym podejmowane na tak rozległym obszarze wiążą się z koniecznością zapewnienia mobilności funkcjonariuszy Straży Granicznej i sprzętu pirotechnicznego.
Zapewni to ambulans pirotechniczny i specjalistyczny samochód do transportu sprzętu pirotechnicznego. - Dbałość o mieszkańców to mój, jako wojewody obowiązek. Dlatego, podobnie jak na pozostałych polskich lotniskach międzynarodowych, przekazuję ten wysokospecjalistyczny sprzęt. On, jak i współpraca z pracownikami Straży Granicznej oraz Portu Lotniczego gwarantuje, że praca będzie przebiegała tu dobrze i bezpiecznie - powiedział Stachurski.
Po przekazaniu w saloniku VIP kluczyków od specjalistycznego pojazdu przez wojewodę odbył się pokaz działań minersko-pirotechnicznych na płycie lotniska. Zaproszeni goście i dziennikarze mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem i zastosowaniem nowego ambulansu pirotechnicznego. Pojazd zbudowano na bazie samochodu IVECO DAILY 50C17V w wersji furgon. Napędzany jest trzylitrowym silnikiem diesla o mocy 170 KM, ładowność techniczna wynosi 2590 kg. Część ładunkowa samochodu jest specjalnie przystosowana do transportu sprzętu minersko-pirotechnicznego. Specjalne systemy mocowań umożliwiają bezpieczny przewóz m.in. robota pirotechnicznego, kombinezonów antywybuchowych, zestawów rentgenowskich do prześwietlania bagażu i innych urządzeń wykorzystywanych do interwencji minersko-pirotechnicznych.
Pojazd przystosowany jest też do holowania zestawu służącego do wywożenia materiałów niebezpiecznych.
Ambulans pirotechniczny izolowany jest termicznie i dźwiękowo. Z jego wnętrza operator drogą radiową może sterować urządzeniami podczas działań. Umożliwiają to specjalne anteny zainstalowane na dachu.
Jak powiedział komendant MOSG, kontradmirał SG Piotr Stocki, w ubiegłym roku funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie przeprowadzili na gdańskim lotnisku przeszło 30 interwencji związanych z bagażem pozostawionym bez opieki. Ponad 170 razy kontrolowali pod kątem bezpieczeństwa samochody rządowych delegacji, pokłady i miejsca postojowe samolotów, obiekty portowe, pas startowy i drogi kołowania. Strażnicy graniczni 18 razy wyprowadzali agresywnych pasażerów z pokładów samolotów na wniosek kapitana. Podobną liczbę interwencji przeprowadzili wobec osób zakłócających porządek na terenie portu lotniczego. W tym roku też już 5 stycznia musiano interweniować w stosunku do niezdyscyplinowanego pasażera, który pod nadmiernym wpływem alkoholu.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 10/01/2013 20:19 - Straż Miejska - raport za rok 2012
- 10/01/2013 14:29 - Andrzej Żurowski - ostatnia sylaba
- 10/01/2013 13:33 - Centrum Sprawiedliwości: prokurator przesłucha władze Gdańska?
- 09/01/2013 20:03 - Andrzej Kawa nie żyje
- 09/01/2013 13:57 - Przeciętna Rada Miasta, dobry prezydent, przeciętna jakość życia - tak oceniają gdańszczanie
- 08/01/2013 19:16 - Rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie
- 08/01/2013 19:08 - Przez rok w Gdańsku przybyło ponad 2000 zarejestrowanych bezrobotnych
- 08/01/2013 17:46 - Gdańsk wita jako miasto wolności... erotycznej
- 07/01/2013 12:32 - Lech Kaczyński ma pamiątkową wystawę na Politechnice Gdańskiej
- 07/01/2013 11:23 - Gdańskie lotnisko obsłużyło prawie trzy miliony pasażerów