Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Promocje książek w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 17 czerwca 2023 10:38

W ramach cyklu „Spotkania z historią” w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja książki redaktora Adama Mauksa "Biało-czerwoni z Gdańska. Rozmowy o piłce nożnej w Gedanii z okazji 100-lecia klubu".


Z pomysłem napisania książki o historii KS Gedania zwrócili się do Adama Mauksa przedstawiciele Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Autor w przystępny sposób kreśli przeszłość i teraźniejszość Gedanii. Udało mu się dotrzeć do wielu zawodników, działaczy społecznych i osób, których sercom był i jest bliskim ten klub. Poruszające, często bardzo emocjonalne wspomnienia pozwalają lepiej zrozumieć istotę fenomenu i patriotyzmu gdańskich Polaków. Całość narracji dopełnia bogaty materiał ilustracyjny, bibliografia oraz obszerne zestawienie statystyczne w formie aneksu. Dane liczbowe z pewnością najbardziej docenią fani sportu, niemniej po książkę Biało-czerwoni z Gdańska powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się historią dwudziestolecia międzywojennego i polskiego patriotyzmu na Pomorzu Gdańskim.


Rozmowę z autorem poprowadzili dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz dr Bartosz Dolański, dyrektor sportowy KS Gedania. W trakcie dyskusji Adam Mauks opowiedział z jakich źródeł korzystał przy pisaniu książki, ile czasu zajęła mu praca nad publikacją, a także podkreślił, że proces powstawania publikacji był dla niego okresem wyjątkowym, ponieważ stanowił wyjątkową i niepowtarzalną okazję do pochylenia się nad historiami poszczególnych sportowców - gdańszczan kochających nie tylko piłkę nożną, ale przede wszystkim swój kraj - Polskę.

alt


Podczas wydarzenia Karol Rabenda - wiceminister aktywów państwowych wręczył zasłużonym medale „Za zasługi dla sportu".


W poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki "Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach". Gościem specjalnym wydarzenia będzie wybitny historyk i autor bestselerowych książek – prof. Richard Overy, który wygłosi wykład pt. Niewygodny gość? Alianci zachodni i Polska w II wojnie światowej.

Premiera będzie kolejną odsłoną „Spotkań z historią” – cyklu promującego nowe publikacje MIIWŚ i przybliżającego różnorodne aspekty II wojny światowej. W tematykę pozycji Polski podczas tego konfliktu zbrojnego wprowadzi słuchaczy prof. Richard Overy, recenzent albumu, który wygłosi wykład pt. "Niewygodny gość? Alianci zachodni i Polska w II wojnie światowej". Wystąpienie będzie tłumaczone na język polski.
Wstęp na wydarzenie wolny po zgłoszeniu telefonicznym (58 760 31 72) lub po pobraniu bezpłatnej wejściówki: Wybór wydarzenia (muzeum1939.pl)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież