Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Promocje książek w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 17 czerwca 2023 10:38

W ramach cyklu „Spotkania z historią” w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja książki redaktora Adama Mauksa "Biało-czerwoni z Gdańska. Rozmowy o piłce nożnej w Gedanii z okazji 100-lecia klubu".


Z pomysłem napisania książki o historii KS Gedania zwrócili się do Adama Mauksa przedstawiciele Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Autor w przystępny sposób kreśli przeszłość i teraźniejszość Gedanii. Udało mu się dotrzeć do wielu zawodników, działaczy społecznych i osób, których sercom był i jest bliskim ten klub. Poruszające, często bardzo emocjonalne wspomnienia pozwalają lepiej zrozumieć istotę fenomenu i patriotyzmu gdańskich Polaków. Całość narracji dopełnia bogaty materiał ilustracyjny, bibliografia oraz obszerne zestawienie statystyczne w formie aneksu. Dane liczbowe z pewnością najbardziej docenią fani sportu, niemniej po książkę Biało-czerwoni z Gdańska powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się historią dwudziestolecia międzywojennego i polskiego patriotyzmu na Pomorzu Gdańskim.


Rozmowę z autorem poprowadzili dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz dr Bartosz Dolański, dyrektor sportowy KS Gedania. W trakcie dyskusji Adam Mauks opowiedział z jakich źródeł korzystał przy pisaniu książki, ile czasu zajęła mu praca nad publikacją, a także podkreślił, że proces powstawania publikacji był dla niego okresem wyjątkowym, ponieważ stanowił wyjątkową i niepowtarzalną okazję do pochylenia się nad historiami poszczególnych sportowców - gdańszczan kochających nie tylko piłkę nożną, ale przede wszystkim swój kraj - Polskę.

alt


Podczas wydarzenia Karol Rabenda - wiceminister aktywów państwowych wręczył zasłużonym medale „Za zasługi dla sportu".


W poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki "Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach". Gościem specjalnym wydarzenia będzie wybitny historyk i autor bestselerowych książek – prof. Richard Overy, który wygłosi wykład pt. Niewygodny gość? Alianci zachodni i Polska w II wojnie światowej.

Premiera będzie kolejną odsłoną „Spotkań z historią” – cyklu promującego nowe publikacje MIIWŚ i przybliżającego różnorodne aspekty II wojny światowej. W tematykę pozycji Polski podczas tego konfliktu zbrojnego wprowadzi słuchaczy prof. Richard Overy, recenzent albumu, który wygłosi wykład pt. "Niewygodny gość? Alianci zachodni i Polska w II wojnie światowej". Wystąpienie będzie tłumaczone na język polski.
Wstęp na wydarzenie wolny po zgłoszeniu telefonicznym (58 760 31 72) lub po pobraniu bezpłatnej wejściówki: Wybór wydarzenia (muzeum1939.pl)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież