Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wizje i rozwój

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 czerwca 2023 09:18

Ruszyło VI Forum Wizja Rozwoju, największe w Polsce północnej wydarzenie konferencyjne, na którym podjęte zostały najbardziej żywotne dla polskiej gospodarki tematy. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.


W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu.


Pod patronatem Premiera RP
Forum Wizja Rozwoju już od 6 lat stanowi obszerną platformę dyskusji nad drogami rozwoju Polski. Ostatnie lata pokazały, że nasza gospodarka jest wstanie poradzić sobie z kryzysami wywołanymi na przykład przez pandemię koronawirusa czy agresję Rosji na Ukrainę, ale także z coraz ostrzejszymi wymaganiami Unii Europejskiej. Właśnie do aktualnej sytuacji naszego kraju odniósł się szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas przemówienia otwierającego konferencję.
– Po tych kilku latach możemy pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu gospodarczego wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej, jednym z najwyższych w OECD w ogóle. Mamy rekordową liczbę miejsce pracy i pracujących osób. To ogromna wartość. Praca jest wartością dla gospodarki, ale też wartością dla ludzi i w takim pozytywnym sprzężeniu zwrotnym patrzymy na gospodarkę – stwierdził Premier Matusz Morawiecki.

alt

Rząd Zjednoczonej Prawicy kontynuuje politykę, która wsłuchuje się w potrzeby społeczne, wzmacnia bezpieczeństwo kraju i odpowiedzialnie realizuje transformację energetyczną. W tym roku przedstawiono również szereg projektów prorodzinnych i oferujących wsparcie dla seniorów. Świadczenie 500+ ma zostać podniesione do kwoty 800 zł oraz zwiększy się pakiet darmowych leków dla osób starszych i dzieci.
– Bardzo się cieszę, że na kolejnym Forum Wizja Rozwoju możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Kiedy myślimy o FWR można powiedzieć, że chodzi o ludzi, społeczeństwo, polskie rodziny. Ale gospodarka jest potrzebna, aby zasilać ten rozwój paliwem – wskazał szef rządu Mateusz Morawiecki.


Kluczowe tematy tegorocznej edycji dotyczą najważniejszych, bieżących wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki, historii i kwestii społecznych, tematów biznesowych oraz wojny na Ukrainie.


Udział w pracach Forum biorą politycy wysokiego szczebla z Premierem Rzeczypospolitej Polskiej Mateuszem Morawieckim na czele. Forum Wizja Rozwoju to okazja do wyjątkowego, otwartego dialogu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Kongres zorientowany jest przede wszystkim na wymianę doświadczeń biznesowych, poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych oraz pozyskanie informacji na temat tendencji rozwojowych na przyszłość.


Tematem sesji inauguracyjnej były „Wyzwania z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę”. W sesji inauguracyjnej wzięli udział: Magdalena Rzeczkowska Minister Finansów, Marcin Chludziński Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. oraz Pierwszy Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada.


O rządzie Olszewskiego...
Dużym zainteresowaniem podczas pierwszego dnia VI edycji Forum Wizja Rozwoju cieszył się temat wpływu rządu Jana Olszewskiego na rozwój gospodarki narodowej po 1992 roku. Paneliści byli zgodni, że to wtedy – 4 czerwca 1992 roku – zaczęła się tworzyć polska suwerenność, którą szczególnie możemy docenić w obecnych czasach, kiedy wojna na Ukrainie radykalnie zmieniła myślenie o makroekonomii i geopolityce. Interdyscyplinarne spotkanie prowadzone było przez dziennikarza tygodnika Sieci, Piotra Filipczyka.


Jednym z filarów budowy suwerennej Polski przez rząd Olszewskiego było uwolnienie kraju od rosyjskiej dominacji i ponowne związanie Polski z Zachodem, gdzie Polacy zawsze widzieli swoje miejsce. W dyskusji udział wzięli: Antoni Macierewicz, Jerzy Kropiwnicki, Piotr Naimski i Jan Parys.


Według panelistów jedną z najważniejszych decyzji rządu Olszewskiego było wstrzymanie chaotycznej prywatyzacji rozpoczętej przez rządy Mazowieckiego i Bieleckiego i zaproponowanie budżetu, który uwzględniał roztoczenie parasola ochronnego nad najuboższą warstwą społeczeństwa. Jak zaznaczali rozmówcy, był to krok przeciwko planom sowieckim.


Jerzy Kropiwnicki podkreślał, że dzięki podjętym reformom, sytuacja gospodarcza kraju zaczęła się poprawiać.
– I wtedy ktoś z kolegów, doświadczonych w układach warszawskich powiedział mi: Jurek, za chwilę spadnie gilotyna. Ten rząd nie może mieć sukcesu…
– Rząd Jana Olszewskiego był kwestionowany przez ówczesną formację Okrągłego Stołu, a to ona dominowała wówczas w strukturze politycznej. I ona miała istotę polegającą na kontynuacji systemu komunistycznego, tylko w kształcie pseudo kapitalistycznym. To była realizacja polityki rosyjskiej zmierzającej do przekształcenia polityki struktury zbudowanej przez zabór przez Rosję Europy Środkowej tak, aby można było tworzyć wielką Europę. Tak, aby można było doprowadzić do sojuszu z Niemcami, które miały być zjednoczone, ale zjednoczone tak, aby stać się sojusznikiem Związku Sowieckiego, a potem Federacji Rosyjskiej. Do tego prowadzić miały decyzje gospodarcze i doprowadzenie do tego, żeby ta własność, która została przejęta przez Rosję podczas okupacji, została teraz przekazana członkom dawnego aparatu komunistycznego i służbom specjalnym, które miały ukształtować oligarchię – strukturę gospodarczą i polityczną kierującą krajem – mówił Antoni Macierewicz.


Zainicjowany przez Jarosława Kaczyńskiego rząd Jana Olszewskiego był pierwszym od drugiej wojny światowej rządem mającym pełną legitymacje demokratyczną. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych rządów III Rzeczpospolitej, rząd Olszewskiego nie był wynikiem negocjacji z komunistami przy okrągłym stole.


Głos w dyskusji zabrał Antoni Macierewicz, były Minister Obrony Narodowej, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Polityk zwrócił uwagę, że rząd ten od początku postawił na radykalne uzdrowienie życia politycznego RP, niezwykle ułomnego z powodu wieloletniej sowieckiej dominacji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież