Ruszyło VI Forum Wizja Rozwoju, największe w Polsce północnej wydarzenie konferencyjne, na którym podjęte zostały najbardziej żywotne dla polskiej gospodarki tematy. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu.
Pod patronatem Premiera RP
Forum Wizja Rozwoju już od 6 lat stanowi obszerną platformę dyskusji nad drogami rozwoju Polski. Ostatnie lata pokazały, że nasza gospodarka jest wstanie poradzić sobie z kryzysami wywołanymi na przykład przez pandemię koronawirusa czy agresję Rosji na Ukrainę, ale także z coraz ostrzejszymi wymaganiami Unii Europejskiej. Właśnie do aktualnej sytuacji naszego kraju odniósł się szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas przemówienia otwierającego konferencję.
– Po tych kilku latach możemy pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu gospodarczego wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej, jednym z najwyższych w OECD w ogóle. Mamy rekordową liczbę miejsce pracy i pracujących osób. To ogromna wartość. Praca jest wartością dla gospodarki, ale też wartością dla ludzi i w takim pozytywnym sprzężeniu zwrotnym patrzymy na gospodarkę – stwierdził Premier Matusz Morawiecki.
Rząd Zjednoczonej Prawicy kontynuuje politykę, która wsłuchuje się w potrzeby społeczne, wzmacnia bezpieczeństwo kraju i odpowiedzialnie realizuje transformację energetyczną. W tym roku przedstawiono również szereg projektów prorodzinnych i oferujących wsparcie dla seniorów. Świadczenie 500+ ma zostać podniesione do kwoty 800 zł oraz zwiększy się pakiet darmowych leków dla osób starszych i dzieci.
– Bardzo się cieszę, że na kolejnym Forum Wizja Rozwoju możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Kiedy myślimy o FWR można powiedzieć, że chodzi o ludzi, społeczeństwo, polskie rodziny. Ale gospodarka jest potrzebna, aby zasilać ten rozwój paliwem – wskazał szef rządu Mateusz Morawiecki.
Kluczowe tematy tegorocznej edycji dotyczą najważniejszych, bieżących wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki, historii i kwestii społecznych, tematów biznesowych oraz wojny na Ukrainie.
Udział w pracach Forum biorą politycy wysokiego szczebla z Premierem Rzeczypospolitej Polskiej Mateuszem Morawieckim na czele. Forum Wizja Rozwoju to okazja do wyjątkowego, otwartego dialogu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Kongres zorientowany jest przede wszystkim na wymianę doświadczeń biznesowych, poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych oraz pozyskanie informacji na temat tendencji rozwojowych na przyszłość.
Tematem sesji inauguracyjnej były „Wyzwania z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę”. W sesji inauguracyjnej wzięli udział: Magdalena Rzeczkowska Minister Finansów, Marcin Chludziński Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. oraz Pierwszy Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada.
O rządzie Olszewskiego...
Dużym zainteresowaniem podczas pierwszego dnia VI edycji Forum Wizja Rozwoju cieszył się temat wpływu rządu Jana Olszewskiego na rozwój gospodarki narodowej po 1992 roku. Paneliści byli zgodni, że to wtedy – 4 czerwca 1992 roku – zaczęła się tworzyć polska suwerenność, którą szczególnie możemy docenić w obecnych czasach, kiedy wojna na Ukrainie radykalnie zmieniła myślenie o makroekonomii i geopolityce. Interdyscyplinarne spotkanie prowadzone było przez dziennikarza tygodnika Sieci, Piotra Filipczyka.
Jednym z filarów budowy suwerennej Polski przez rząd Olszewskiego było uwolnienie kraju od rosyjskiej dominacji i ponowne związanie Polski z Zachodem, gdzie Polacy zawsze widzieli swoje miejsce. W dyskusji udział wzięli: Antoni Macierewicz, Jerzy Kropiwnicki, Piotr Naimski i Jan Parys.
Według panelistów jedną z najważniejszych decyzji rządu Olszewskiego było wstrzymanie chaotycznej prywatyzacji rozpoczętej przez rządy Mazowieckiego i Bieleckiego i zaproponowanie budżetu, który uwzględniał roztoczenie parasola ochronnego nad najuboższą warstwą społeczeństwa. Jak zaznaczali rozmówcy, był to krok przeciwko planom sowieckim.
Jerzy Kropiwnicki podkreślał, że dzięki podjętym reformom, sytuacja gospodarcza kraju zaczęła się poprawiać.
– I wtedy ktoś z kolegów, doświadczonych w układach warszawskich powiedział mi: Jurek, za chwilę spadnie gilotyna. Ten rząd nie może mieć sukcesu…
– Rząd Jana Olszewskiego był kwestionowany przez ówczesną formację Okrągłego Stołu, a to ona dominowała wówczas w strukturze politycznej. I ona miała istotę polegającą na kontynuacji systemu komunistycznego, tylko w kształcie pseudo kapitalistycznym. To była realizacja polityki rosyjskiej zmierzającej do przekształcenia polityki struktury zbudowanej przez zabór przez Rosję Europy Środkowej tak, aby można było tworzyć wielką Europę. Tak, aby można było doprowadzić do sojuszu z Niemcami, które miały być zjednoczone, ale zjednoczone tak, aby stać się sojusznikiem Związku Sowieckiego, a potem Federacji Rosyjskiej. Do tego prowadzić miały decyzje gospodarcze i doprowadzenie do tego, żeby ta własność, która została przejęta przez Rosję podczas okupacji, została teraz przekazana członkom dawnego aparatu komunistycznego i służbom specjalnym, które miały ukształtować oligarchię – strukturę gospodarczą i polityczną kierującą krajem – mówił Antoni Macierewicz.
Zainicjowany przez Jarosława Kaczyńskiego rząd Jana Olszewskiego był pierwszym od drugiej wojny światowej rządem mającym pełną legitymacje demokratyczną. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych rządów III Rzeczpospolitej, rząd Olszewskiego nie był wynikiem negocjacji z komunistami przy okrągłym stole.
Głos w dyskusji zabrał Antoni Macierewicz, były Minister Obrony Narodowej, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Polityk zwrócił uwagę, że rząd ten od początku postawił na radykalne uzdrowienie życia politycznego RP, niezwykle ułomnego z powodu wieloletniej sowieckiej dominacji.
- 28/06/2023 18:33 - Przemysław Majewski: Puder Dulkiewicz: 300 drzew a 300 mln zł od rządu
- 22/06/2023 09:22 - Stowarzysznie "Godność" przedstawiło projekt ławeczki upamiętniającej księdza Bogdanowicza
- 22/06/2023 07:34 - Otwarcie wystawy „Polacy internowani na Litwie 1939–1940”
- 21/06/2023 09:51 - Tajemnica podróży Tuska - co Karnowski zamierzał
- 20/06/2023 09:29 - "Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach"
- 20/06/2023 09:04 - Życie pełne radości...
- 18/06/2023 17:48 - Protest mieszkańców Otomina
- 17/06/2023 10:38 - Promocje książek w Muzeum II Wojny Światowej
- 16/06/2023 13:56 - Milionerzy i „biedniacy” w Europarlamencie
- 15/06/2023 17:37 - Krzysztof Dośla pokieruje gdańską „Solidarnością” kolejne pięć lat