Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prokuratorzy czekają na badania śladów krwi w domu Olewnika

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2011 14:03


W tym tygodniu trafi do gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej opinia niemieckiego naukowca specjalisty w sprawach kryminalnych dotycząca pochodzenia i rozmieszczenia plam krwi i innych śladów biologicznych odkrytych i zabezpieczonych w domu Krzysztofa Olewnika. Opinia biegłego ma pomóc w rozwikłaniu jednej z najgłośniejszych i najbardziej bulwersujących spraw ostatniej dekady. Może też przyczynić się do zweryfikowania jednej z wersji   śledztwa – tezy o samouprowadzeniu i potwierdzić lub zaprzeczyć teorii, że porwanie mogło być sfingowane.


- Proszę się nie spodziewać, że na tym etapie poinformujemy, czy komuś zostaną postawione zarzuty. Opracowanie opinii będzie obejmowało m.in. wnioski dotyczące dynamiki nanoszenia tych śladów. Czy znalazły się one w ujawnionych miejscach w sposób statyczny, czy dynamiczny – ujawnia rąbek tajemnicy prokurator Krzysztof Trynka, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
Ekspertyza wykonywana przez uznanego w świecie specjalistę od badania śladów krwi i DNA Bernda Brinkmanna,  byłego dyrektora Instytutu Medycyny Sądowej Westfälischen Wilhelms-Universität w Münster, ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności powstania śladów krwi ujawnionych   w dniu   uprowadzenia Krzysztofa Olewnika nocą 26-27 października 2001 roku oraz później.
Chociaż ekspertyza ma być gotowa w tym tygodniu, to niewykluczone, że termin n zostanie przesunięty. Po jej przekazaniu zostanie ona przetłumaczona na  język polski.
Brinkmann przy sporządzaniu opinii posługuje się m.in. filmy i zdjęcia wykonane w różnym czasie w domu Krzysztofa Olewnika na których są m.in. plamy krwi na ścianach, meblach i przedmiotach oraz przetłumaczonymi wyciągami z wyjaśnień oskarżonych zebranych w sprawie oraz opinie polskich ekspertów, którzy wcześniej badali ślady krwi znalezione w domu Krzysztofa Olewnika.

W ostatni czwartek 17 listopada w swoim komunikacie Prokuratura Apelacyjna poinformowała o  szeregu wątpliwości co do zgromadzonego materiału dowodowego, min. prokuratura ujawniła, że dysponuje nagraniem, które może potwierdzić wersję mówiącą o tym, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził.
W komunikacie prasowym Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku czytamy m.in.: 
 
Postać dowodowa pozostałych przekazanych przez rodzinę Krzysztofa Olewnika nośników nie pozwala, zdaniem biegłych, na dokonanie ustaleń w odniesieniu do oryginalności zapisów na nich zawartych. Natomiast uzyskanie oryginałów nagrań wraz z urządzeniem przy użyciu którego były one rejestrowane, umożliwiłoby m.in. ustalenie czy nastąpił wtórny podział nagrań.  Analiza wskazująca na niekompletność przekazywanych informacji (nagrania i listy).
Odtworzenie i spisanie treści rozmów utrwalonych na dowodowych nośnikach oraz przeprowadzona analiza uprawdopodobniają jednocześnie, że przez okres 10-letniego śledztwa (a także procesu sądowego przeciwko ustalonym do tej pory sprawcom uprowadzenia i zabójstwa K. Olewnika) pokrzywdzeni nie przekazali do akt sprawy wszystkich nagranych rozmów. Wskazują na to m.in. następujące fakty: w treści dwóch nagrań z głosem K. Olewnika zostały udzielone wypowiedzi stanowiące odpowiedzi na pytania ze strony członków rodziny pokrzywdzonego, które to jednak pytania nie występują na żadnym z nagrań (rozmów) poprzedzających; w treści części nagrań zawarte są wypowiedzi zarówno ze strony rodziny K. Olewnika, jak i ze strony sprawców, co do wysokości kwoty okupu, które nie znajdują pokrycia w treści innych nagrań, co może wskazywać na to, że negocjacje w tym zakresie – o czym wiadomość nie została nigdy przekazana organom ścigania – były prowadzone przez rodzinę K. Olewnika również w inny sposób, a do postępowania nie przekazano do tej pory nośników z zapisami rozmów w tym zakresie (…)
Analogiczne wnioski nasuwają się po oględzinach i analizie treści listów, pisanych w okresie przetrzymywania, przez Krzysztofa Olewnika, a zawierających instrukcje i żądania osób  podających się za sprawców uprowadzenia. Z czynności tych wynika bowiem, że w 2003 roku a później w 2006 roku tzw. listy okupowe nie zostały  przekazane do postępowania w formie kompletnej. 
W grupie nowych dowodów za szczególnie istotną należy uznać opinię fonoskopijną sporządzoną przez biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych dotyczącą jednej z nagranych rozmów telefonicznych ze stycznia 2002 r., a więc z czasu w którym zgodnie z ustaleniami przyjętymi za podstawę wyroku wydanego w sprawie przez Sąd Okręgowy w Płocku, Krzysztof Olewnik był więziony na działce w okolicach Kałuszyna. Dowodowa rozmowa została zarejestrowana w trybie podsłuchu procesowego założonego na telefonie sprawców. Różni się od pozostałych tym, że w jej toku nie odtwarzano nagranego głosu Krzysztofa Olewnika, tylko rozmawiano w sposób bezpośredni z członkiem rodziny Olewników. Rozmowa ta, jak wynika z kontekstu oraz okoliczności sprawy, dotyczy formy przekazania okupu i stanowi kontynuację innych rozmów (przeprowadzonych prawdopodobnie dzień wcześniej), którymi organy ścigania nie dysponują. Na nagraniu ze stycznia 2002 r. oprócz rozmówców (osoby formułującej oczekiwania ze strony porywaczy oraz członka rodzony) w ramach ekspertyzy fonoskopijnej zidentyfikowano głos trzeciej osoby. Osoba ta, znajdując się w pobliżu telefonu komórkowego uznawanego za telefon porywaczy,  przed rozpoczęciem połączenia instruuje mężczyznę, który przeprowadza późniejszą rozmowę z członkiem rodziny Olewników. Jak wykazały badania osobą instruującą późniejszego rozmówcę jest Krzysztof Olewnik. Na podstawie innych dowodów ustalono, że dowodowa rozmowa została przeprowadzona w godzinach przedpołudniowych w
centrum Warszawy, na zewnątrz budynków, a w trakcie utrwalonego zdarzenia w pobliżu przejeżdżały samochody.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież