Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokuratorzy czekają na badania śladów krwi w domu Olewnika

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2011 14:03


W tym tygodniu trafi do gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej opinia niemieckiego naukowca specjalisty w sprawach kryminalnych dotycząca pochodzenia i rozmieszczenia plam krwi i innych śladów biologicznych odkrytych i zabezpieczonych w domu Krzysztofa Olewnika. Opinia biegłego ma pomóc w rozwikłaniu jednej z najgłośniejszych i najbardziej bulwersujących spraw ostatniej dekady. Może też przyczynić się do zweryfikowania jednej z wersji   śledztwa – tezy o samouprowadzeniu i potwierdzić lub zaprzeczyć teorii, że porwanie mogło być sfingowane.


- Proszę się nie spodziewać, że na tym etapie poinformujemy, czy komuś zostaną postawione zarzuty. Opracowanie opinii będzie obejmowało m.in. wnioski dotyczące dynamiki nanoszenia tych śladów. Czy znalazły się one w ujawnionych miejscach w sposób statyczny, czy dynamiczny – ujawnia rąbek tajemnicy prokurator Krzysztof Trynka, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
Ekspertyza wykonywana przez uznanego w świecie specjalistę od badania śladów krwi i DNA Bernda Brinkmanna,  byłego dyrektora Instytutu Medycyny Sądowej Westfälischen Wilhelms-Universität w Münster, ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności powstania śladów krwi ujawnionych   w dniu   uprowadzenia Krzysztofa Olewnika nocą 26-27 października 2001 roku oraz później.
Chociaż ekspertyza ma być gotowa w tym tygodniu, to niewykluczone, że termin n zostanie przesunięty. Po jej przekazaniu zostanie ona przetłumaczona na  język polski.
Brinkmann przy sporządzaniu opinii posługuje się m.in. filmy i zdjęcia wykonane w różnym czasie w domu Krzysztofa Olewnika na których są m.in. plamy krwi na ścianach, meblach i przedmiotach oraz przetłumaczonymi wyciągami z wyjaśnień oskarżonych zebranych w sprawie oraz opinie polskich ekspertów, którzy wcześniej badali ślady krwi znalezione w domu Krzysztofa Olewnika.

W ostatni czwartek 17 listopada w swoim komunikacie Prokuratura Apelacyjna poinformowała o  szeregu wątpliwości co do zgromadzonego materiału dowodowego, min. prokuratura ujawniła, że dysponuje nagraniem, które może potwierdzić wersję mówiącą o tym, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził.
W komunikacie prasowym Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku czytamy m.in.: 
 
Postać dowodowa pozostałych przekazanych przez rodzinę Krzysztofa Olewnika nośników nie pozwala, zdaniem biegłych, na dokonanie ustaleń w odniesieniu do oryginalności zapisów na nich zawartych. Natomiast uzyskanie oryginałów nagrań wraz z urządzeniem przy użyciu którego były one rejestrowane, umożliwiłoby m.in. ustalenie czy nastąpił wtórny podział nagrań.  Analiza wskazująca na niekompletność przekazywanych informacji (nagrania i listy).
Odtworzenie i spisanie treści rozmów utrwalonych na dowodowych nośnikach oraz przeprowadzona analiza uprawdopodobniają jednocześnie, że przez okres 10-letniego śledztwa (a także procesu sądowego przeciwko ustalonym do tej pory sprawcom uprowadzenia i zabójstwa K. Olewnika) pokrzywdzeni nie przekazali do akt sprawy wszystkich nagranych rozmów. Wskazują na to m.in. następujące fakty: w treści dwóch nagrań z głosem K. Olewnika zostały udzielone wypowiedzi stanowiące odpowiedzi na pytania ze strony członków rodziny pokrzywdzonego, które to jednak pytania nie występują na żadnym z nagrań (rozmów) poprzedzających; w treści części nagrań zawarte są wypowiedzi zarówno ze strony rodziny K. Olewnika, jak i ze strony sprawców, co do wysokości kwoty okupu, które nie znajdują pokrycia w treści innych nagrań, co może wskazywać na to, że negocjacje w tym zakresie – o czym wiadomość nie została nigdy przekazana organom ścigania – były prowadzone przez rodzinę K. Olewnika również w inny sposób, a do postępowania nie przekazano do tej pory nośników z zapisami rozmów w tym zakresie (…)
Analogiczne wnioski nasuwają się po oględzinach i analizie treści listów, pisanych w okresie przetrzymywania, przez Krzysztofa Olewnika, a zawierających instrukcje i żądania osób  podających się za sprawców uprowadzenia. Z czynności tych wynika bowiem, że w 2003 roku a później w 2006 roku tzw. listy okupowe nie zostały  przekazane do postępowania w formie kompletnej. 
W grupie nowych dowodów za szczególnie istotną należy uznać opinię fonoskopijną sporządzoną przez biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych dotyczącą jednej z nagranych rozmów telefonicznych ze stycznia 2002 r., a więc z czasu w którym zgodnie z ustaleniami przyjętymi za podstawę wyroku wydanego w sprawie przez Sąd Okręgowy w Płocku, Krzysztof Olewnik był więziony na działce w okolicach Kałuszyna. Dowodowa rozmowa została zarejestrowana w trybie podsłuchu procesowego założonego na telefonie sprawców. Różni się od pozostałych tym, że w jej toku nie odtwarzano nagranego głosu Krzysztofa Olewnika, tylko rozmawiano w sposób bezpośredni z członkiem rodziny Olewników. Rozmowa ta, jak wynika z kontekstu oraz okoliczności sprawy, dotyczy formy przekazania okupu i stanowi kontynuację innych rozmów (przeprowadzonych prawdopodobnie dzień wcześniej), którymi organy ścigania nie dysponują. Na nagraniu ze stycznia 2002 r. oprócz rozmówców (osoby formułującej oczekiwania ze strony porywaczy oraz członka rodzony) w ramach ekspertyzy fonoskopijnej zidentyfikowano głos trzeciej osoby. Osoba ta, znajdując się w pobliżu telefonu komórkowego uznawanego za telefon porywaczy,  przed rozpoczęciem połączenia instruuje mężczyznę, który przeprowadza późniejszą rozmowę z członkiem rodziny Olewników. Jak wykazały badania osobą instruującą późniejszego rozmówcę jest Krzysztof Olewnik. Na podstawie innych dowodów ustalono, że dowodowa rozmowa została przeprowadzona w godzinach przedpołudniowych w
centrum Warszawy, na zewnątrz budynków, a w trakcie utrwalonego zdarzenia w pobliżu przejeżdżały samochody.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież