Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratura Okręgowa w Słupsku przedstawiła dyrekcji chojnickiego hospicjum Barbarze B. i Jerzemu K. – poinformował we wtorek 16 lutego br. w swoim komunikacie rzecznik prokuratury prok. Paweł Wnuk. W wyniku pożaru w hospicjum zmarły cztery osoby.
Do pożaru w hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach doszło 6 stycznia 2020 r. ok. godz. 3. Ogień zaprószył niedopałkiem jeden z pensjonariuszy. Mężczyzna zginą na miejscu. Kolejne trzy osoby zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Kilkoro innych podtrutych pensjonariuszy doznało uszkodzeń w obrębie układu oddechowego. Ponad 20 osób zostało ewakuowanych do szpitali w Chojnicach i Człuchowie.
Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która, jak podał prok. Wnuk, przedstawiła Barbarze B., prywatnie żonie wicemarszałka woj. pomorskiego Leszka Bony i 49-letniemu Jerzemu K. zarzuty popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Barbara B., gdy doszło do pożaru, była prezesem Fundacji Palium i dyrektorem hospicjum, a Jerzy K. w fundacji pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora w hospicjum.
Prok. Wnuk podał, że w hospicjum stwierdzono liczne nieprawidłowości m.in. w zakresie przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, w zakresie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnicze, w zakresie zapewnienia osobom przebywającym na terenie hospicjum bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji czy też w zakresie przygotowania budynku hospicjum do prowadzenia akcji ratowniczej.
– W ocenie Prokuratury niedopełnienie przez Barbarę B. oraz Jerzego K. obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego przyczyniło się również podczas zaistniałego pożaru do nieumyślnego spowodowania śmierci 4 pensjonariuszy oraz do powstania ciężkich, średnich oraz lekkich obrażeń ciała, głównie polegających na zatruciu tlenkiem węgla u kolejnych 8 pensjonariuszy hospicjum. Barbara B. oraz Jerzy K. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, po czym odmówili złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania – podał Wnuk.
Za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Prok. Wnuk poinformował, że prokuratura planuje zakończenie śledztwa do połowy kwietnia 2021 r. W ocenie Prokuratury Okręgowej w Słupsku za stwierdzone w hospicjum nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego odpowiedzialni byli wyłączenie jako dyrektor i zastępca dyrektora – Barbara B. oraz Jerzy K., przy czym nieprawidłowości te narażały pensjonariuszy oraz pracowników hospicjum w chwili wystąpienia nagłego zagrożenia, jakim jest pożar, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Śledztwo toczy się własnym rytmem. Hospicjum ma zgodę NFZ na dalszą działalność i zaczęło ją prowadzić. "Gazeta Gdańska" cyklicznie dopytywała bowiem o postępy w śledztwie, a jej redaktor naczelny był w tej sprawie gościem ogólnopolskiego programu informacyjnego TVP „O co chodzi”. Prok. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, udzielał nam odpowiedzi, które brzmiały niemal identycznie przez ponad pół roku.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 22/02/2021 12:06 - Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża!
- 21/02/2021 20:39 - Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
- 19/02/2021 19:10 - Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ
- 18/02/2021 20:13 - Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci
- 18/02/2021 19:42 - Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut
- 15/02/2021 19:24 - Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie
- 15/02/2021 08:34 - W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie
- 11/02/2021 20:16 - Krzysztof Dośla: Pani Senyszyn? Mamy prawo do komentarza!
- 11/02/2021 11:28 - „Solidarność”: Nie dla ideologii śmierci
- 10/02/2021 18:32 - Gdańsk pełen pączków...