Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dłużnicy komunalni odpracowali już 1,7 mln zł

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 listopada 2011 15:28Zadłużeni lokatorzy mieszkań komunalnych w Gdańsku coraz chętniej odpracowują długi. Począwszy od 2008 roku kwota odpracowanego zadłużenia osiągnęła już ponad 1,7 mln zł! Obecny rok przyniósł także zwiększone zainteresowanie możliwością pracy w zamian za spłatę zaległego czynszu. Bywają dni, kiedy długi na terenie całego miasta odpracowuje 150 osób.
Od 2008 roku Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych umożliwia najemcom komunalnym możliwość odpracowania zaległości czynszowych w formie prac porządkowych i odśnieżania. Stawka za godzinę takiej pracy wynosi obecnie 10 zł. GZNK ma podpisane 452 umowy z najemcami, którzy odpracowują zadłużenie czynszowe. Jeśli w 2008 roku komunalni dłużnicy wykonali prace porządkowe za kwotę ponad 49 tys. zł, to w 2009 roku już o prawie sto tysięcy złotych więcej, a w 2010 roku za ponad 404 tys. zł. Uwzględniwszy rok bieżący, to łączna kwota za niespełna cztery lata wykonywania takich prac do 1 listopada, wynosi prawie 1,7 mln zł.
Struktura prac, jakie powierza się zadłużonym, to: ok. 70-80 procent prace porządkowe (sprzątanie, odśnieżanie, mycie okien), 15-20 proc. drobne prace remontowe (malowanie klatek schodowych, prace stolarskie, cekolowanie, malowanie ogrodzeń)  5 – 10 proc. pomocnicze prace administracyjne wykonywane przede wszystkim przez kobiety i osoby w podeszłym wieku (kopertowanie, kserowanie, układanie akt).
Każdy pracownik przed podjęciem pracy przechodzi szkolenie BHP. Aby skorzystać z możliwości odpracowania długu, wystarczy się zgłosić do Biura Obsługi Mieszkańców właściwego dla miejsca zamieszkania. Z pracownikami BOM ustala się termin oraz zakres pracy i liczbę godzin. Zazwyczaj jest to ok. 3-4 godzin dziennie. Udogodnieniem jest to, że można odpracowywać nie tylko własne długi, ale także długi członków rodziny.
Aktualnie dłużnicy pracują już nie tylko na rzecz Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, ale także dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W nadchodzących miesiącach zimowych dłużnicy komunalni będą mogli pracować przy odśnieżaniu ulic i chodników na terenie miasta. W związku ze zbliżającą się zimą GZNK przewiduje również powołanie specjalnej, liczącej 20-25 dłużników, grupy sprzątającej, która będzie usuwała śnieg i lód w miejscach nie objętych umowami o odśnieżaniu.

Tekst i fot: Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież