U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
czwartek, 30 czerwca 2022 10:51
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
Z dniem 30 czerwca 2022 roku Mirosław Berliński kończy pracę w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Karnowski pozywa - w ostatniej chwili

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2011 15:17

altPrezydent Sopotu Jacek Karnowski rusza do kontrataku i rzutem na taśmę, tuż przed upływem terminu przedawnienia, czyli trzy lata po upublicznieniu tzw. afery sopockiej złożył pozew przeciwko dziennikarzom. Od redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita" Pawła Lisickiego i autora tekstu Piotra Kubiaka prezydent Karnowski żąda pół miliona złotych odszkodowania.


- W tej sprawie pan Karnowski korzysta ze swoich praw i tyle mam na tym etapie do powiedzenia - skomentował krótko naczelny "Rzeczpospolitej".
Karnowski zarzuca też niedopełnienie obowiązków prokuraturze i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. Karnowski wytoczył wobec tych instytucji zarzut niszczenia dowodów.
- Dziś mijają trzy lata od momentu, kiedy zostałem pomówiony i publicznie skazany na łamach "Rzeczpospolitej", a następnie przez CBA i prokuraturę krajową w Sopocie - pisze Karnowski w przesłanym nam oświadczeniu.
- Wydano na mnie zaoczny wyrok, bez sądu, wyrok przypominający czasy sądów kapturowych - żali się sopocki włodarz.


To po publikacji "Rzeczpospolitej" z 11 lipca 2008 r. w której sopocki przedsiębiorca Sławomir Julke stwierdził, że Karnowski złożył mu propozycję korupcyjną. W poniedziałek w rozmowie z nami Julke nie chciał komentować kroków podjętych przez Karnowskiego. Poprzestał na stwierdzeniu, że m.in. w wyniku publikacji sprawą zajęła się prokuratura i został sporządzony akt oskarżenia Karnowskiego. Prezydentowi Sopotu prokuratorzy postawili sześć zarzutów. Jednak dwukrotnie akt oskarżenia sąd zwracał prokuraturze do uzupełnienia. Na sporządzenie aktu oskarżenia gdańska Prokuratura Apelacyjna ma czas do września. To przedłużające się postępowanie przygotowawcze wykorzystał Karnowski i nie czekając na przedawnienie się zarzutu naruszenia dobrego imienia złożył pozwy.

- Przez te trzy lata CBA i prokuratura krajowa w Sopocie wprowadzając w błąd najważniejsze osoby w państwie rozpoczęła wobec mnie kilkadziesiąt śledztw. Przy okazji wszystkich działań służb, jakby mimochodem próbowano zastawić sidła na premiera RP Donalda Tuska - stwierdza Karnowski i z troską ujmuje się za wymiarem sprawiedliwości i jego budżetem

- Mimo obietnicy prokuratury krajowej w Sopocie szybkiego zakończenia sprawy ciągnie się ona już trzy lata! Przesłuchano setki świadków, zgromadzono ponad 100 tomów akt, zlecono 20 kosztownych ekspertyz. I to wszystko tylko w jednym śledztwie, w którym dowodem ma być zmanipulowana kopia kopi nagrania! Po tych trzech latach pozostaje ogromny żal, że zmarnowano tyle czasu i tyle publicznych pieniędzy na nieobiektywne śledztwo, żal, że tyle osób moich bliskich i współpracowników narażono na niepotrzebny stres i nerwy - argumentuje Karnowski.

Czego chce prezydent Sopotu?

- Moja wiara w obiektywne śledztwo legła w gruzach. Czuję się jak w "Procesie" Kafki.

Dlatego, po tych trzech latach publicznego skazywania i oczerniania zdecydowałem się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa lub niedopełnienia obowiązku przez prokuraturę krajową w Sopocie i CBA w sprawie niszczenia dowodu. Jednocześnie złożyłem do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew przeciwko redakcji "Rzeczpospolitej", redaktorowi naczelnemu Pawłowi Lisickiemu oraz red. Piotrowi Kubiakowi o ochronę dóbr osobistych - wyłuszcza swoje żądania Karnowski i dodaje, że nie stać go na opłatę sądową występuje więc tylko o... 500 tys. złotych zadośćuczynienia. Pozwy Karnowskiego o ochronę dóbr osobistych trafiły do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Adwokat Karnowskiego żąda też w jego imieniu opublikowania w mediach przepraszającego oświadczenia przez Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita" i Piotra Kubiaka.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież