Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zadzwoń i nie uciekaj

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2011 11:33
- Co roku w Polsce ginie bez wieści ok. 15 000 osób. Dwadzieścia procent z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w okresie wakacyjnym. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, w 2008 r. – 1535 – alarmują autorzy kampanii „Nie uciekaj” z Fundacji Itaka.


Akcja, której plakaty pojawiły się m.in. w gdańskich tramwajach ma  wskazać nastolatkom inne niż ucieczka z domu rozwiązania problemów, a rodzicom i opiekunom pomóc radzić sobie z dorastającymi dziećmi.

Kampanię zapoczątkował piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który odbył się w Warszawie 21 maja. Później w środkach komunikacji miejskiej w dużych miastach pojawiły się plakaty reklamujące kampanię, a do telewizji trafił spot informujący o akcji. Organizatorzy przygotowali też namiot, który w dniach 4-6 sierpnia stanie na festiwalu „Przystanek Woodstock”.
Dla młodzieży przygotowany został specjalny numer telefonu 160 000. To bezpłatna linia, działająca całą dobę. Dyżurują przy niej psychologowie gotowi w każdej chwili wysłuchać i udzielić wsparcia nastolatkom. Można także napisać e-mail na adres napisz@nieuciekaj.pl


Na stronie internetowej www.nieuciekaj.pl poznać można prawdziwe historie nastolatków, które zdecydowały się na ucieczkę, porozmawiać o swoich problemach na czacie, poznać numerów telefonów i adresów instytucji, które pomogą w sytuacji przemocy, problemów z narkotykami czy kryzysu emocjonalnego.
Także rodzice dowiedzieć się mogą jak uniknąć ucieczki dziecka i jak rozmawiać z nim o jego problemach.

Powodów ucieczek jest wiele.
- Niekiedy dzieci uciekają przed niebezpieczeństwem, krzywdą, biedą, molestowaniem psychicznym, seksualnym, przemocą, ciągłymi kłótniami rodziców. Często nie mają do kogo zwrócić się o pomoc – tłumaczą organizatorzy kampanii.
Nie zawsze jednak problemy, które skłaniają do ucieczki są tak poważne. Często to po prostu brak bliskości albo nadmierne wymagania rodziców.
- Tak jak nie ma jednego powodu ucieczek nastolatków, tak nie ma jednego rodzaju ucieczki. Bo nie zawsze jest to ucieczka z domu. Nagromadzenie różnych sytuacji i emocji sprawia, że nastolatek oddala się od bliskich - ucieka w internet, gry komputerowe, marzenia, a nawet w naukę -  podkreślają autorzy akcji.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież