U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
czwartek, 30 czerwca 2022 10:51
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
Z dniem 30 czerwca 2022 roku Mirosław Berliński kończy pracę w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zadzwoń i nie uciekaj

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2011 11:33
- Co roku w Polsce ginie bez wieści ok. 15 000 osób. Dwadzieścia procent z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w okresie wakacyjnym. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, w 2008 r. – 1535 – alarmują autorzy kampanii „Nie uciekaj” z Fundacji Itaka.


Akcja, której plakaty pojawiły się m.in. w gdańskich tramwajach ma  wskazać nastolatkom inne niż ucieczka z domu rozwiązania problemów, a rodzicom i opiekunom pomóc radzić sobie z dorastającymi dziećmi.

Kampanię zapoczątkował piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który odbył się w Warszawie 21 maja. Później w środkach komunikacji miejskiej w dużych miastach pojawiły się plakaty reklamujące kampanię, a do telewizji trafił spot informujący o akcji. Organizatorzy przygotowali też namiot, który w dniach 4-6 sierpnia stanie na festiwalu „Przystanek Woodstock”.
Dla młodzieży przygotowany został specjalny numer telefonu 160 000. To bezpłatna linia, działająca całą dobę. Dyżurują przy niej psychologowie gotowi w każdej chwili wysłuchać i udzielić wsparcia nastolatkom. Można także napisać e-mail na adres napisz@nieuciekaj.pl


Na stronie internetowej www.nieuciekaj.pl poznać można prawdziwe historie nastolatków, które zdecydowały się na ucieczkę, porozmawiać o swoich problemach na czacie, poznać numerów telefonów i adresów instytucji, które pomogą w sytuacji przemocy, problemów z narkotykami czy kryzysu emocjonalnego.
Także rodzice dowiedzieć się mogą jak uniknąć ucieczki dziecka i jak rozmawiać z nim o jego problemach.

Powodów ucieczek jest wiele.
- Niekiedy dzieci uciekają przed niebezpieczeństwem, krzywdą, biedą, molestowaniem psychicznym, seksualnym, przemocą, ciągłymi kłótniami rodziców. Często nie mają do kogo zwrócić się o pomoc – tłumaczą organizatorzy kampanii.
Nie zawsze jednak problemy, które skłaniają do ucieczki są tak poważne. Często to po prostu brak bliskości albo nadmierne wymagania rodziców.
- Tak jak nie ma jednego powodu ucieczek nastolatków, tak nie ma jednego rodzaju ucieczki. Bo nie zawsze jest to ucieczka z domu. Nagromadzenie różnych sytuacji i emocji sprawia, że nastolatek oddala się od bliskich - ucieka w internet, gry komputerowe, marzenia, a nawet w naukę -  podkreślają autorzy akcji.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież