Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr... Jarosław Sellin: Zacznijmy siebie lepiej rozumieć » Z dr. Jarosławem Sellinem, historykiem, posłem PiS, byłym dziennikarzem tygodnika "Młoda Polska” TVP... Premier Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności Tygodnika "Sieci" » Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i komentarze, które - jak co roku - dotarły do nas w związk... Współpraca MIIWŚ i WFOŚiGW - historia połączona z działaniami na rzecz... » 11 stycznia podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zadzwoń i nie uciekaj

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lipca 2011 11:33
- Co roku w Polsce ginie bez wieści ok. 15 000 osób. Dwadzieścia procent z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w okresie wakacyjnym. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, w 2008 r. – 1535 – alarmują autorzy kampanii „Nie uciekaj” z Fundacji Itaka.


Akcja, której plakaty pojawiły się m.in. w gdańskich tramwajach ma  wskazać nastolatkom inne niż ucieczka z domu rozwiązania problemów, a rodzicom i opiekunom pomóc radzić sobie z dorastającymi dziećmi.

Kampanię zapoczątkował piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który odbył się w Warszawie 21 maja. Później w środkach komunikacji miejskiej w dużych miastach pojawiły się plakaty reklamujące kampanię, a do telewizji trafił spot informujący o akcji. Organizatorzy przygotowali też namiot, który w dniach 4-6 sierpnia stanie na festiwalu „Przystanek Woodstock”.
Dla młodzieży przygotowany został specjalny numer telefonu 160 000. To bezpłatna linia, działająca całą dobę. Dyżurują przy niej psychologowie gotowi w każdej chwili wysłuchać i udzielić wsparcia nastolatkom. Można także napisać e-mail na adres napisz@nieuciekaj.pl


Na stronie internetowej www.nieuciekaj.pl poznać można prawdziwe historie nastolatków, które zdecydowały się na ucieczkę, porozmawiać o swoich problemach na czacie, poznać numerów telefonów i adresów instytucji, które pomogą w sytuacji przemocy, problemów z narkotykami czy kryzysu emocjonalnego.
Także rodzice dowiedzieć się mogą jak uniknąć ucieczki dziecka i jak rozmawiać z nim o jego problemach.

Powodów ucieczek jest wiele.
- Niekiedy dzieci uciekają przed niebezpieczeństwem, krzywdą, biedą, molestowaniem psychicznym, seksualnym, przemocą, ciągłymi kłótniami rodziców. Często nie mają do kogo zwrócić się o pomoc – tłumaczą organizatorzy kampanii.
Nie zawsze jednak problemy, które skłaniają do ucieczki są tak poważne. Często to po prostu brak bliskości albo nadmierne wymagania rodziców.
- Tak jak nie ma jednego powodu ucieczek nastolatków, tak nie ma jednego rodzaju ucieczki. Bo nie zawsze jest to ucieczka z domu. Nagromadzenie różnych sytuacji i emocji sprawia, że nastolatek oddala się od bliskich - ucieka w internet, gry komputerowe, marzenia, a nawet w naukę -  podkreślają autorzy akcji.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież