Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezes Obajtek nie ma obowiązku tłumaczenia się przed miejskimi radnymi

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 lutego 2022 20:50

- Gdyby państwu faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej transakcji, zwróciliby się państwo bezpośrednio do mnie, bez robienia medialnej wrzawy - pisze w oficjalnym oświadczeniu prezes PKN Orlen. To w odpowiedzi na wezwanie radnych Gdańska z KO i WdG, którzy chcą zwołać nadzwyczajną sesję i oczekują, aby podczas niej wyjaśnienia dotyczące fuzji PKN Orlen i grupy Lotos oficjalnie złożył Daniel Obajtek.


W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Radni Miasta Gdańska z klubów "Wszystko dla Gdańska" oraz Koalicji Obywatelskiej przedstawili dziennikarzom wniosek, który przesłali do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak. We wniosku radni piszą m.in. że "wnoszą o zwołanie nadzwyczajnej sesji" i dosłownie "wzywają na dywanik" prezesa Daniela Obajtka.


Oświadczenie w tej sprawie wydał, wywołany do tablicy, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który zarzuca radnym ignoranctwo i to, że chodzi im wyłącznie o wprowadzanie sztucznego szumu medialnego wokół sprawy. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.
Radni rządzącej w Gdańsku koalicji uważają, że przejęcia gdańskiej firmy Lotos zmniejszy wpływy z podatków i grozi zmniejszeniem liczby miejsc pracy w regionie, czemu już znacznie wcześniej, nie tylko w powyższym oświadczeniu zaprzeczył Daniel Obajtek. Mimo to radni chcą, by ta kwestia była debatowana na posiedzeniu rady miasta.

alt


- Tego jeszcze brakuje, żeby prezes Orlenu tłumaczył się przed miejskimi radnymi. Połączenie Orlenu i Lotosu jest po prostu polską racją stanu, to dawno temu, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, powinno zostać wykonane. Jest po prostu niedorzeczne, żeby dwie firmy państwowe, należące do tego samego właściciela, konkurowały między sobą o "długość parówki w hot-dogu". Uważam, że prezes Obajtek wykonał taki królewski gambit, jeśli chodzi o rozstrzygnięcia, dotyczące MOL i pozyskania strategicznego partnera, który wytwarza 10 proc. ropy naftowej na świecie. To są ogromne pieniądze oraz dostęp do technologii, a także możliwość ekspansji. Zresztą sama rafineria Lotos byłaby skazana na porażkę i likwidację w dłuższej perspektywie czasu. Ten ruch ratuje miejsca pracy w Gdańsku. Ja na miejscu prezesa Obajtka na takie posiedzenie bym nie przyszedł, gdyż to jest zupełnie niedorzeczne. Myślę, że radni miejscy szukają jakiegoś tematu zastępczego. A powinni zająć się w pierwszej kolejności odśnieżaniem chodników i dbaniem o to, żeby ludziom w mieście żyło się dobrze, a politykę, już w tym przypadku międzynarodową, niech zostawią innym – skwitował Adrian Stankowski z Telewizji Republika i "Gazety Polskiej".


Marek Formela twierdzi z kolei, że cała ta sprawa nie ma nic wspólnego z troską o dobro Gdańska i jest jedynie polityczną demonstracją.
- Wśród 28 spółek, których udziałowcem jest gmina Gdańsk, nie ma ani grupy Lotos, ani PKN Orlen. A zatem mamy do czynienia z demonstracją polityczną, wynikająca z pewnej logiki walki partyjnej, w którą samorząd Gdańska, prowadzony przez panią Dulkiewicz, którą rozmiar codziennych zadań zdaje się przerastać, zaangażował się z dużo większą gorliwością niż w rozwiązywanie zadań, wynikających z ustawy o samorządzie. Dodam jeszcze, że prezes Daniel Obajtek, który z pewnością nie przyjedzie na sesję, bo po co miałby to robić, realizuje marzenia Donalda Tuska i Pawła Olechnowicza, którzy w 2012 roku byli w Arabii Saudyjskiej i byli zachwyceni, egzaltowali się pierwszym próbnym ładunkiem ropy naftowej od saudyjskiego koncernu. Olechnowicz podkreślał, że nawiązanie stałej współpracy w dłuższym okresie byłoby niezwykle interesujące zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym. No i prezes Obajtek nawiązał właśnie taką współpracę – podsumował Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".


Z kolei radni PiS oraz poseł Kacper Płażyński uważają, że sesja nadzwyczajna jest niezbędna, ale po to, aby zająć się sprawą lokalną – a mianowicie chodzi o kwestie rozliczeń miasta z deweloperem w związku z budową kompleksu handlowego Forum Gdańsk. Miasto miało przekazać prywatnemu inwestorowi teren wyceniany na co najmniej 140 milionów złotych, otrzymując w zamian budynek, który jest warty ok. 18 milionów złotych. Ponadto obiekt miał być oddany do użytku w 2019 roku, a nie stało się to do dnia dzisiejszego. W związku z tym poseł Kacper Płażyński złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież