Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezes Obajtek nie ma obowiązku tłumaczenia się przed miejskimi radnymi

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 lutego 2022 20:50

- Gdyby państwu faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej transakcji, zwróciliby się państwo bezpośrednio do mnie, bez robienia medialnej wrzawy - pisze w oficjalnym oświadczeniu prezes PKN Orlen. To w odpowiedzi na wezwanie radnych Gdańska z KO i WdG, którzy chcą zwołać nadzwyczajną sesję i oczekują, aby podczas niej wyjaśnienia dotyczące fuzji PKN Orlen i grupy Lotos oficjalnie złożył Daniel Obajtek.


W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Radni Miasta Gdańska z klubów "Wszystko dla Gdańska" oraz Koalicji Obywatelskiej przedstawili dziennikarzom wniosek, który przesłali do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak. We wniosku radni piszą m.in. że "wnoszą o zwołanie nadzwyczajnej sesji" i dosłownie "wzywają na dywanik" prezesa Daniela Obajtka.


Oświadczenie w tej sprawie wydał, wywołany do tablicy, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który zarzuca radnym ignoranctwo i to, że chodzi im wyłącznie o wprowadzanie sztucznego szumu medialnego wokół sprawy. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.
Radni rządzącej w Gdańsku koalicji uważają, że przejęcia gdańskiej firmy Lotos zmniejszy wpływy z podatków i grozi zmniejszeniem liczby miejsc pracy w regionie, czemu już znacznie wcześniej, nie tylko w powyższym oświadczeniu zaprzeczył Daniel Obajtek. Mimo to radni chcą, by ta kwestia była debatowana na posiedzeniu rady miasta.

alt


- Tego jeszcze brakuje, żeby prezes Orlenu tłumaczył się przed miejskimi radnymi. Połączenie Orlenu i Lotosu jest po prostu polską racją stanu, to dawno temu, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, powinno zostać wykonane. Jest po prostu niedorzeczne, żeby dwie firmy państwowe, należące do tego samego właściciela, konkurowały między sobą o "długość parówki w hot-dogu". Uważam, że prezes Obajtek wykonał taki królewski gambit, jeśli chodzi o rozstrzygnięcia, dotyczące MOL i pozyskania strategicznego partnera, który wytwarza 10 proc. ropy naftowej na świecie. To są ogromne pieniądze oraz dostęp do technologii, a także możliwość ekspansji. Zresztą sama rafineria Lotos byłaby skazana na porażkę i likwidację w dłuższej perspektywie czasu. Ten ruch ratuje miejsca pracy w Gdańsku. Ja na miejscu prezesa Obajtka na takie posiedzenie bym nie przyszedł, gdyż to jest zupełnie niedorzeczne. Myślę, że radni miejscy szukają jakiegoś tematu zastępczego. A powinni zająć się w pierwszej kolejności odśnieżaniem chodników i dbaniem o to, żeby ludziom w mieście żyło się dobrze, a politykę, już w tym przypadku międzynarodową, niech zostawią innym – skwitował Adrian Stankowski z Telewizji Republika i "Gazety Polskiej".


Marek Formela twierdzi z kolei, że cała ta sprawa nie ma nic wspólnego z troską o dobro Gdańska i jest jedynie polityczną demonstracją.
- Wśród 28 spółek, których udziałowcem jest gmina Gdańsk, nie ma ani grupy Lotos, ani PKN Orlen. A zatem mamy do czynienia z demonstracją polityczną, wynikająca z pewnej logiki walki partyjnej, w którą samorząd Gdańska, prowadzony przez panią Dulkiewicz, którą rozmiar codziennych zadań zdaje się przerastać, zaangażował się z dużo większą gorliwością niż w rozwiązywanie zadań, wynikających z ustawy o samorządzie. Dodam jeszcze, że prezes Daniel Obajtek, który z pewnością nie przyjedzie na sesję, bo po co miałby to robić, realizuje marzenia Donalda Tuska i Pawła Olechnowicza, którzy w 2012 roku byli w Arabii Saudyjskiej i byli zachwyceni, egzaltowali się pierwszym próbnym ładunkiem ropy naftowej od saudyjskiego koncernu. Olechnowicz podkreślał, że nawiązanie stałej współpracy w dłuższym okresie byłoby niezwykle interesujące zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym. No i prezes Obajtek nawiązał właśnie taką współpracę – podsumował Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".


Z kolei radni PiS oraz poseł Kacper Płażyński uważają, że sesja nadzwyczajna jest niezbędna, ale po to, aby zająć się sprawą lokalną – a mianowicie chodzi o kwestie rozliczeń miasta z deweloperem w związku z budową kompleksu handlowego Forum Gdańsk. Miasto miało przekazać prywatnemu inwestorowi teren wyceniany na co najmniej 140 milionów złotych, otrzymując w zamian budynek, który jest warty ok. 18 milionów złotych. Ponadto obiekt miał być oddany do użytku w 2019 roku, a nie stało się to do dnia dzisiejszego. W związku z tym poseł Kacper Płażyński złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież