Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezes Obajtek nie ma obowiązku tłumaczenia się przed miejskimi radnymi

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 lutego 2022 20:50

- Gdyby państwu faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej transakcji, zwróciliby się państwo bezpośrednio do mnie, bez robienia medialnej wrzawy - pisze w oficjalnym oświadczeniu prezes PKN Orlen. To w odpowiedzi na wezwanie radnych Gdańska z KO i WdG, którzy chcą zwołać nadzwyczajną sesję i oczekują, aby podczas niej wyjaśnienia dotyczące fuzji PKN Orlen i grupy Lotos oficjalnie złożył Daniel Obajtek.


W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Radni Miasta Gdańska z klubów "Wszystko dla Gdańska" oraz Koalicji Obywatelskiej przedstawili dziennikarzom wniosek, który przesłali do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak. We wniosku radni piszą m.in. że "wnoszą o zwołanie nadzwyczajnej sesji" i dosłownie "wzywają na dywanik" prezesa Daniela Obajtka.


Oświadczenie w tej sprawie wydał, wywołany do tablicy, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który zarzuca radnym ignoranctwo i to, że chodzi im wyłącznie o wprowadzanie sztucznego szumu medialnego wokół sprawy. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.
Radni rządzącej w Gdańsku koalicji uważają, że przejęcia gdańskiej firmy Lotos zmniejszy wpływy z podatków i grozi zmniejszeniem liczby miejsc pracy w regionie, czemu już znacznie wcześniej, nie tylko w powyższym oświadczeniu zaprzeczył Daniel Obajtek. Mimo to radni chcą, by ta kwestia była debatowana na posiedzeniu rady miasta.

alt


- Tego jeszcze brakuje, żeby prezes Orlenu tłumaczył się przed miejskimi radnymi. Połączenie Orlenu i Lotosu jest po prostu polską racją stanu, to dawno temu, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, powinno zostać wykonane. Jest po prostu niedorzeczne, żeby dwie firmy państwowe, należące do tego samego właściciela, konkurowały między sobą o "długość parówki w hot-dogu". Uważam, że prezes Obajtek wykonał taki królewski gambit, jeśli chodzi o rozstrzygnięcia, dotyczące MOL i pozyskania strategicznego partnera, który wytwarza 10 proc. ropy naftowej na świecie. To są ogromne pieniądze oraz dostęp do technologii, a także możliwość ekspansji. Zresztą sama rafineria Lotos byłaby skazana na porażkę i likwidację w dłuższej perspektywie czasu. Ten ruch ratuje miejsca pracy w Gdańsku. Ja na miejscu prezesa Obajtka na takie posiedzenie bym nie przyszedł, gdyż to jest zupełnie niedorzeczne. Myślę, że radni miejscy szukają jakiegoś tematu zastępczego. A powinni zająć się w pierwszej kolejności odśnieżaniem chodników i dbaniem o to, żeby ludziom w mieście żyło się dobrze, a politykę, już w tym przypadku międzynarodową, niech zostawią innym – skwitował Adrian Stankowski z Telewizji Republika i "Gazety Polskiej".


Marek Formela twierdzi z kolei, że cała ta sprawa nie ma nic wspólnego z troską o dobro Gdańska i jest jedynie polityczną demonstracją.
- Wśród 28 spółek, których udziałowcem jest gmina Gdańsk, nie ma ani grupy Lotos, ani PKN Orlen. A zatem mamy do czynienia z demonstracją polityczną, wynikająca z pewnej logiki walki partyjnej, w którą samorząd Gdańska, prowadzony przez panią Dulkiewicz, którą rozmiar codziennych zadań zdaje się przerastać, zaangażował się z dużo większą gorliwością niż w rozwiązywanie zadań, wynikających z ustawy o samorządzie. Dodam jeszcze, że prezes Daniel Obajtek, który z pewnością nie przyjedzie na sesję, bo po co miałby to robić, realizuje marzenia Donalda Tuska i Pawła Olechnowicza, którzy w 2012 roku byli w Arabii Saudyjskiej i byli zachwyceni, egzaltowali się pierwszym próbnym ładunkiem ropy naftowej od saudyjskiego koncernu. Olechnowicz podkreślał, że nawiązanie stałej współpracy w dłuższym okresie byłoby niezwykle interesujące zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym. No i prezes Obajtek nawiązał właśnie taką współpracę – podsumował Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".


Z kolei radni PiS oraz poseł Kacper Płażyński uważają, że sesja nadzwyczajna jest niezbędna, ale po to, aby zająć się sprawą lokalną – a mianowicie chodzi o kwestie rozliczeń miasta z deweloperem w związku z budową kompleksu handlowego Forum Gdańsk. Miasto miało przekazać prywatnemu inwestorowi teren wyceniany na co najmniej 140 milionów złotych, otrzymując w zamian budynek, który jest warty ok. 18 milionów złotych. Ponadto obiekt miał być oddany do użytku w 2019 roku, a nie stało się to do dnia dzisiejszego. W związku z tym poseł Kacper Płażyński złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież