Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Daniel Obajtek: udało nam się wejść do grona największych europejskich graczy

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 lutego 2024 16:01

We wstępie do raportu „Multienergetyczny ORLEN. Rozwój działalności koncernu w latach 2016-2023” Daniel Obajtek dokonał podsumowania 6 lata kierowania koncernem.


Od początku mojej misji w Grupie ORLEN wychodziłem z założenia, że nie stać nas na przeciętność. Tylko wchodząc na ścieżkę dynamicznego rozwoju, można dziś dotrzymać kroku, a nawet wyprzedzić liderów, by z czasem stać się pełnoprawnym członkiem klubu największych. Dziś nieskromnie mogę powiedzieć, że wspólnymi siłami – bo sukces ORLENU jest sukcesem najlepszych specjalistów w Polsce i regionie – udało nam się ten cel zrealizować.

Obrany przed kilkoma laty kurs na budowę multienergetycznego koncernu jutra jest niezagrożony. Nie ma już odwrotu z drogi, której główne założenia przedstawiliśmy w zaktualizowanej w 2023 roku strategii ORLEN2030 i którą skutecznie wdrażamy, informując regularnie o kolejnych przedsięwzięciach.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że niewiele jest w naszym regionie firm, których wpływ na otoczenie byłby tak znaczący i mógł stawać się jeszcze większy w kolejnych latach. Jesteśmy świadomi wyzwań, które czekają nas w przyszłości dlatego jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej ogłosiliśmy, że celem, do którego dążymy jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. Żeby móc zrealizować tak ambitne założenie, potrzebne będą inwestycje, których skalę dobrze oddaje porównanie liczb – jeszcze w 2016 roku ORLEN przeznaczał na nie 4,7 mld zł, w 2022 roku było to już 19,7 mld zł.

To jednak tylko przedsmak tego, co stanie się w najbliższych latach. Nakłady inwestycyjne Grupy zaplanowane na lata 2023-2030 osiągną poziom 320 mld zł, z czego aż 40 proc. przeznaczymy na zieloną energię: energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność i zielony wodór.

Naszą ambicją jest również, aby z końcem obecnej dekady oddać do użytku pierwszy mały reaktor jądrowy SMR. Budowę całej ich sieci ogłosiliśmy wiosną 2023 roku i to właśnie w rozwoju OZE i atomu upatrujemy szansy na zapewnienie Polakom trwałego bezpieczeństwa energetycznego. Ten proces zintensyfikowaliśmy już w 2017 roku, gdy nie powielając błędów innych, skupiliśmy się na dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, dzięki czemu rok 2023 Polska kończy jako całkowicie wolna od surowców sprowadzanych z kierunku rosyjskiego.

alt

Pod Płockiem realizujemy budowę kompleksu Olefin III, największej w tej chwili inwestycji petrochemicznej w Europie. Ważnym elementem procesu stabilizowania i rozwoju naszego rynku były fuzje – zrealizowane w 2022 roku przejęci paliwowej Grupy LOTOS i głównej siły na naszym rynku gazowym, czyli PGNiG. Dwa lata wcześniej częścią Grupy ORLEN stała się Grupa Energa. Te działania spotkały się z uznaniem naszego otoczenia biznesowego i zapewniły imponujące awanse w międzynarodowych ratingach. Uznanie i wyróżnienia cieszą, ale nie były one główną motywacją do działań podejmowanych przed kilkoma laty. Priorytetem była i będzie ochrona naszych klientów przed negatywnymi skutkami procesów zachodzących na międzynarodowych rynkach, przed brakiem stabilności i niepewnością, wiążącymi się z pandemią, brutalną agresją Rosji na Ukrainę, którą tak tragicznie wszyscy odczuliśmy i konfliktach w innych częściach świata. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy w ORLENIE wcześniej nie dostrzegali tego, co innym przyszło z niejakim trudem. To my byliśmy tymi, którzy wczoraj pomyśleli o wyzwaniach jutra.

Dzisiaj dostrzegamy konieczność intensywnego rozwoju sektora pozapaliwowego, choć ORLEN nadal z sukcesami działa na tym polu. Zmianę rozumiemy bowiem jako odpowiedzialność. Dlatego rozwijając nowe obszary działalności nie odrzucamy korzeni. Do 2030 roku pod marką ORLEN będzie działać w Polsce i w regionie co najmniej 3,5 tysiąca coraz nowocześniejszych i często samowystarczalnych energetycznie stacji paliw. Rozwijamy biznes w Niemczech, Czechach, na Litwie, Węgrzech i Słowacji. Do grona krajów naszej ekspansji dołączyła właśnie Austria, gdzie po przejęciu 267 stacji koncernu Turmöl staliśmy się trzecią siłą. Inwestujemy także w segmenty, które jeszcze niedawno nie kojarzyły się z koncernem energetycznym. Jesteśmy coraz bardziej liczącym się graczem na rynku przesyłek kurierskich, modernizujemy i rozbudowujemy sieć punktów sprzedaży detalicznej z ofertą spożywczą i małą gastronomią, nasi eksperci codziennie eksplorują obszar najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, żeby tym rokującym najlepiej zaoferować kompleksową pomoc w rozwijaniu biznesu. Efektem tych działań będzie wielopłaszczyznowy rozwój naszego kraju.

Jako odpowiedzialny menedżer rozumiem, że prowadzenie biznesu powinno nierozerwalnie łączyć się z generowaniem zysku, ale to tylko część prawdy. Rozwój i zarabianie nigdy nie mogą być celem samym w sobie i nie miałyby większego sensu, gdyby nie służyły dobru ogółu. Szczególnie przy skali działalności ORLENU. Z dumą podkreślam, że nie ma w Polsce większego płatnika podatku CIT niż ORLEN. Nasz podatek należny za 2022 rok wyniósł, według wyliczeń Ministerstwa Finansów, aż 4,37 mld zł. Jeszcze niecałą dekadę temu, w 2016 roku, ta kwota opiewała na 1,14 mld zł. Czy istnieje lepszy dowód na słuszność kierunku, który obraliśmy? W pierwszym półroczu roku 2023 odprowadziliśmy jako Grupa 36,5 mld zł różnych danin do budżetu państwa i samorządów. Te pieniądze to modernizacja i stałe podnoszenie standardu życia Polaków we wszystkich częściach kraju.

Wypracowany zysk inwestujemy także w sport i kulturę. Świadomie używam słowa „inwestycja”, bo głęboko wierzę, że każda złotówka przeznaczona na rozwój sportu wyczynowego i młodzieżowego, zwróci się w przyszłości z nawiązką. Dlatego poza największymi herosami sportowych aren, dbamy o sportowców z niepełnosprawnościami. Naszymi programami sportowymi obejmujemy także obecnie 300 tys. polskich dzieci.

Poza rozwojem fizycznym kładziemy nacisk na rozwój społeczny, dlatego nasze logo coraz częściej można spotkać w instytucjach kultury.

Naszym największym kapitałem są pracownicy Grupy ORLEN. Wszystko to, co zostało napisane wyżej, nie mogłoby się wydarzyć bez blisko 66 tys. ludzi, którzy każdego dnia udowadniają, że lepiej od słowa „niemożliwe” rozumieją wartość kolejnych wyzwań, a praca dla ORLENU, jak wskazują przeprowadzane cyklicznie badania satysfakcji ogólnej pracowników, jest dla nich powodem do dumy. Dla mnie takim powodem jest możliwość współpracy z Wami. Dziękuję za to.

źródło orlen.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież