Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie wydatki... Tajne składki

Ocena użytkowników: / 32
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 lutego 2022 10:45

Władze Gdańska nie ujawniają opinii publicznej kosztów udziału miasta w licznych stowarzyszeniach i fundacjach. Niektóre z nich - Ruch Samorządowy- Tak dla Polski - mają jednoznaczne brzmienie polityczne a nie samorządowe. Z ustaleń "Gazety Gdańskiej" wynika, że na fundację Unia Metropolii Polskich, zajmującą się wadzeniem z rządem, Gdańsk zwiększył wpłatę roczną ze 112 tys. zł do 354 tys. zł, a na Obszar Metropolitalny Gdańsk-Sopot-Gdynia płaci ponad 800 tys. zł. - Złożymy interpelację, zapytamy o kwoty i celowość wydatków, zwłaszcza że niektóre mają jasny podtekst polityczny - mówi "GG" Kazimierz Koralewski,szef opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


W pierwszej odsłonie aktywności ogólnopolskiej grono samorządowców w Gdańsku, 4 czerwca 2019 r., rozpoczęło batalię o realizację samorządowych 21 postulatów. Data i liczba postulatów były nieprzypadkowe. W drugim akcie 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku samorządowcy z różnych stron kraju powołali Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”.


Kolejna odsłona przyszła 15 grudnia ub.r., gdy w Poznaniu kilkuset samorządowców z organizacji „Tak! Samorządy dla Polski”, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska - Kierunek Europa, Łączy nas samorząd, Tak dla Opolskiego, Ruch Obrony Polskiej Samorządności powołało Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski", by „walczyć” o decentralizację władzy, demokratyczną szkołę, czyste środowisko naturalne, odnowę służby zdrowia i stworzenie funduszu rozwoju Polski lokalnej, będą wspierać opozycję w wyborach parlamentarnych.

alt


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz znalazła się w Radzie Programowej stowarzyszenia, jako jej wiceprzewodnicząca. Radzie przewodzi zaś prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
W kolejnej odsłonie stowarzyszeni samorządowcy 11 stycznia br. spotkali się w parlamencie z liderami partii opozycyjnych (oprócz Konfederacji).


– Chcemy być spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Partie opozycyjne muszą się porozumieć, żeby powstrzymać destrukcję naszego kraju – wyznaczył cele na spotkaniu w Sejmie prezydent Sopotu.

alt


Członkowie stowarzyszenia wskazali komu chcą dopomóc, czyli: Donaldowi Tuskowi, Szymonowi Hołowni, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Gawkowskiemu. Domagali się od partii opozycyjnych „wspólnych pomysłów i działań, które naprawią bałagan podatkowy wynikający z tzw. Polskiego Ładu”. Na opublikowanych zdjęciach „samorządowcy podają rękę politykom w pomieszczeniu sejmowym, wszyscy w maseczkach”.


Trudno jest „robić politykę”, być spoiwem, „walczyć z reżimem”, bez materialnego zaplecza zapytaliśmy magistrat gdański o ponadregionalną aktywność Gdańska i jej cenę, czyli o to, jakie środki finansowe przeznaczyło Miasto Gdańsk na współpracę miastami partnerskimi (w tym na współpracę międzynarodową)? Jakie środki finansowe przeznaczyło w 2021 roku Miasto Gdańsk na stowarzyszenia krajowe i międzynarodowe? Bez odpowiedzi pozostaliśmy. Zawęziliśmy zatem zakres zainteresowania do pytania o zaangażowanie finansowe Miasta Gdańska w Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” i Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski".


Mając na względzie TANSTAAFL (liberałowie i monetaryście, szczególnie od Miltona Friedmana wiedzą o co chodzi, czyli „nie ma darmowych obiadów”) czekamy na odpowiedzi, o koszty jakie wiążą się z aktywnością w stowarzyszeniach, o składki finansowe i o partycypację Miasta w kosztach aktywności członków stowarzyszeń?
- Warto pytać i zbadać koszty aktywności prezydent Gdańska na ogólnopolskiej niwie. Ta działalność i liczne podróże z nią związane nie przekładają się bezpośrednio na dobro mieszkańców naszego miasta. Działalność polityczna magistratu jest tak szeroka, że czas na zajmowanie się Gdańskiem dramatycznie topnieje. Miejscy urzędnicy, a szczególnie prezydent Gdańska, są zatrudnieni przez mieszkańców - to z ich środków wypłacane są niemałe pensje, by dbać o miasto i jego mieszkańców. Nie po go pani Dulkiewicz kandydowała na prezydenta Gdańska, aby już jako prezydent traktować zaszczytny urząd jak trampolinę do kariery politycznej. Gdańszczanie płacą za te ambicje w sensie dosłownym – zauważa Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska, samorządowiec od 20 lat.


Uchyliwszy nieco zasłonę, przekonaliśmy się, że Gdańsk jest szczodry i grosza na składki nie szczędzi. Na przykład na wehikuł samorządowy, zajmujący się wdrażaniem idei „roweru metropolitalnego”, stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wpłaca 840 tys. złotych. Na aktywną politycznie fundację Unia Metropolii Polskich dwa lata temu Gdańsk wpłacił 112 tys. zł, a rok temu, gdy Unia mocniej rząd atakowała, już 354 tys. zł. Składka w mniej elitarnym stowarzyszeniu, za to bardziej reprezentatywnym, czyli w Związku Miast Polskich wynosi nieco ponad 110 tys. zł. Na tym tle udział w Związku Miast i Gmin Morskich kosztuje „grosze”: koszt spadł z 22 tys. zł do 18 600 zł. Wspólne rozwiązywanie problemów komunikacyjnych w regionie kosztuje budżet Gdańska średnio 2,5 mln zł, gdyż tyle wynoszą w ostatnich latach składki do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Za współpracę w ramach Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej gdański budżet wypłaca do kasy stowarzyszenia 315 tys. zł. Taniej wychodzą rozważania o aktywności cyklistów. Składka roczna w Polskiej Unii Mobilności Aktywnej to 57 tys. zł.


Gdańsk jest też aktywny poza granicami Polski. Za udział w pracach europejskiego wehikułu miast Eurocities roczna składka wyniosła w ub.r. prawie 80 tys. zł. Współpraca regionalna w Europie prowadzona przez stowarzyszenie Pomorskie w UE kosztuje podatników znad Motławy rocznie 119 tys. zł. Miło jest mieć biuro w Brukseli i swojego tam przedstawiciela. Przygasła za to ekspansja międzykontynentalna. Ostatnia składka na stowarzyszenie Pomorskie w Chinach wyniosła 45 tys. zł i została zapłacona za rok 2020. Jedwabny Szlak interesuje już mniej? Czy środki finansowe przesunięto na aktywność bliższą,czyli krajową?

ASG

fot. Stowarzyszenie "Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski"

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież