Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie wydatki... Tajne składki

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 lutego 2022 10:45

Władze Gdańska nie ujawniają opinii publicznej kosztów udziału miasta w licznych stowarzyszeniach i fundacjach. Niektóre z nich - Ruch Samorządowy- Tak dla Polski - mają jednoznaczne brzmienie polityczne a nie samorządowe. Z ustaleń "Gazety Gdańskiej" wynika, że na fundację Unia Metropolii Polskich, zajmującą się wadzeniem z rządem, Gdańsk zwiększył wpłatę roczną ze 112 tys. zł do 354 tys. zł, a na Obszar Metropolitalny Gdańsk-Sopot-Gdynia płaci ponad 800 tys. zł. - Złożymy interpelację, zapytamy o kwoty i celowość wydatków, zwłaszcza że niektóre mają jasny podtekst polityczny - mówi "GG" Kazimierz Koralewski,szef opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


W pierwszej odsłonie aktywności ogólnopolskiej grono samorządowców w Gdańsku, 4 czerwca 2019 r., rozpoczęło batalię o realizację samorządowych 21 postulatów. Data i liczba postulatów były nieprzypadkowe. W drugim akcie 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku samorządowcy z różnych stron kraju powołali Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”.


Kolejna odsłona przyszła 15 grudnia ub.r., gdy w Poznaniu kilkuset samorządowców z organizacji „Tak! Samorządy dla Polski”, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska - Kierunek Europa, Łączy nas samorząd, Tak dla Opolskiego, Ruch Obrony Polskiej Samorządności powołało Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski", by „walczyć” o decentralizację władzy, demokratyczną szkołę, czyste środowisko naturalne, odnowę służby zdrowia i stworzenie funduszu rozwoju Polski lokalnej, będą wspierać opozycję w wyborach parlamentarnych.

alt


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz znalazła się w Radzie Programowej stowarzyszenia, jako jej wiceprzewodnicząca. Radzie przewodzi zaś prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
W kolejnej odsłonie stowarzyszeni samorządowcy 11 stycznia br. spotkali się w parlamencie z liderami partii opozycyjnych (oprócz Konfederacji).


– Chcemy być spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Partie opozycyjne muszą się porozumieć, żeby powstrzymać destrukcję naszego kraju – wyznaczył cele na spotkaniu w Sejmie prezydent Sopotu.

alt


Członkowie stowarzyszenia wskazali komu chcą dopomóc, czyli: Donaldowi Tuskowi, Szymonowi Hołowni, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Gawkowskiemu. Domagali się od partii opozycyjnych „wspólnych pomysłów i działań, które naprawią bałagan podatkowy wynikający z tzw. Polskiego Ładu”. Na opublikowanych zdjęciach „samorządowcy podają rękę politykom w pomieszczeniu sejmowym, wszyscy w maseczkach”.


Trudno jest „robić politykę”, być spoiwem, „walczyć z reżimem”, bez materialnego zaplecza zapytaliśmy magistrat gdański o ponadregionalną aktywność Gdańska i jej cenę, czyli o to, jakie środki finansowe przeznaczyło Miasto Gdańsk na współpracę miastami partnerskimi (w tym na współpracę międzynarodową)? Jakie środki finansowe przeznaczyło w 2021 roku Miasto Gdańsk na stowarzyszenia krajowe i międzynarodowe? Bez odpowiedzi pozostaliśmy. Zawęziliśmy zatem zakres zainteresowania do pytania o zaangażowanie finansowe Miasta Gdańska w Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” i Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski".


Mając na względzie TANSTAAFL (liberałowie i monetaryście, szczególnie od Miltona Friedmana wiedzą o co chodzi, czyli „nie ma darmowych obiadów”) czekamy na odpowiedzi, o koszty jakie wiążą się z aktywnością w stowarzyszeniach, o składki finansowe i o partycypację Miasta w kosztach aktywności członków stowarzyszeń?
- Warto pytać i zbadać koszty aktywności prezydent Gdańska na ogólnopolskiej niwie. Ta działalność i liczne podróże z nią związane nie przekładają się bezpośrednio na dobro mieszkańców naszego miasta. Działalność polityczna magistratu jest tak szeroka, że czas na zajmowanie się Gdańskiem dramatycznie topnieje. Miejscy urzędnicy, a szczególnie prezydent Gdańska, są zatrudnieni przez mieszkańców - to z ich środków wypłacane są niemałe pensje, by dbać o miasto i jego mieszkańców. Nie po go pani Dulkiewicz kandydowała na prezydenta Gdańska, aby już jako prezydent traktować zaszczytny urząd jak trampolinę do kariery politycznej. Gdańszczanie płacą za te ambicje w sensie dosłownym – zauważa Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska, samorządowiec od 20 lat.


Uchyliwszy nieco zasłonę, przekonaliśmy się, że Gdańsk jest szczodry i grosza na składki nie szczędzi. Na przykład na wehikuł samorządowy, zajmujący się wdrażaniem idei „roweru metropolitalnego”, stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wpłaca 840 tys. złotych. Na aktywną politycznie fundację Unia Metropolii Polskich dwa lata temu Gdańsk wpłacił 112 tys. zł, a rok temu, gdy Unia mocniej rząd atakowała, już 354 tys. zł. Składka w mniej elitarnym stowarzyszeniu, za to bardziej reprezentatywnym, czyli w Związku Miast Polskich wynosi nieco ponad 110 tys. zł. Na tym tle udział w Związku Miast i Gmin Morskich kosztuje „grosze”: koszt spadł z 22 tys. zł do 18 600 zł. Wspólne rozwiązywanie problemów komunikacyjnych w regionie kosztuje budżet Gdańska średnio 2,5 mln zł, gdyż tyle wynoszą w ostatnich latach składki do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Za współpracę w ramach Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej gdański budżet wypłaca do kasy stowarzyszenia 315 tys. zł. Taniej wychodzą rozważania o aktywności cyklistów. Składka roczna w Polskiej Unii Mobilności Aktywnej to 57 tys. zł.


Gdańsk jest też aktywny poza granicami Polski. Za udział w pracach europejskiego wehikułu miast Eurocities roczna składka wyniosła w ub.r. prawie 80 tys. zł. Współpraca regionalna w Europie prowadzona przez stowarzyszenie Pomorskie w UE kosztuje podatników znad Motławy rocznie 119 tys. zł. Miło jest mieć biuro w Brukseli i swojego tam przedstawiciela. Przygasła za to ekspansja międzykontynentalna. Ostatnia składka na stowarzyszenie Pomorskie w Chinach wyniosła 45 tys. zł i została zapłacona za rok 2020. Jedwabny Szlak interesuje już mniej? Czy środki finansowe przesunięto na aktywność bliższą,czyli krajową?

ASG

fot. Stowarzyszenie "Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski"

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież