Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Porządki w wymiarze sprawiedliwości po aferze Amber Gold

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 września 2012 14:00

Krajowej Rady Sądownictwa, która ma stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów zajęła się dzisiaj wnioskiem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o karę dyscyplinarną dla prezesa gdańskiego Sądu Okręgowego sędziego Ryszarda Milewskiego. Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego KRS z wnioskiem o podjęcie postępowania wobec prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego - poinformował przewodniczący rady sędzia Antoni Górski. Za tydzień, czyli 26 września KRS zaopiniuje wniosek ministra Gowina o odwołanie Milewskiego ze stołka prezesa sądu.Z kolei nad losem gdańskiej prokurator rejonowej Prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz Marzanny Majstrowicz pochyli się Krajowa Rada Prokuratury. Krajowa Rada Prokuratury ma bowiem zająć się wnioskiem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zgodę na jej odwołanie. Powodem wniosków jest zadziwiająca opieszałość gdańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie Marcina P., lidera piramidy finansowej Amber Gold. Prokuratura Generalna nie ujawniła szczegółów, ale decyzje prokuratury w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 prokurator Seremet uznał za "nietrafne merytorycznie". Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu najpierw odmówiła śledztwa, a po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła, by w końcu po kolejnych decyzjach sądu zawiesić dochodzenie. W tym czasie P. miał już pokaźny rejestr wyroków w zawieszeniu. Otóż w 2005 r. sąd Gdańsk-Północ wymierzył P. karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Kilka miesięcy później w styczniu 2006 r. Sąd Rejonowy w Kościerzynie skazał P. na zapłacenie 1 tys. złotych grzywny, a w czerwcu 2006 r. sąd w Tczewie wymierzył P. pół roku w zawieszeniu. W październiku 2007 r., sąd w Starogardzie Gdańskim skazał P. na dwa lata w zawieszeniu na cztery lata. W 2008, sąd w Malborku daje P. rok i 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, za oszustwa przy systemie tzw. Multikasy. Z pięcioma wyrokami w zawieszeniu trafia P. przed oblicze sądu Gdańsk-Północ. W sierpniu 2009 roku Sąd Gdańsk- Północ skazał P. na dwa lata w zawieszeniu na pięć. 6 lipca 2010 r. przed Sądem Rejonowym w Kwidzynie zapada wyrok dwóch lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na 5 lat. Gdańska prokuratura nie podejmując czynności śledczych opóźniła ukrócenie procederu P. o jedenaście miesięcy. 

W związku z uchybieniami Krajowa Rada Prokuratury zaczęła w południe obrady w sprawie wniosku prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zgodę na odwołanie Marzanny Majstrowicz, szefowej prokuratury w Gdańsku, która pierwotnie odmówiła śledztwa ws. Amber Gold. Przed KRP miał się też pojawić prokurator okręgowy Dariusz Różycki. Jednak nie stawił się na jej obradach. Z wypowiedzi przewodniczącego rady prokuratora Edwarda Zalewskiego wynika, że na razie nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja Rady co do gdańskiej prokurator. KRP zebrała się na trzydniowe posiedzenie. Bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji. Odwołanie kadencyjnego prokuratora należy do rzadkości. 
 - Opieszałość, brak determinacji i wyobraźni - tak prokurator generalny podsumował działania wymiaru sprawiedliwości.  


Także dziś prezydium Krajowej Rady Sądownictwa ma rozpatrzeć wniosek ministra sprawiedliwości o zwolnienie szefa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego. Przed tygodniem Gazeta Polska Codziennie podała, że 6 września do Milewskiego zadzwonił mężczyzna podający się za asystenta szefa kancelarii premiera. Milewski miał mówić, że może dostosować termin posiedzenia sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold do oczekiwań rządu. Do rady wpłynęły wnioski Gowina wobec sędziego Milewskiego o rozważenie przez Radę skierowania jego sprawy do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego z wnioskiem o podjęcie czynności dyscyplinarnych oraz o zaopiniowanie zamiaru ministra odwołania go z funkcji prezesa. Także kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku skierowało do rzecznika dyscyplinarnego wniosek o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec Milewskiego. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież