Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w związku z profanacją krzyża w Ki... » W połowie grudnia 2025, w szkole im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie nauczycielka w trakcie lekcji ... Krzyż ze szkoły w Mielnie wrócił na swoje miejsce » „Nie wiem, czy ta pani jest ateistką, czy jest jakiegoś innego wyznania. Ale jeśli coś takiego zrobi... Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak » 13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to kolejny krok walki władzy komunis... Antoni Patek - patron roku 2027 » 18 grudnia 2025 r, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie było miejscem niecodziennej uroczystości... Rondo Szyślaka - Architekt znaku pokoju » "Przekażcie sobie znak pokoju".Los, przypadek, okoliczność sprawiły, że Wiesław Szyślak, architekt, ... Zastęp Czarzastego: Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. W partii jej nowego, zadomowionego przewodniczącego Włodzimierza Czarz... Gazeta Gdańsk Gdańskie Grudnie » Już w najbliższy piątek w sieci dystrybucji "Gazety Gdańskiej" ukaże się jej specjalne wydanie: "Gda... Moje grudnie: Czesław Nowak i Stanisław Fudakowski » Czesław Nowak - Jeszcze przed grudniem 1970 jako jeden z nielicznych bezpartyjnych brygadzistów Mors... Godność 13 grudnia: Precz z komuną i rządem Tuska » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność” pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Stowarzyszenie „Godnoś... Prezydent powołał Grzegorza Ksepko w skład Krajowej Rady Sądownictwa » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki postanowieniem z dnia 6 listopada 2025 r. powołał...
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
środa, 31 grudnia 2025 19:09
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to
Skrzaty wzięły korty SKT
sobota, 13 grudnia 2025 16:21
Skrzaty wzięły korty SKT
Po raz drugi w ciągu ostatnich 2 miesięcy Sopocki Klub Tenisowy
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto ulicy Uphagena we Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 września 2012 11:57

Gdańskie jedzenie, festyn, wystawy, turniej tenisa ziemnego,  prelekcje popularnonaukowe i koncert jazzowy - to wszystko działo się 15 września, podczas święta ulicy Jana Uphagena w Gdańsku - Wrzeszczu. Było ono integralną częścią obchodów 100–lecia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.




Jego dyrektorka i sekretarz Towarzystwa Dom Uphagena, dr Ewa Barylewska- Szymańska twierdzi, że własnością rodu Uphagenów nie był jedynie dom przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku, gdzie mieści się jedno z najstarszych w Polsce tego typu muzeów. Obecna ulica Uphagena we Wrzeszczu, sąsiadujący z nią park, dawny Pałac Ślubów, a także teren, na którym stoi siedziba Teatru Lalki Miniatura, Radia Gdańsk i Politechniki Gdańskiej, należały przez ponad sto lat do rodziny Uphagenów.


alt


W ramach jubileuszowych obchodów można było poznać historię tej części Gdańska, obejrzeć wystawy zdjęć, wziąć udział w zajęciach sportowych czy spróbować gdańskiej kuchni, np. zupy rakowej i piersi kurczaka w sosie agrestowym.


alt



Chętni mogli zwiedzić Wrzeszcz z przewodnikiem, poznać historię parku i ulicy Jana Uphagena. W 1790 r. Jan Uphagen zakupił rozległy ogród i dwór Mon Plaisir. Teren posiadłości rozciągał się od zabudowań dworu aż do Potoku Królewskiej Doliny płynącego na jej skraju. Poniżej parku potok wpadał do stawu, znajdującego się u jego ujścia do Strzyży. W położonym na terenie posiadłości dworze Jan zmarł 17 listopada 1802 r.


alt



Zainteresowani historią mogli również poznać losy najstarszych powojennych mieszkańców ulicy Uphagena, którzy przybyli tutaj w 1945 roku z Kresów Wschodnich i z Warszawy.


alt



Przygotowano też prelekcje popularnonaukowe przypominające historię tego obszaru oraz przybliżające postać Jana Uphagena i jego rodziny.


alt



Przy obecnej ul. Grunwaldzkiej 5 znajdował się dwór Jana Uphagena – Mon Plaisir. Budynek, wraz z założeniem parkowym, Jan nabył stosunkowo późno, osiem lat przed śmiercią, w tym dworze zmarł, a posiadłość objął jego bratanek – Jan Karol Ernest. Dwór w roku 1813, w czasie oblężenia i walk związanych z okresem napoleońskim, został zniszczony. Kolejny dwór bratanek wybudował na fundamentach dworu swego stryja Jana Uphagena w 1814 roku. Stoi on do dziś, jest jednym ze starszych zachowanych obiektów tego typu w Gdańsku. Niestety, znajduje się w fatalnym stanie. Do niedawna działał tam Pałac Ślubów, obecnie jest to siedziba Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, które nie ma odpowiednich funduszy na kosztowny remont.


alt



Tereny należące niegdyś do Jana Uphagena we Wrzeszczu na początku XX wieku zakupiło miasto, powstały tam luksusowe wille w ogrodach, a na części terenu wybudowano Politechnikę. Mieszkańcy wywalczyli też utworzenie parku, którego relikty pozostały do dziś.


alt



Podczas świątecznego dnia przechadzały się wolontariuszki i mieszczki, tenisistki, przekupki, panowie w melonikach i surdutach, a nawet pojawiła się młoda para. Były to osoby, które wcześniej uczestniczyły w sesji zdjęciowej przygotowanej przez Iwonę Delegiewicz. Wystawa jej fotografii była jednym z elementów święta ulicy Uphagena.


alt



Na  kortach pokrytych mączką ceglaną rozegrany został deblowy turniej tenisa ziemnego, o puchar im. Jana Uphagena. Kilkanaście par walczyło od rana do wieczora, bo mecze zakłócały przelotne opady deszczu.


alt



Aby było w miarę sprawiedliwie, pary dobrano według kryterium wiekowego, wspólnie mogły mieć do 70 i powyżej 70 lat.


alt




Odbyły się też zajęcia plastyczne dla młodzieży i dzieci, loteria fantowa oraz koncert muzyki jazzowej w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, który był ostatnim akcentem święta.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież