Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kształcenie zawodowe osób niepełnosprawnych w CKZiU

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lutego 2017 18:41

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku od trzech lat prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, a od dwóch lata w szkole dziennej funkcjonują klasy integracyjne. Osoby niepełnosprawne mogą zdobyć uprawnienia technika cyfrowych procesów graficznych, a od roku szkolnego 2017/2018 technika realizacji dźwięku i fototechnik.Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku to pierwsza w Gdańsku szkoła młodzieżowa, która prowadzi kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Jakie były początki?


alt


- Cztery lata temu gdy zaczęła się możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla osób dorosłych, bo od tego zaczął się nasz pomysł pomocy osobom niepełnosprawnym zdobywania zawodu, zgłosiło się do nas do 2-3 rodziców z pytanie czy ich dzieci mogą się kształcić zawodowo, czy jest taka możliwość - powiedział mgr Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Cóż się okazało? Otóż w mieście Gdańsku dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które ukończyły gimnazjum, jedyną ścieżką dalszego kształcenia była ścieżka kształcenia ogólnokształcącego bez możliwości kształcenia zawodowego. Większość tych osób po skończeniu liceum nie podejmowała studiów, bo w wielu wypadkach są to niepełnosprawności sprzężone, nie tylko ruchowe. Pytanie i co dalej? Siedziały w domu. Wspólnie z panią dyrektor Kluszczyk doszliśmy do wniosku, że warto tym osobom, na razie dorosłym, pomóc w kształceniu zawodowym po przez kursy kwalifikacyjne. Tą sprawę zaczęliśmy dyskutować z ówczesnym Wydziałem Rozwoju Społecznego. W 2014 roku udało się nam wspólnie z miastem wypracować możliwości kształcenia osób niepełnosprawnych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają kwalifikacje do pracy w zawodzie. Zawodem, który wybraliśmy był technik cyfrowych procesów graficznych ponieważ jest to zawód, w którym pracę można wykonywać samodzielnie, w domu, a przede wszystkim jest przy pomocy komputera. Wystarczy żeby osoba niepełnosprawna miała sprawną jedną rękę. Przy kursach kwalifikacyjnych nie trzeba robić całego zawodu wystarczy jedną kwalifikację i można być zatrudnionym. Miasto Gdańsk zgodziło się na dofinansowanie opiekunów osób niepełnosprawnych, i takich mamy przygotowanych pracowników, którzy zrobili kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Bardzo ważną sprawą były dowozy. W szkole młodzieżowej transport zapewniają busy. Jeśli chodzi o dorosłych to nie jest taka prosta sprawa. Przy wsparciu władz miasta Gdańska, szczególnie w osobie zastępcy prezydenta Piotra Kowalczuka, udało się nam zabezpieczyć dowozy. W kursach kwalifikacyjnych uczestniczą grupy 6-7 osobowe. Miasto Gdańska dofinansowuje jeden kurs kwalifikacyjny. Dzięki temu stworzyliśmy pomysł na kształcenie osób niepełnosprawnych już nie tylko dorosłych, ale również w szkole młodzieżowej, w szkole dziennej. Jesteśmy przygotowani i bazowo, i kadra nauczycielska jest przygotowana, są przygotowane i wyposażone pracownie, odpowiednia dokumentacja programowa.


altalt


- Na dzień dzisiejszy w naszej ofercie zawodów dla osób niepełnosprawnych są technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik, technik procesów introligatorskich i od września 2017 będzie technik realizacji dźwięku - powiedziała mgr Maria Kluszczyk, wicedyrektor ds. form pozaszkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Obecnie nauk na kursach kwalifikacyjnych objętych jest 21 osób, a w szkole dziennej w klasach integracyjnych uczy się 6 osób. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, również w ościennych miastach i gminach. Jedyną barierą jest dojazd osób dorosłych. W szkole młodzieżowej dojazd jest zapewniony. Jeśli chodzi o dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych to jest to nasz atut. Rozwiązania komunikacyjne są na najwyższym poziomie zarówno na korytarzach, jak i między piętrami. Każdy ze słuchaczy może się swobodnie poruszać między piętrami. Naszym atutem jest to, że osoby niepełnosprawne brać udział we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych i kółkach zainteresowań. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne cały czas brały udział w życiu szkoły, cieszyły się, że są wśród nas, żeby czuły się częścią zespołu.


alt

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku jest przystosowano do poruszania się osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych od wejścia do budynku...


altalt

...do udogodnień wewnątrz budynku...


alt

... i windy umożliwiające poruszanie się między kondygnacjami


Oferta CKZiU jest przeznaczona głównie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Od września w kursie na technika realizacji dźwięku będą mogły brać udział osoby słabowidzące. Szkoła planuje wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, MOPR i Gdańskim Urzędem Pracy stworzyć system rozpoznania potrzeb osób niepełnosprawnych na poziomie dzisiejszego gimnazjum, a po reformie oświaty klasy 6-7 szkoły podstawowej, żeby te osoby miały odpowiednie wsparcie psychologów, doradców zawodowych, żeby wiedziały, że mają możliwość kształcenia zawodowego. - Chcemy stworzyć system wczesnego wsparcia osób niepełnosprawnych z ukierunkowaniem na jak najszybsze wprowadzenie ich do funkcjonowania ich w życiu społecznym zawodowym - powiedział mgr Dariusz Różycki.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież