Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Otwarciem dachu uczczono 450-rocznicę urodzin Wiliama Szekspira

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 09:41

Widowiskiem plenerowym pt: "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" hucznie uświetniono 23 kwietnia w Gdańsku 450 urodziny Wiliama Szekspira. W ramach happeningu, otwarcia ważącego 90 ton dwuskrzydłowego dachu w nowo budowanym Teatrze Szekspirowskim przy ul. Bogusławskiego w Gdańsku, za pomocą 40 metrowej okrętowej liny dokonał najsilniejszy człowiek w Polsce Mariusz Pudzianowski. Słynny pięciokrotny mistrz świata Strongman.


Siłacza wsparli akrobaci, tancerze i aktorzy z trójmiejskich teatrów pod wodzą choreografa Wojciecha Misiuro. A konkretnie wystąpił Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art (choreografia Mirosława Kister-Okoń), aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej . W znakomitych strojach zaprezentowało się około 90 osób.


Dla widzów, których łącznie było około trzy tysiące, wzniesiono sporej wielkości trybunę, z której można było przyglądać się spektaklowi. Wiele osób oglądało też na stojąco plenerowe widowisko trwające około 40 minut.


altPodczas konferencji prasowej poprzedzającej spektakl, Mariusz Pudzianowski powiedział: - Lubię nowe wyzwania i dlatego zgodziłem się na przyjęcie tej roli, chociaż aktorem nie jestem i raczej nie będę. Tym razem dla mnie nie będzie to tylko sama siła, ale także trochę sprytu i techniki. Bo przecież nie zawsze samą siłą wygrywałem moje różne sportowe zawody.


Cały dach ma 480 metrów kw. powierzchni i jest pokryty patynowaną, miedzianą blachą. Jako jedyny obecnie taki dach na świecie został tak zaprojektowany, aby jego sklepienie mogło się otwierać w ciągu zaledwie trzech minut. Jest stalowej konstrukcji i otwiera się od środka na zewnątrz.


altProjekt Teatru Szekspirowskiego, to dzieło Renato Rizzi (na powyższym zdjęciu z lewej). Włoski architekt specjalnie ponownie przyjechał do Gdańska na obchody 450-urodzin najwybitniejszego przedstawiciela teatru epoki elżbietańskiej. Jak mówił ze wzruszeniem na konferencji prasowej, rolą architektury jest dziękowanie i wyrażanie wdzięczności. Swoje architektoniczne dzieło teatru poświęconemu brytyjskiemu twórcy dramatu nowożytnego, zadedykował ludziom, którzy tutaj w Gdańsku – jak powiedział - cierpieli, czyli polskiej Solidarności.
Włoski architekt Renato Rizzi tak zaprojektował teatr, by mógł pomieścić scenę klasyczną włoską, elżbietańską i centralną.
Dzięki tej jego jedynej tego typu konstrukcji na świecie, spektakle przy ładnej pogodzie będą mogły być grywane pod gołym niebem.


altBudynek teatru wśród wielu widzów wzbudził wiele kontrowersji. Padały różne opinie, że jest zbyt kanciasty, przypominający bardziej budynek więzienny niż teatralny. Niektórzy przyrównywali go nawet do betonowego budynku ambasady amerykańskiej w łotewskiej Rydze. Tyle tylko, że tam ogrodzonego wysokim płotem, a tu w Gdańsku dostępnym dla gości i turystów, którzy będą mogli go obchodzić wokół po zewnętrznym krużganku. Były też głosy, że swoją elewacyjną czernią nie zbyt pasuje do ceglanej czerwonej architektury Gdańska. Chyba, że na zasadzie eksperymentalnego kontrastu.


altZ kolei jak zapewniał dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon (na powyższym zdjęciu z prawej), po raz pierwszy w dziejach teatru właśnie sam jego budynek był głównym aktorem przedstawienia. Plenerowego widowiska nawiązującego do publicznych wydarzeń renesansowych, kiedy to do miasta przyjeżdżali książęta i królowie. Wówczas takie wizytatorskie wydarzenia celebrowano w sposób artystyczny, tworząc różne dekoracje, a kompozytorzy i poeci pisali specjalne utwory i okolicznościowe wiersze. Były to przeważnie przedstawienia alegoryczne, podczas których pokazywano zwycięstwo dobra nad złem. Gdańska alegoria z okazji 450-urodzin Wiliama Szekspira mówiła o triumfie sztuki nad siłą.


altZa całokształt artystyczny widowiska odpowiadali również uczestniczący w konferencji prasowej: Wojciech Misiuro (choreografia), Zofia de Ines (scenografia), Justyna Łagowska (światła) i Olo Walicki (muzyka).


Przypomnijmy przy okazji, iż pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku narodził się w 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.
Budowa teatru rozpoczęła się wiosną 2011 r. Koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. to dotacja z Unii Europejskiej, a resztę po połowie finansują dwa samorządy gdański i marszałkowski. W środku teatru znajdą się trzy rodzaje scen. Widownia pomieści około 500 osób.


Oficjalne otwarcie Teatru Szekspirowskiego zaplanowane jest na 19-20 września. Gdańska placówka kulturalna będzie działać na zasadzie impresariatu, czyli bez stałego zespołu aktorskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież