Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opodatkowanie marketów i wolne od handlu niedziele – wyrównanie szans?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 stycznia 2016 10:39

Każdy sklep z przychodami powyżej 1,5 mln zł miesięcznie zapłaci nowy podatek. Ministerstwo Finansów rozróżnia sprzedawców na tych, którzy pracują tylko w tygodniu, i na tych, którzy też zarabiają w weekendy i w święta. Dla tych ostatnich są dodatkowe fiskalne obciążenie. Może to jednak uderzyć rykoszetem w rodzimych kupców, właścicieli małych sklepów, którzy mogliby prowadzić swoje sklepy w ten dzień. Tym bardziej, że coraz bardziej realne staje się wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych. Czy w ministrze finansów nie zwyciężył księgowy nad szermierzem idei wyrównania szans polskiego kupiectwa w starciu z hipermarketami?Podczas konsultacji, prowadzonych z branżą kupiecką, rząd zgodził na rezygnację z kryterium powierzchniowego jako podstawy opodatkowania. Będzie to podatek od obrotu, o charakterze progresywnym, kaskadowym i zawiera kwotę wolną od podatku.

A co z umożliwieniem pracownikom skorzystania z wolnej niedzieli?
- Przez kilkadziesiąt lat, poza szczególnymi zawodami, mieliśmy niedziele wolne od pracy i nagle się okazuje, że mają nastąpić niesłychane straty ekonomiczne – powiedziała ostatnio Ewa Tomaszewska, posłanka PiS i działaczka „Solidarności” na antenie Polskiego Radia i podkreśliła, że praca w niedzielę odbiera prawo do wypoczynku pracownikom handlu i ich rodzinom.


W piątek, 22 stycznia br. w Kancelarii Premiera przedstawiciele rodzimych handlowców i związkowcy rozmawiali na temat podatku od handlu i zakazu handlu w niedzielę. Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, wręczył premier Beacie Szydło kalendarz ze zdjęciem rodziny i napisem „Niedziela dobrem publicznym – chrońmy ją ustawowo!”.


Ograniczenia handlu w niedzielę w wielkopowierzchniowych sklepach jest też o tyle zasadne, że w Polsce prowadzą one handel w niedzielę, chociaż w ich ojczyznach, czyli w Niemczech i we Francji, jest on w ten dzień zakazany i sklepy są zamknięte.


Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Podatkowi nie będą podlegać przychody ze sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych.  


Mimo założonego progu 1,5 mln zł zwalniającego od tego podatku ministerstwo finansów planuje, że najwyższa stawka 1,9 proc. ma obowiązywać właśnie od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni). Otwiera to furtkę do ograniczenia handlu w „dzień święty”. Co jednak ze sklepikami, w których za ladą staną, bo tak będą chcieli zrobić, by podnieść obroty, właściciele tychże sklepików i członkowie ich rodzin? Stawka 1,9 proc. jest wyśrubowana.


Dwie pozostałe są niższe. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Z kolei stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych miesiącu (3,6 mld rocznie). Ostatnią stawkę zapłaciłoby kilku zagranicznych sieci handlowych Biedronka, Auchan, Tesco, Lidl oraz Eurocash. Podatkowi miałyby podlegać wszystkie branże, także sklepy internetowe. Jest to danina stosunkowo prosta do wyliczenia i trudna do obejścia.


Resort finansów polemizuje z opiniami, że sprzedawcy przerzucą koszty podatku na klientów.
- Rynek handlu detalicznego jest tak nasycony, że podniesienie cen przez jednego przedsiębiorcę, spowodowałby odpływ klientów do drugiego. Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen – tłumaczy minister finansów Paweł Szałamacha. Według niego stawka podstawowa na poziomie 0,7 proc. jest „bardzo umiarkowana”.


A jak to się było na Węgrzech? Otóż tzw. podatek od hipermarketów na Węgrzech wpłynął pozytywnie na wzmocnienie rodzimego biznesu. Po wygranych w 2010 roku przez Fidesz wyborach maksymalna stawka dla największych sieci handlowych wynosiła 2,5 proc.  obrotów. Rząd przed dwoma laty wprowadził tam progresywne stawki dla sieci handlowych: 0,1 proc. dla firm o rocznych obrotach do 50 mld forintów, 1 proc. o obrotach między 50 a 100 mld, a dla każdych kolejnych 50 mld forintów obrotu stawka rosła o 1 pkt proc. do maksymalnie 6 proc. dla firm, których obroty na Węgrzech przekraczają 300 mld forintów (około 4,2 mld zł) rocznie.


Pod naciskiem Komisji Europejskiej  po werdykcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Madziarzy wycofali się z podatku progresywnego Jednak do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego przed Komisją wszystkich handlowców obejmuje ujednolicona stawa 0,1 proc. od obrotu.
Obłożenie podatkiem sklepów wielkopowierzchniowych miało wzmocnić pozycję rodzimych biznesów. Teraz w Budapesztu dominują sklepy lokalne.  
Jest jeszcze jeden temat, kto wie, czy nie bardzie istotny. Jak doprowadzić do zmniejszenia wypływu nieopodatkowanych zysków z Polski. Chodzi tutaj o to, aby obok podatków sektorowych (bankowego i od supermarketów) zostało wyeliminowane stosowania cen transferowych głównie przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego.


Resort finansów zwrócił się już do podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którzy stosowali tzw. ceny transferowe w latach 2011-2015 do złożenia stosownych korekt w zeznaniach podatkowych.


Czym jest cena transakcyjna? Każda transakcja prowadzona przez podmioty gospodarcze powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym, czyli zastosowana cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej. Nawet raport Komisji Europejskiej ujawnia, że w przypadku podmiotów powiązanych zdarza się, że spółka-córka płaci zagranicznej spółce-matce, znacznie wyższe kwoty niż wartość rynkowa określonego dobra lub usługi. Są to np. opłaty za prawo do korzystania z logo, doradztwo, dostarczanie know-how. Służy to też wyciekowi należności z tytułu VAT, które  w tym przypadku można odpisać.


Wielkie korporacje unikają płacenia podatku dochodowego w całej Unii Europejskiej. W skali Unii  uszczuplenia z tego tytułu Komisja szacuje na 120 mld euro, a w przypadku Polski oszacowano je na 11 mld euro utraconych dochodów podatkowych rocznie. To astronomiczna kwota ok. 45 miliardów złotych.

Artur S. Górski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież