Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szewczak: Tłuste koty w polskich konfiturach

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 29 stycznia 2016 16:53

Z Januszem Szewczakiem, posłem PiS, analitykiem gospodarczym z zakresu finansów i prawa finansowego, głównym ekonomistą SKOK rozmawia Artur S. Górski- Wraz ze zwycięskimi dla prawicy wyborami nastąpił czas zmian i doszło do starcia oligarchii z wprowadzającymi nowe reguły rządem i parlamentem. Sektor finansowy broni się, a część polityków europejskich bije na alarm i mówi o zagrożeniach dla demokracji. Ta sytuacja dla gospodarki jest krępująca. Czy te zmiany nie będą dla nas zbyt kosztowne, biorąc pod uwagę wysoki stopień uzależnienia Polski od zagranicy, choćby w sferze finansów?
Janusz Szewczak: Odpowiem też pytaniem. Czy Polska ma prawo do prowadzenia suwerennej polityki finansowej i gospodarczej, czy też ma być państwem półkolonialnym, któremu dyktuje się warunki decydujące o tym, czy może się rozwijać, w jakim tempie, czy może uchwalać ustawy i obejmować podatkiem tych, którzy osiągają największe zyski?


- To kwestia wyboru wizji jakim państwem mamy być?
Janusz Szewczak: Nie odpowiada nam forma bantustanu, którego właściciele dyktują warunki rozwojowe. Chcemy wybić się na suwerenność finansową i gospodarczą. Dotknął nas zorganizowany szantaż ze strony lobby bankowego, spekulantów walutowych. Polska ma jeszcze aktywa 100 miliardów dolarów walutowych rezerw bankowych. To jest łakomy kąsek. Właściciele III RP i korzystający z polskiego Eldorado, owe tłuste koty, nie chcą zaprzestać wyjadania polskich konfitur chochlą. Nie godzą się na jedzenie łyżeczką, jak pozostali. Stąd zmasowana akcja przeciwko Polsce, inspirowana na dodatek przez opozycję, czyli PO, Nowoczesną, PSL, ugrupowania, które przegrały demokratyczne wybory i są bezpośrednio, lub przez swoich ojców założycieli, odpowiedzialne za osiem lat zadłużania Polski.


- Minister finansów Paweł Szałamacha ogłosił szczegóły planów rządu co do podatku od hipermarketów. Ministerstwo rozróżnia sprzedawców na tych, którzy pracują tylko w tygodniu, i na tych, którzy też zarabiają w weekendy i w święta. Dla tych ostatnich są dodatkowe obciążenie…  
Janusz Szewczak: Nie jest to ostateczna wersja ustawy. Z pewnością istnieją możliwości jej modyfikacji. Tym bardziej, że wiele środowisk polskiego średniego handlu, który jeszcze istnieje, uważa, że skala podatkowa powinna być bardziej rozbudowana, że powinna sięgać 3-4 procent dla obrotów powyżej 4,5 miliardów złotych rocznie. Uwagi należy rozważyć. To nie powinien być wyłącznie podatek od handlu, tylko podatek od wielkich sieci handlowych. Powinien też być tak skonstruowany, by brać pod uwagę przepisy prawa unijnego.


- A co z umożliwieniem pracownikom skorzystania z wolnej niedzieli? Mówi się nam, że mają nastąpić olbrzymie straty ekonomiczne. W ojczyznach hipermarketów, w Niemczech, we Francji, w niedzielę sklepy są zamknięte...
Janusz Szewczak: Dlaczegóż nie zrobić zakupów w sobotę w związku z tym, że niedzielny handel będzie wyżej opodatkowany. Sklepy są zamknięte w niedzielę w wielu krajach Europy. Od tego są właściwe komisje, parlament. Można jeszcze dokonać analiz, korekt, ale ten podatek powinien być. Bez względu na ataki i denuncjowanie Polski przez opozycję za granicą. Jest bowiem olbrzymia przewaga wielkich sieci zagranicznych działających w Polsce. Nastąpiło poważne podcięcie polskiego handlu. I to przy pomocy nierównych warunków funkcjonowania.


alt- Konkurencja jest nieuczciwa?
Janusz Szewczak: Niemieckie sieci handlowe otrzymywały korzystne kredyty na zdominowanie u nas handlu. Dodatkowo państwa „starej” Unii ograniczały prawnie samą możliwość otwierania u siebie zagranicznych sieci handlowych. Warto popatrzyć na regulacje choćby we Francji czy w Niemczech. Nie można wylać dziecka z kąpielą, bo handel jest istotnym elementem gospodarki. Ale też nie może być tak, że Polacy są od płacenia wysokich rachunków i jednych z najwyższych marż, opłat i prowizji bankowych.


- Mówimy o szantażu zagranicznym, który jednak w przypadku Węgier okazał się w części skuteczny i doszło tam do korekt podatku...

Janusz Szewczak: No tak, ale on jest. Po jakimś czasie funkcjonowania rozwiązań podatkowych można dokonać i bilansu skutków, i pewnych zmian. Nie można suwerennego państwa ograniczać w jego decyzjach. Niedawno niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble proponował wprowadzenie ogólnounijnego podatku od paliw. Jakoś to nie spotkało się z atakiem zachodnich mediów. Przecież i media w Polsce, te lokalne, jak i segment prasy kolorowej, są zdominowane przez zagraniczne, głownie niemieckie, koncerny medialne. Chodzi tu o obronę gigantycznych interesów zagranicznych. W skali roku tom 90-100 miliardów złotych. Nie chcą się tym dzielić z polskim budżetem. Stąd wszelkie chwyty dozwolone by utrzymać to Eldorado nad Wisłą dla zagranicznych sieci handlowych i banków.


- Eldorado się nie skończy. Trudno będzie zatrzymać wypływ pieniądza z kraju, przez chociażby ceny transferowe?
Janusz Szewczak: Gigantyczne pieniądze są transferowane z Polski. Komisja Europejska poświęca sporo uwagi temu problemowi w skali całej Unii, ale to Polska jest jednym z najbardziej drenowanych państw w Europie pod względem wypływu kapitałów. Szacuję, że tylko z podatku CIT jest to około 46 miliardów złotych, z VAT ponad 40 miliardów, z akcyzy na papierosy, alkohol, paliwa co najmniej kilkanaście kolejnych miliardów złotych w skali roku. Legalny, półlegalny i nielegalny drenaż polskich pieniędzy to w sumie co najmniej 90-100 miliardów w skali roku. Jest o co zawalczyć by system uszczelniać. Nie jest oczywiście tak, że nie da się przepisów obejść. Są w tym wyspecjalizowane i działające od lat firmy. Konieczne jest więc poprawienie egzekucji obowiązującego prawa.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież