Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opłatek gdańskich Sybiraków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 11 stycznia 2012 18:17

altOd wysłuchania hymnu Sybiraków rozpoczęło się 11 stycznia doroczne spotkanie opłatkowe członków Związku Sybiraków w Gdańsku.


GALERIA


Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków Kordian Borejko, dziewięciu osobom wręczył odznaki honorowe Krzyż Zasługi Sybiru. Otrzymali je: Irena Bernardyn, Mieczysław Dobek, Jadwiga Kuchnicka, Halina Kurek, Genowefa Różańska, Leszek i Stanisław Sadowscy oraz Leokadia i Walerian Szostak.


alt


Prezes liczącego około 280 członków Związku Sybiraków w Gdańsku Janusz Bruszewski z żalem stwierdził, że z każdym rokiem ubywa średnio do 20 osób rocznie.


alt


Ksiądz kanonik Henryk Kilaczyński, proboszcz parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku Starych Szkotach uznał, że dla Sybiraków, ludzi już w podeszłym wieku przeżyć tydzień to wielka sztuka, a co dopiero cały kolejny rok. Każdy z uczestników spotkania ma tak bogaty życiorys, że każdy z nich móże posłużyć do napisania odrębnej książki. Życzył wszystkim dużo zdrowia i jak najmniej problemów.


Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska podziękowała Sybirakom za wychowywanie przez nich młodych Polaków w duchu miłości do ojczyzny. Polski, która od 20 lat jest krajem wolnym, co szczególnie odczuwają ludzie z syberyjskich zsyłek.


Radny Miasta Gdańska Marek Bumblis wyraził opinię, że Sybiracy stanowią bardzo istotną grupę społeczną, żywy dokument historii naszej ojczyzny. Są to ludzie o podobnych losach, którzy przebywając wspólnie cieszą się samymi sobą. Życzył im wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.


alt


Jednym z uczestników spotkania opłatkowego był 80-letni Henryk Kłoczko (na zdjęciu z żoną Zofią), który jako kilkuletni chłopak w 1943 roku został wywieziony do Irkucka. W bydlęcym wagonie wraz z mamą i rodzeństwem, bo ojca wywieziono wcześniej, decyzją Enkawódzistów jechał ponad cztery tygodnie, aby znaleźć się w strzeżonym obozie. Miejscu, gdzie jak dla niego przypadała dzienna porcja pół litra wodnej zupy i 20 gram czarnego  chleba. Pamięta, że niedaleko ich w drewnianej chałupinie mieszkała 113-letnia kobieta o imieniu Zeja, która sama, aby przeżyć, bo mężczyźni byli na wojnie, musiała obrobić 80 arów ziemi.


alt


W ocenie naszego rozmówcy, starość to wtórne dzieciństwo. Człowiek młody żyje przyszłością, zaś stary przeszłością. On pamięta jako 2,5-letni malec pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego z 1935 roku. W Augustowie obok którego wówczas mieszkał wraz z rodzicami rozdzwoniły się dzwony, co obwieszczało pogrzeb marszałka. Klęczał na rynku obok ojca oddając ostatnią cześć zmarłemu. Miał za co, gdyż to Piłsudski żołnierzom walczącym w 20 roku z Ruskimi po wygranej bitwie poprzyznawał odzyskane ziemie o areale od 8 do 12 hektarów. Z Syberii wrócili na swoje 21 kwietnia 1946 roku, akurat na Wielkanoc. Były to jego najszczęśliwsze święta, bo w ukochanej ojczyźnie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski     

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież