Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Roman Borysowas
środa, 12 lutego 2025 21:39
Nie żyje Roman Borysowas
Nie żyje Roman Borysowas. Litewsko-polski artysta, malarz,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Opłatek gdańskich Sybiraków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 11 stycznia 2012 18:17

altOd wysłuchania hymnu Sybiraków rozpoczęło się 11 stycznia doroczne spotkanie opłatkowe członków Związku Sybiraków w Gdańsku.


GALERIA


Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków Kordian Borejko, dziewięciu osobom wręczył odznaki honorowe Krzyż Zasługi Sybiru. Otrzymali je: Irena Bernardyn, Mieczysław Dobek, Jadwiga Kuchnicka, Halina Kurek, Genowefa Różańska, Leszek i Stanisław Sadowscy oraz Leokadia i Walerian Szostak.


alt


Prezes liczącego około 280 członków Związku Sybiraków w Gdańsku Janusz Bruszewski z żalem stwierdził, że z każdym rokiem ubywa średnio do 20 osób rocznie.


alt


Ksiądz kanonik Henryk Kilaczyński, proboszcz parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku Starych Szkotach uznał, że dla Sybiraków, ludzi już w podeszłym wieku przeżyć tydzień to wielka sztuka, a co dopiero cały kolejny rok. Każdy z uczestników spotkania ma tak bogaty życiorys, że każdy z nich móże posłużyć do napisania odrębnej książki. Życzył wszystkim dużo zdrowia i jak najmniej problemów.


Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska podziękowała Sybirakom za wychowywanie przez nich młodych Polaków w duchu miłości do ojczyzny. Polski, która od 20 lat jest krajem wolnym, co szczególnie odczuwają ludzie z syberyjskich zsyłek.


Radny Miasta Gdańska Marek Bumblis wyraził opinię, że Sybiracy stanowią bardzo istotną grupę społeczną, żywy dokument historii naszej ojczyzny. Są to ludzie o podobnych losach, którzy przebywając wspólnie cieszą się samymi sobą. Życzył im wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.


alt


Jednym z uczestników spotkania opłatkowego był 80-letni Henryk Kłoczko (na zdjęciu z żoną Zofią), który jako kilkuletni chłopak w 1943 roku został wywieziony do Irkucka. W bydlęcym wagonie wraz z mamą i rodzeństwem, bo ojca wywieziono wcześniej, decyzją Enkawódzistów jechał ponad cztery tygodnie, aby znaleźć się w strzeżonym obozie. Miejscu, gdzie jak dla niego przypadała dzienna porcja pół litra wodnej zupy i 20 gram czarnego  chleba. Pamięta, że niedaleko ich w drewnianej chałupinie mieszkała 113-letnia kobieta o imieniu Zeja, która sama, aby przeżyć, bo mężczyźni byli na wojnie, musiała obrobić 80 arów ziemi.


alt


W ocenie naszego rozmówcy, starość to wtórne dzieciństwo. Człowiek młody żyje przyszłością, zaś stary przeszłością. On pamięta jako 2,5-letni malec pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego z 1935 roku. W Augustowie obok którego wówczas mieszkał wraz z rodzicami rozdzwoniły się dzwony, co obwieszczało pogrzeb marszałka. Klęczał na rynku obok ojca oddając ostatnią cześć zmarłemu. Miał za co, gdyż to Piłsudski żołnierzom walczącym w 20 roku z Ruskimi po wygranej bitwie poprzyznawał odzyskane ziemie o areale od 8 do 12 hektarów. Z Syberii wrócili na swoje 21 kwietnia 1946 roku, akurat na Wielkanoc. Były to jego najszczęśliwsze święta, bo w ukochanej ojczyźnie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski     

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież