Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bunt mundurowych

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 stycznia 2012 13:45

altPremier Donald Tusk ma niskie notowania wśród funkcjonariuszy służb mundurowych. Gdyby sondaż poparcia dla rządu PO-PSL przeprowadzono w czwartek w południe w pobliżu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego szef rządu i jego ministrowie wypadliby blado.Dźwięki syren, gwizdki i dziesiątki flag i transparentów obwieszczały w czwartkowe południe, że funkcjonariusze służb mundurowych są rozgoryczeni, rozeźleni i mają konkretne postulaty – podwyżkę uposażeń na którą jak mówią – czekają od czterech lat. „Tusk nie przeginaj pały”, „Tusk - ty kłamczuszku” - to tylko  przykłady z kilkunastu transparentów przyniesionych przez protestujących. Przed gmachem urzędu protestowało przez dwie godziny blisko tysiąc funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i kilkudziesięcioosobowa grupa wspierających protest związkowców–policjantów.
- Zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy bronić, gdy komuś dzieje się krzywda – wyjaśnił w rozmowie z nami stanowisko policjantów Józef Partyka, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Gdańsku.


alt


Widać było transparenty i flagi z Trójmiasta, Warmii i Mazur oraz z Kujaw. Na mundurach i uniformach bojowych naszywki: Gdańsk, Słupsk, Iława, Pisz, Giżycko, Grudziądz.
- Jesteśmy jednością! Nie damy się podzielić! W jedności siła! – skandowali protestujący. Na jednym z transparentów napis: „Godne uposażenie funkcjonariuszy= bezpieczeństwo”. 


alt


Po godzinie komitet protestacyjny złożył na ręce wojewody Ryszarda Stachurskiego petycję do premiera Donalda Tuska.
- Wyrażamy swoje zdecydowane niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec działań Rządu RP, który Pan reprezentuje w zakresie braku środków finansowych w budżecie państwa na rok 2012 na wzrost uposażeń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Panie Premierze, można zrozumieć brak środków na wzrost uposażeń w jednym roku, ale niezrozumiałym jest brak waloryzacji czwarty rok z rzędu. Jeśli państwo polskie i jego obywatele mają być bezpieczni, musi być zagwarantowane bezpieczeństwo materialne funkcjonariuszy, którzy swoją codzienną, ofiarną służbą, nierzadko z narażeniem życia i zdrowia, o to bezpieczeństwo dbają. Czy celem Pana Premiera było rozbicie jedności służb mundurowych? Nie może być lepszego i gorszego funkcjonariusza, nie może być lepszej i gorszej służby – napisali w petycji do premiera Donalda Tuska związkowcy z Federacji Służb Mundurowych Województwa Pomorskiego, którą odczytano przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewoda petycję przyjął, obiecał przekazać jej tekst premierowi i życzył mundurowym… powodzenia.


alt


Dzień wcześniej na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie oraz na przejściach granicznych w Dorohusku i Medyce funkcjonariusze straży granicznej przeprowadzili strajk włoski, który polegał na skrupulatnym i drobiazgowym stosowaniu obowiązujących procedur. 


alt


Na 18 stycznia ogólnopolski komitet protestacyjny spotyka się z ministrami Jackiem Cichockim (MSW) i prawdopodobnie z Jarosławem Gowinem (Ministerstwo Sprawiedliwości). Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że spróbuje poszukać pieniędzy na ewentualne podwyżki dla Straży Granicznej i strażaków. 
- Po tym spotkaniu mundurowi podejmą decyzje o dalszych form protestu – poinformował nas mjr Zbigniew Nogaj, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy MOSG.


alt


Funkcjonariusze służb mundurowych w walce o swe prawa mogą uciec się do podejmowania akcji protestacyjnych jak oflagowanie komend i posterunków, strajk włoski, pikieta.  
- Ministrowie zmieniają się tak szybko, że trudno spamiętać ich nazwiska. Minister sprawiedliwości zapewne zapomniał, że ma w swej strukturze Służbę Więzienną – mówił Jarosław Kichciak, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ FiP Więziennictwa.


Federacja skupiająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. W expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki uposażeń żołnierzy i policjantów po ok. 300 zł brutto od lipca 2012 roku. Podwyżka nie objęła innych służb mundurowych.
- Na podwyżki dla policjantów w tym roku zarezerwowano ponad 200 mln zł. Rząd celowo pominął straż pożarną, straż graniczną czy pracowników więziennictwa. Ci funkcjonariusze mają prawo czuć się pokrzywdzeni i mają prawo walczyć o wyższe płace – powiedział nam Piotr Duda, przewodniczący wspierającego protest NSZZ „Solidarność”.   


alt


Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się więc by funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych, a nie tylko policjanci i żołnierze dostali podwyżki płac.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież