Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07

altUtworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska" otrzymała w minionych trzech latach na swoje projekty z budżetu miasta, który radny uchwala, ok. 0,5 mln złotych. Tylko w ub. roku fundacja, którą obecnie kieruje córka fundatora, prezes Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska, pozyskała na zgłoszone inicjatywy 245 tys. zł. - To nie jest sytuacja klarowna - mówi "Gazecie Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, szef opozycyjnego klubu radnych PiS w radzie Gdańska. - Radny fundator jest jednocześnie współtwórcą budżetu miejskiego i beneficjentem czerpiącym z tego budżetu.


Zanim w 2018 roku A. Stelmasiewicz został radnym w ekipie prezydenta P. Adamowicza był prezesem ufundowanej przez siebie fundacji "Wspólnota Gdańska", której władze Gdańska udostępniły bezpłatnie budynek w Oliwie w celu utworzenia po wyremontowaniu instytucji kultury, a także wsparły w roku wyborczym kwotą ok. 150 tys. złotych przedłożone propozycje programowe. Po wyborach samorządowych radny musiał zrzec się funkcji w zarządzie fundacji, której gmina udostępniła mienie komunalne. Zgodnie ze statutem, cała władza we "Wspólnocie Gdańskiej" należy do fundatora, który powołuje i odwołuje członków jej rady, rada zaś ustanawia zarząd. A. Stelmasiewicz do rady powołał Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, Larrego Ugwu, Katarzynę Hall i Małgorzatę Chmiel. Po wymuszonej okolicznościami prawnymi rezygnacji założyciela, rada powołała na jego miejsce Ewę Stelmasiewicz-Wegnerowską, radną dzielnicy VII Dwór, zgłoszoną przez prezydenckie stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska".


- Niestety często wydatki Miasta Gdańska są nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż są bardziej prestiżowe niż użyteczne - zauważa K. Koralewski. - Drastycznym przykładem są okazjonalne rzeźby z piasku likwidowane po wykonaniu, a finansowane z budżetu przez Fundację radnego Wszystko dla Gdańska. Stąd gdy rokrocznie przychodzą do mnie, do Rady Miasta, oliwianie pytając czy godzi się, że fundacja radnego z koalicji rządzącej Gdańskiem otrzymuje pokaźne środki z budżetu miasta, mówię parafrazując słynny film Stanisława Barei, że "fundacja zapewne odpowiada żywotnym potrzebom gdańskiego społeczeństwa i jest na skalę możliwości Gdańska. Otwiera oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówi - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo." Pani Prezydent twierdzi, że jest rozliczana z każdej złotówki wydanej z kieszeni miasta Gdańska, jednak widać, że tak nie jest, gdyż radny fundator, jest jednocześnie współtwórcą budżetu miejskiego i jednocześnie beneficjentem czerpiącym z tego budżetu. Wizerunkowo jest to dla naszego miasta szkodliwe, gdyż generuje przykre epitety typu "układ gdański" czy "Republika Deweloperów".


Radny A. Stelmasiewicz jest bardzo aktywnym twórcą i uczestnikiem rozmaitych polityk miejskich. Nie tylko kieruje pracą komisji kultury rady miasta, ale także debatuje nad nagrodami dla twórców w powoływanych zespołach i kapitułach, zajmuje się polityką pomnikową i przydziałem publicznych pieniędzy na prace restauracyjne i konserwatorskie, rekomenduje laureatów konkursu Marcina Opitza, doradza też marszałkowi w jego radzie artystycznej.


Nic więc w tym dziwnego, że dobre projekty otrzymują w magistracie dobre wsparcie - przywołaną rzeźbę z piasku Biuro Prezydenta ds. Kultury, którego budżet jest opiniowany przez komisję kultury, urząd dotuje kwotą 10 tys. zł. Z budżetu tego biura pochodzi także  27 tys. zł na święto dzielnicy Viva Oliva i Oliwskie Święto Książki, czy 16 tys. zł na Oliwską Akademię Sztuki i 19 tys. zł na Międzywyznaniową Wigilię Oliwską.


Projekty fundacji są także dobrze oceniane przez Wydział Rozwoju Społecznego, który dofinansował wigilię oliwian sumą 11 tys. zł, a "(G)rzeczną rybkę -przyroda daje moc" wsparł 38 tys. złotych. Z kolei na prowadzony w Oliwskim Ratuszu Kultury tzw. Dom Sąsiedzki komisja wydziałowa przekazała 45 tys. zł, o 5 tys. zł więcej niż na akademię przedszkolaków. Mniej szczodre było biuro prezydenta Gdańska, przeznaczając raptem 6 150 zł na "lokowanie marki m. Gdańska".


- Jako opozycja nic nie możemy w tej sprawie zrobić, choć niestosowność tych relacji wydaje się oczywista. Nie uczestniczymy w gremiach dokonujących wyboru projektów finansowanych przez Gdańsk, ponieważ władze Gdańska wykluczają radnych opozycji ze współudziału w takich procedurach. Apelowałem do pani Moniki Chabior, żeby zmieniła zasady współpracy z radnymi i dopuściła różne, legitymizowane werdyktem wyborców, punkty widzenia w powoływanych komisjach. Nic z tego, jest tak jak było za jej poprzednika, pana Kowalczuka - powiedział "Gazecie Gdańskiej" Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta.


Radny Andrzej Stelmasiewicz nabrał ostatnio wigoru politycznego. W niezbyt elegancki sposób skomentował chorobę red. Piotra Semki, ale także zaatakował opozycję za kwestionowanie planu zagospodarowania pasa nadmorskiego w Brzeźnie, czym, jego zdaniem, przykrywała porządkowanie wiatrołomów na Westerplatte: - Trudno to nazwać inaczej jak obłudą i kłamstwem. Ta sprawa budzi głębokie oburzenie i smutek - powiedział na konferencji prasowej.
A z drugiej strony nie należy robić afery z wycięcia jednego, czy drugiego drzewa, dodawał.


Zdaniem radnego, także radnego dzielnicowego w Oliwie, nie należało więc robić afery z wycięcia 100.letnich drzew na ul. Opackiej ani kilkuset drzew na terenie UG przy ul. Wita Stwosza...

* * *
Fundacja "Wspólnota Gdańska" jest obecnie kierowana przez zarząd 2.osobowy. Według sprawozdania finansowego, koszty ogólne zarządu w 2019 zmalały z ponad 700 tys. zł do 158 tys. zł. Fundacja zatrudnia 14 osób na 12 etatach, łącznie wypłacono z tego tytułu 746 tys. zł. Najwyższe wypłacone wynagrodzenie to 8 500 zł. Przychody w 2019 w stosnku do 2018 spadły drastycznie i wyniosły 916 tys. zł, a koszty 1,29 mln zł. Z wpłat 1.proc. fundacja pozyskała 1760 zł, a ze środków publicznych, z zasobów gminy Gdańsk, 181 tys. zł.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież