Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacji OMZRiK

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 kwietnia 2021 10:26

Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać wszystkim poszkodowanym działaniami fundacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Nie można bowiem dłużej tolerować kłamstw, pomówień i hejtu oraz przemocy internetowej uprawianej od długiego czasu przez tę organizację.


- Od wielu miesięcy napływają do Instytutu Ordo Iuris zgłoszenia, prośby o reakcję, w związku z kampanią nienawiści, której nierzadko padają osoby, jakie są całkowicie niewinne, których wypowiedzi zostały przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, albo zmanipulowane, albo po prostu wymyślone. I w związku z tym, że działania prawne, które są i które mogą być podejmowane napotykają na wiele trudności, Instytut Ordo Iuris zdecydował się na przeciwdziałanie tej przemocy internetowej – powiedział podczas konferencji prasowej Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.


Jak wyjaśnił, przemoc internetowa polega na przedstawieniu w sieci zmanipulowanego lub nieprawdziwego przekazu w celu wywołania skrajnie negatywnych emocji względem osoby lub grupy osób albo organizacji. A taką zdaniem Instytutu od bardzo dawna uprawia właśnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Wśród nich jest wspólnota Żołnierzy Chrystusa, o której OMZRiK pisał w mediach społecznościowych jako o fundamentalistach, używających różańca jako kastetu do bicia ludzi. Napisał również, że Wspólnota, której podstawowym działaniem jest ewangelizacja i modlitwa, posiada bojówki atakujące między innymi ludzi ze środowisk LGBT.
- W momencie, kiedy stanęliśmy w obronie krzyża na Krakowskim Przedmieściu, w obronie figury Chrystusa, w pokojowy sposób, kiedy staliśmy i modliliśmy się, wiedząc że może nastąpić ta profanacja, od tamtego momentu wspólnota Żołnierzy Chrystusa została zaatakowana w sposób skandaliczny, w sposób bardzo brutalny. Właśnie na fanpage’ach OMZRiK-u nazywając nas między innymi bojówką Kościoła Katolickiego, neonazistami, faszystami, osobami, które biją gejów. Takie są cytaty – mówił Paweł Jaworski ze Wspólnoty Żołnierze Chrystusa.


- Instytut objął pomocą prawną Żołnierzy Chrystusa. Ponad dwa tygodnie temu został złożony pozew w sądzie przeciwko fundacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Żołnierzom Chrystusa fałszywie zarzucono bicie, szkalowanie, lżenie innych osób tylko ze względu na to, że mają mieć odmienną orientację seksualną, ze względu na ich wiarę, narodowość itd. Mamy tutaj do czynienia z takim uderzeniem w takie dobra osobiste, jakim jest cześć człowieka – wyjaśniał złożenie pozwu przeciwko fundacji OMZRiK adwokat Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.


Żadną tajemnicą nie jest, że fundacja OMZRiK założona przez skazanego prawomocnie na 2 lata więzienia Rafała Gawła, a prowadzona przez Konrada Dulkowskiego, wielokrotnie pomawiała różne osoby, w tym całe organizacje i poszczególnych przedstawicieli różnych środowisk o poglądach konserwatywnych i prawicowych, a także duchownych czy wiernych Kościoła Katolickiego. W Białymstoku organizacja ta jest doskonale znana za sprawą swojej aktywności, kiedy zarówno prezes, jak i fundator, prowadzili działalność w Teatrze TrzyRzecze, a później w niesformalizowanym jeszcze tworze Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który później przekształcony został w fundację. Po swojej działalności w Białymstoku zostawili liczne grono poszkodowanych finansowo osób, jak też i tych, które były często pomawiane na profilach w mediach społecznościowych prowadzonych przez Rafała Gawła i Konrada Dulkowskiego.


Niestety, do tej pory nie można było dochodzić swoich praw, ponieważ oficjalną linią obrony założyciela i prezesa OMZRiK było nie przyznawanie się do prowadzenia takich profili, przede wszystkim na Facebooku. Dopiero niedawno udało się skutecznie przed sądem postawić tę fundację, której Sąd w Białymstoku nie dał wiary i nie przyjął za prawdziwe tłumaczeń, jakie przyjmowały inne sądy. I stwierdził, że fundacja jest odpowiedzialna za treści publikowane na profilu facebookowym Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Co oznacza, że będzie mogła ponosić konsekwencje za swoje czyny.
- Sąd nie dał wiary takim tłumaczeniom i stwierdził to w prawomocnym wyroku, dlatego to jest tak istotne dla wszystkich innych poszkodowanych osób – mówiła na tej samej konferencji prasowej w Instytucie Ordo Iuris Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska z naszej redakcji, która zdołała wygrać z fundacją OMZRiK w sądzie.


Jest ona pierwszą osobą w Polsce, której udało się skutecznie postawić przed sądem fundację OMZRiK i uzyskać orzeczenie, które potwierdza, że za profilem OMZRiK na Facebooku stoi faktycznie fundacja, a nie nieznane jej osoby. I to orzeczenie stało się i będzie jeszcze podstawą do kolejnych pozwów innych poszkodowanych działalnością tej organizacji. Pomagać ma im Instytut Ordo Iuris, tak jak zrobił już to w przypadku Żołnierzy Chrystusa.
- To jest pierwsze działanie Ordo Iuris w związku z działalnością OMRiK-u, niemniej jednak zachęcamy inne osoby, które czują się pokrzywdzone, które uważają, że ich dobra zostały naruszone działalnością OMZRiK-u, przede wszystkim na ich profilach w mediach społecznościowych, do zgłaszania się do Instytutu celem uzyskania pomocy prawnej z naszej strony – powiedział Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.


Jednym z poszkodowanych pomówieniami fundacji OMZRiK jest także szczeciński radny Dariusz Matecki, który postanowił dochodzić przed sądem swoich praw. Był wielokrotnie pomawiany w mediach społecznościowych prowadzonych przez OMZRiK. Między innymi tym, że prowadzi profile szkalujące czy też atakujące muzułmanów, był również pomawiany o to, że znęca się nad zwierzętami. Ale nieprawdziwych wpisów na jego temat na profilach prowadzonych przez Dulkowskiego i Gawła można znaleźć bardzo dużo. Matecki zebrał cały potężny segregator różnych wpisów na swój temat, z którymi będzie musiał zapoznać się sąd, a wcześniej prokuratura.
- Tutaj moim zdaniem powinien też interweniować polski Facebook, który nie powinien dopuszczać do tego, żeby na stronie, która ma nazwę, logo danej instytucji, jeśli ta instytucja nie przyznaje się do tego typu działań, to powinna taka strona zostać automatycznie usunięta. I warto, aby Facebook zainterweniował w kierunku tego typu działań. To jest bardzo podobne do tego typu działań, co ma miejsce na stronie Soku z buraka – mówił Dariusz Matecki, radny ze Szczecina.
Fundacja OMZRiK nie odpowiedziała na swoim profilu na tę konferencję, prezes nie udzielił także żadnych wypowiedzi m. in. Telewizji Republika, która prosiła o komentarz do słów, jakie padły podczas konferencji Ordo Iuris. Konrad Dulkowski za to w swoim stylu odniósł się na swoim własnym profilu na Facebooku, w którym napisał, że OMZRiK stał się wrogiem Ordo Iuris.


„Fundamentalistyczna organizacja zapowiada, że będzie nas pozywać bez litości. Kiedy wielki koncern chce kogoś zniszczyć to wytacza mu proces. Najpierw jeden, potem drugi, trzeci...dziesiąty... Nie jest ważne czy wygrają, ważne żeby zasypać pozwami. Ordo Iuris dostaje rocznie ponad 6 000 000 zł, oficjalnie wszystko z darowizn. Współpracują z kilkudziesięcioma prawnikami. Używając odniesienia do ulubionej mitologii katolickich prawników – to będzie starcie Dawida z Goliatem. Nie przestraszymy się. Pamiętamy jak skończyła się ta historia. Szykujemy procę” – napisał na swoim profilu facebookowym Konrad Dulkowski.


Ani słowem nie wspomniał o tym, że to kierowana przez niego organizacja zasypuje pozwami sądy i prokuratury, bez względu na wygraną czy przegraną. I ani słowem nie odniósł się do tego, dlaczego przez tyle czasu nie przyznaje się do prowadzonego przez siebie i Rafała Gawła profilu OMZRiK, jak też innych profili, które uprawiają regularny hejt, stosują przemoc internetową – co zarzuca im Instytut Ordo Iuris, jak też szkalują, pomawiają i zniesławiają różne osoby, nie mając w tym wszystkim odwagi stanąć przed sądem, aby ponieść konsekwencje własnych działań, albo zwyczajnie wybronić się przedstawiając jakiekolwiek dowody na prawdziwość zamieszczanych przez siebie wpisów.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież