Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarto największy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 23 kwietnia 2021 16:01

W hali Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku uruchomiono w piątek największy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych przeciwko COVID-19. Będzie on działał przez 6 dni w tygodniu, szczepiąc ok. 4 tys. osób dziennie.


Punkt będzie funkcjonował w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego operatorem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
- Mam nadzieję, że działalność tego punktu znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza. Dziękuję wszystkim służbom zaangażowanym w jego organizację. Łącznie w naszym regionie zostanie utworzonych 21 takich miejsc. Oprócz tego działa także 400 innych punktów. W tej chwili 1/3 mieszkańców została już zaszczepiona pierwszą dawką, a ponad 160 tys. osób przyjęło obie dawki - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas konferencji inaugurującej pracę punktu.
Jak dodał, dotychczas w województwie pomorskim tygodniowo wykonywano ok. 100 tys. szczepień.
- Teraz ten potencjał zwiększy się o minimum 80 proc. Mam nadzieję, że w maju osiągniemy pułap 200 tys. szczepień w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od dostaw preparatów do punktów. Chcemy, aby do końca czerwca została zaszczepiona jak największa liczba osób - podkreślił Drelich.


Sytuacja epidemiczna poprawia się
Wojewoda ocenił, że sytuacja epidemiczna na Pomorzu poprawa się.
- Spada liczba osób zakażonych, mniej pacjentów trafia do szpitali. Liczymy, że ta tendencja spadkowa się utrzyma - dodał.


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem.
- Nie ma innego sposobu na pokonanie epidemii, jak zaszczepienie jak największej liczby osób. Niebawem otworzymy kolejny punkt szczepień, który powstaje na Ergo Arenie. Następnie, jeśli wszystko dobrze pójdzie, uruchomimy punkt szczepień samochodowych przy stadionie piłkarskim w Letnicy. Zwiększa się także ilość obsługiwanych pacjentów w punkcie szczepień, który powstał na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Gorąco zachęcam wszystkich do szczepień - mówiła.


"Tytaniczna praca i zaangażowanie"
Rektor GUMed prof. Marcin Gruchała podkreślił, że w organizację punktu szczepień masowych przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku zaangażowanych było wiele osób i instytucji.
- Dziękuję całemu zespołowi UCK, którego tytaniczna praca i zaangażowanie doprowadziło to tego, że za kilkanaście minut w tym miejscu przyjmiemy pierwszego pacjenta. Nie ma fizycznej możliwości, aby wymienić wszystkich, którzy wspierali nasz szpital w przygotowaniu tego punktu - to m.in władze państwowe, samorządowe, Politechnika Gdańska. Jestem dumny ze studentów naszego uniwersytetu, bez których wszystkie przedsięwzięcia związane z walką z pandemią nie byłyby możliwe - mówił.


Jednocześnie przypomniał, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wciąż funkcjonuje punkt szczepień, w którym szczepionkę otrzymuje ok. tysiąca osób dziennie. Zaznaczył też, że szpital robi wszystko, aby w trudnych warunkach pracować normalnie i pomagać chorym.


4 tys. szczepień na dobę
Nad tym, aby procedura szczepień przebiegała sprawnie czuwa m.in. zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej Adam Sudoł.
- 29 grudnia ub. r. rozpoczęliśmy akcję szczepień w szpitalu uniwersyteckim. Zaszczepiliśmy wówczas 60 osób. Z każdym dniem liczba wykonywanych iniekcji rosła. W tej chwili będziemy mogli szczepić około 4 tys. osób na dobę. Jeśli nam się to uda, to za dwa miesiąca, przynajmniej na obszarze Trójmiasta, będziemy mogli funkcjonować w społeczeństwie, które będzie bezpieczne i wytworzy zbiorową odporność - zaznaczył Sudoł.


Punkt, który powstał w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20. Przygotowano w nim 18 gabinetów kwalifikacyjnych i 20 stanowisk przeznaczonych do szczepień. Dziennie szczepionkę będzie mogło tu otrzymać nawet 4 tysiące osób. Szczepienia będą wykonywane preparatem firmy Pfizer. Punkt obsługiwać będzie personel UCK oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Założyliśmy przepustowość na poziomie 370-380 osób na godzinę. W ten sposób do końca maja zaszczepimy 100 tys. mieszkańców naszego regionu. Liczę na to, że wszystko pójdzie bardzo sprawnie. Szczepienia to szansa na szybszy powrót do normalności - podkreślił dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.


Jak się zarejestrować?
Wszystkie osoby, które są uprawione i chętne, mogą zarejestrować się na szczepienie w nowym punkcie dzwoniąc pod nr telefonu 989 lub wchodząc na stronę Narodowego Programu Szczepień. Rejestracja na szczepienie w Centrum Sportu GUMed możliwa jest również za pośrednictwem infolinii UCK pod numerem telefonu: 58-727-05- 05 wew. 4. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 21 oraz w soboty w godz. 9 - 21.
- Ze względów bezpieczeństwa i komfortu pacjentów prosimy pacjentów, aby nie przychodzili na szczepienie wcześniej niż kilka minut przed wyznaczoną godziną. Przypominam też o obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką oraz zachowywaniu dystansu fizycznego - dodał Kraszewski.

Dla osób, które będą przyjechać na szczepienie samochodem przygotowano bezpłatny parking na Placu Zebrań Ludowych.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież