Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarto największy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 23 kwietnia 2021 16:01

W hali Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku uruchomiono w piątek największy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych przeciwko COVID-19. Będzie on działał przez 6 dni w tygodniu, szczepiąc ok. 4 tys. osób dziennie.


Punkt będzie funkcjonował w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego operatorem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
- Mam nadzieję, że działalność tego punktu znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza. Dziękuję wszystkim służbom zaangażowanym w jego organizację. Łącznie w naszym regionie zostanie utworzonych 21 takich miejsc. Oprócz tego działa także 400 innych punktów. W tej chwili 1/3 mieszkańców została już zaszczepiona pierwszą dawką, a ponad 160 tys. osób przyjęło obie dawki - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas konferencji inaugurującej pracę punktu.
Jak dodał, dotychczas w województwie pomorskim tygodniowo wykonywano ok. 100 tys. szczepień.
- Teraz ten potencjał zwiększy się o minimum 80 proc. Mam nadzieję, że w maju osiągniemy pułap 200 tys. szczepień w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od dostaw preparatów do punktów. Chcemy, aby do końca czerwca została zaszczepiona jak największa liczba osób - podkreślił Drelich.


Sytuacja epidemiczna poprawia się
Wojewoda ocenił, że sytuacja epidemiczna na Pomorzu poprawa się.
- Spada liczba osób zakażonych, mniej pacjentów trafia do szpitali. Liczymy, że ta tendencja spadkowa się utrzyma - dodał.


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem.
- Nie ma innego sposobu na pokonanie epidemii, jak zaszczepienie jak największej liczby osób. Niebawem otworzymy kolejny punkt szczepień, który powstaje na Ergo Arenie. Następnie, jeśli wszystko dobrze pójdzie, uruchomimy punkt szczepień samochodowych przy stadionie piłkarskim w Letnicy. Zwiększa się także ilość obsługiwanych pacjentów w punkcie szczepień, który powstał na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Gorąco zachęcam wszystkich do szczepień - mówiła.


"Tytaniczna praca i zaangażowanie"
Rektor GUMed prof. Marcin Gruchała podkreślił, że w organizację punktu szczepień masowych przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku zaangażowanych było wiele osób i instytucji.
- Dziękuję całemu zespołowi UCK, którego tytaniczna praca i zaangażowanie doprowadziło to tego, że za kilkanaście minut w tym miejscu przyjmiemy pierwszego pacjenta. Nie ma fizycznej możliwości, aby wymienić wszystkich, którzy wspierali nasz szpital w przygotowaniu tego punktu - to m.in władze państwowe, samorządowe, Politechnika Gdańska. Jestem dumny ze studentów naszego uniwersytetu, bez których wszystkie przedsięwzięcia związane z walką z pandemią nie byłyby możliwe - mówił.


Jednocześnie przypomniał, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wciąż funkcjonuje punkt szczepień, w którym szczepionkę otrzymuje ok. tysiąca osób dziennie. Zaznaczył też, że szpital robi wszystko, aby w trudnych warunkach pracować normalnie i pomagać chorym.


4 tys. szczepień na dobę
Nad tym, aby procedura szczepień przebiegała sprawnie czuwa m.in. zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej Adam Sudoł.
- 29 grudnia ub. r. rozpoczęliśmy akcję szczepień w szpitalu uniwersyteckim. Zaszczepiliśmy wówczas 60 osób. Z każdym dniem liczba wykonywanych iniekcji rosła. W tej chwili będziemy mogli szczepić około 4 tys. osób na dobę. Jeśli nam się to uda, to za dwa miesiąca, przynajmniej na obszarze Trójmiasta, będziemy mogli funkcjonować w społeczeństwie, które będzie bezpieczne i wytworzy zbiorową odporność - zaznaczył Sudoł.


Punkt, który powstał w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20. Przygotowano w nim 18 gabinetów kwalifikacyjnych i 20 stanowisk przeznaczonych do szczepień. Dziennie szczepionkę będzie mogło tu otrzymać nawet 4 tysiące osób. Szczepienia będą wykonywane preparatem firmy Pfizer. Punkt obsługiwać będzie personel UCK oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Założyliśmy przepustowość na poziomie 370-380 osób na godzinę. W ten sposób do końca maja zaszczepimy 100 tys. mieszkańców naszego regionu. Liczę na to, że wszystko pójdzie bardzo sprawnie. Szczepienia to szansa na szybszy powrót do normalności - podkreślił dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.


Jak się zarejestrować?
Wszystkie osoby, które są uprawione i chętne, mogą zarejestrować się na szczepienie w nowym punkcie dzwoniąc pod nr telefonu 989 lub wchodząc na stronę Narodowego Programu Szczepień. Rejestracja na szczepienie w Centrum Sportu GUMed możliwa jest również za pośrednictwem infolinii UCK pod numerem telefonu: 58-727-05- 05 wew. 4. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 21 oraz w soboty w godz. 9 - 21.
- Ze względów bezpieczeństwa i komfortu pacjentów prosimy pacjentów, aby nie przychodzili na szczepienie wcześniej niż kilka minut przed wyznaczoną godziną. Przypominam też o obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką oraz zachowywaniu dystansu fizycznego - dodał Kraszewski.

Dla osób, które będą przyjechać na szczepienie samochodem przygotowano bezpłatny parking na Placu Zebrań Ludowych.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież