Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostoja - nowe pismo

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 kwietnia 2021 12:57

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" obchodzącej w tym roku jubileusz 130-lecia powstania dotarła przesyłka zawierająca pierwszy numer czasopisma społeczno-kulturalnego „Ostoja”.


Zanim o nowym przedsięwzięciu na polskim rynku prasowym dwa zadania o "Gazecie Gdańskiej', która w Wolnym Mieście Gdańsku była solą w oku niemieckiej społeczności miasta. U podstaw rodzenia się obu pism, pomimo różnicy 130 lat widzę, że w obu wypadkach założycielom publikacji leżało na sercu podobne przesłanie. "Gazeta Gdańska" trwająca od końca XIX wieku, stojąca na straży polskich interesów i poglądów w Cesarstwie Niemieckim przeciwstawiała się procesowi germanizacji na Pomorzu. W najtrudniejszych czasach po 1933 roku była w Gdańsku ostoją polskiego ducha patriotycznego, za co wielu dziennikarzy gazety zapłaciło we wrześniu 1939 roku najwyższą cenę.


Dziś kiedy przeglądam i czytam ” Ostoję” czasopismo, które dotarło do naszej redakcji mam wrażenie pewnego deja vu - to już było. Jednak jest jeszcze cały czas i miejsce na polskim rynku prasowym na przypomnienie Jerzego Hulewicza pierwszego prezesa rady nadzorczej „Ostoi” i obronę trwałych i niezmiennych zasad: Prawdy, Dobra i Piękna jak w słowie wstępnym przypomniał redaktor naczelny pisma Ireneusz St. Bruski pisząc „…pragniemy nie tyle sięgać do wydarzeń sprzed ponad stu lat, przywołując nazwę wielkopolskiej spółki wydawniczej, która istniała w latach 1916-1922, ale sięgając do znaczenia tego słowa - jako zapewnienia trwałości określonemu porządkowi- realizować podobne cele i wyzwania dzisiaj…”.

alt


Obok spółki wydawniczej „Ostoja” powołano także dwutygodnik literacko-artystyczny „Zdrój” poświęcony sztuce i kulturze umysłowej, na czele którego stanął Stanisław Przybyszewski, Witold Hulewicz i Kazimierz Łuczewski. Po latach Przybyszewski luźnie związany również z "Gazetą Gdańską". Dziś „Ostoja” sięga do przeszłości, ale również porusza problemy sztuki, literatury i społeczeństwa i jak twierdzi redaktor naczelny ma stać się ostoją, obroną i warowną twierdzą myśli polskiej. To trwałe, mocne, patriotyczne i niezmienne wartości kilku pism w Polsce między innymi również "Gazety Gdańskiej".


W pierwszym numerze „Ostoi” polecam tekst zatytułowany: „Sześć, albo osiem pocisków armatnich” Jana Tettera o ks. ppłk Józefie Wryczy, a także „Trzej panowie z Wilna” - artykuł o trzech osobowościach kultury polskiej: Witoldzie Hulewiczu, Pawle Jasienicy i Stanisławie Cat-Mackiewiczu, polecam także tekst o Jerzym Tomczyku, malarzu z Elbląga oraz artykuł „Adolf Hitler – Koniec legendy”. Na szczególne polecenie zasługuje list otwarty do Pani Angeli Merkel zatytułowany „Moi Niemcy” pióra Romualda Karasia.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny numer „Ostoi”

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież