Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostoja - nowe pismo

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 kwietnia 2021 12:57

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" obchodzącej w tym roku jubileusz 130-lecia powstania dotarła przesyłka zawierająca pierwszy numer czasopisma społeczno-kulturalnego „Ostoja”.


Zanim o nowym przedsięwzięciu na polskim rynku prasowym dwa zadania o "Gazecie Gdańskiej', która w Wolnym Mieście Gdańsku była solą w oku niemieckiej społeczności miasta. U podstaw rodzenia się obu pism, pomimo różnicy 130 lat widzę, że w obu wypadkach założycielom publikacji leżało na sercu podobne przesłanie. "Gazeta Gdańska" trwająca od końca XIX wieku, stojąca na straży polskich interesów i poglądów w Cesarstwie Niemieckim przeciwstawiała się procesowi germanizacji na Pomorzu. W najtrudniejszych czasach po 1933 roku była w Gdańsku ostoją polskiego ducha patriotycznego, za co wielu dziennikarzy gazety zapłaciło we wrześniu 1939 roku najwyższą cenę.


Dziś kiedy przeglądam i czytam ” Ostoję” czasopismo, które dotarło do naszej redakcji mam wrażenie pewnego deja vu - to już było. Jednak jest jeszcze cały czas i miejsce na polskim rynku prasowym na przypomnienie Jerzego Hulewicza pierwszego prezesa rady nadzorczej „Ostoi” i obronę trwałych i niezmiennych zasad: Prawdy, Dobra i Piękna jak w słowie wstępnym przypomniał redaktor naczelny pisma Ireneusz St. Bruski pisząc „…pragniemy nie tyle sięgać do wydarzeń sprzed ponad stu lat, przywołując nazwę wielkopolskiej spółki wydawniczej, która istniała w latach 1916-1922, ale sięgając do znaczenia tego słowa - jako zapewnienia trwałości określonemu porządkowi- realizować podobne cele i wyzwania dzisiaj…”.

alt


Obok spółki wydawniczej „Ostoja” powołano także dwutygodnik literacko-artystyczny „Zdrój” poświęcony sztuce i kulturze umysłowej, na czele którego stanął Stanisław Przybyszewski, Witold Hulewicz i Kazimierz Łuczewski. Po latach Przybyszewski luźnie związany również z "Gazetą Gdańską". Dziś „Ostoja” sięga do przeszłości, ale również porusza problemy sztuki, literatury i społeczeństwa i jak twierdzi redaktor naczelny ma stać się ostoją, obroną i warowną twierdzą myśli polskiej. To trwałe, mocne, patriotyczne i niezmienne wartości kilku pism w Polsce między innymi również "Gazety Gdańskiej".


W pierwszym numerze „Ostoi” polecam tekst zatytułowany: „Sześć, albo osiem pocisków armatnich” Jana Tettera o ks. ppłk Józefie Wryczy, a także „Trzej panowie z Wilna” - artykuł o trzech osobowościach kultury polskiej: Witoldzie Hulewiczu, Pawle Jasienicy i Stanisławie Cat-Mackiewiczu, polecam także tekst o Jerzym Tomczyku, malarzu z Elbląga oraz artykuł „Adolf Hitler – Koniec legendy”. Na szczególne polecenie zasługuje list otwarty do Pani Angeli Merkel zatytułowany „Moi Niemcy” pióra Romualda Karasia.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny numer „Ostoi”

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież