Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ostoja - nowe pismo

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 kwietnia 2021 12:57

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" obchodzącej w tym roku jubileusz 130-lecia powstania dotarła przesyłka zawierająca pierwszy numer czasopisma społeczno-kulturalnego „Ostoja”.


Zanim o nowym przedsięwzięciu na polskim rynku prasowym dwa zadania o "Gazecie Gdańskiej', która w Wolnym Mieście Gdańsku była solą w oku niemieckiej społeczności miasta. U podstaw rodzenia się obu pism, pomimo różnicy 130 lat widzę, że w obu wypadkach założycielom publikacji leżało na sercu podobne przesłanie. "Gazeta Gdańska" trwająca od końca XIX wieku, stojąca na straży polskich interesów i poglądów w Cesarstwie Niemieckim przeciwstawiała się procesowi germanizacji na Pomorzu. W najtrudniejszych czasach po 1933 roku była w Gdańsku ostoją polskiego ducha patriotycznego, za co wielu dziennikarzy gazety zapłaciło we wrześniu 1939 roku najwyższą cenę.


Dziś kiedy przeglądam i czytam ” Ostoję” czasopismo, które dotarło do naszej redakcji mam wrażenie pewnego deja vu - to już było. Jednak jest jeszcze cały czas i miejsce na polskim rynku prasowym na przypomnienie Jerzego Hulewicza pierwszego prezesa rady nadzorczej „Ostoi” i obronę trwałych i niezmiennych zasad: Prawdy, Dobra i Piękna jak w słowie wstępnym przypomniał redaktor naczelny pisma Ireneusz St. Bruski pisząc „…pragniemy nie tyle sięgać do wydarzeń sprzed ponad stu lat, przywołując nazwę wielkopolskiej spółki wydawniczej, która istniała w latach 1916-1922, ale sięgając do znaczenia tego słowa - jako zapewnienia trwałości określonemu porządkowi- realizować podobne cele i wyzwania dzisiaj…”.

alt


Obok spółki wydawniczej „Ostoja” powołano także dwutygodnik literacko-artystyczny „Zdrój” poświęcony sztuce i kulturze umysłowej, na czele którego stanął Stanisław Przybyszewski, Witold Hulewicz i Kazimierz Łuczewski. Po latach Przybyszewski luźnie związany również z "Gazetą Gdańską". Dziś „Ostoja” sięga do przeszłości, ale również porusza problemy sztuki, literatury i społeczeństwa i jak twierdzi redaktor naczelny ma stać się ostoją, obroną i warowną twierdzą myśli polskiej. To trwałe, mocne, patriotyczne i niezmienne wartości kilku pism w Polsce między innymi również "Gazety Gdańskiej".


W pierwszym numerze „Ostoi” polecam tekst zatytułowany: „Sześć, albo osiem pocisków armatnich” Jana Tettera o ks. ppłk Józefie Wryczy, a także „Trzej panowie z Wilna” - artykuł o trzech osobowościach kultury polskiej: Witoldzie Hulewiczu, Pawle Jasienicy i Stanisławie Cat-Mackiewiczu, polecam także tekst o Jerzym Tomczyku, malarzu z Elbląga oraz artykuł „Adolf Hitler – Koniec legendy”. Na szczególne polecenie zasługuje list otwarty do Pani Angeli Merkel zatytułowany „Moi Niemcy” pióra Romualda Karasia.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny numer „Ostoi”

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież