Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cuchnący sojusz?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 kwietnia 2021 09:33

Czy przetworzone odpady ściekowe ze słynnej supernowoczesnej oczyszczalni „Czajka”, pracującej z przerwami w stolicy trafiały na Pomorze i zostały użyte do rekultywacji wysypiska w Łebczu w powiecie puckim?


Czy doszło do nieprawidłowości oceni Prokuratura Rejonowa w Pucku. W międzyczasie zawiązał się komitet społeczny. Zawiadomienie złożyła grupa mieszkańców zaniepokojona fetorem, mający obawy, że na terenie wysypiska, w nielegalny sposób składowane są odpady.


Składowisko odpadów w Łebczu od kilku lat jest już zamknięte. Samo, przed laty zostało otwarte jako tymczasowe składowisko odpadów. Z czasem się rozrosło. Poddawane jest rekultywacji, bo nie było odpowiednio zabezpieczone i stanowi ono zagrożenie dla wód gruntowych.


Sygnały od mieszkańców i koincydencja czasowa wskazują, że mogą tam trafiać odpady z oczyszczalni ścieków „Czajka”, znajdującej się w północno-wschodniej części Warszawy. Do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne z prawobrzeżnej i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z Legionowa, Zielonki i Marek. Powstałe podczas oczyszczania osady ściekowe ulegają fermentacji. Wytworzony w ten sposób biogaz wykorzystujemy do celów grzewczych. Reszta jest wywożona. Czy ma tu miejsce porozumienie partyjno-samorządowe burmistrza Pucka i prezydenta Warszawy? Za stan wysypiska odpowiada Pucka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., nadzorowana przez burmistrza Pucka Hannę Pruchnowską.


Przypomnijmy, że układ przesyłowy ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” uległ awarii m.in. 29 sierpnia 2020 r. Awaria rozpętała polityczną burzę. W 2020 r. dokonano tam 29 zrzutów ścieków komunalnych do Wisły. Z tego 19 zrzutów niezgodnie z pozwoleniem (2,1 mln m3 nieoczyszczonych ścieków komunalnych). Ostatni taki zrzut ścieków komunalnych do Wisły miał miejsce 23 grudnia 2020 r.


Czy po tym jak Rafał Trzaskowski przegrał o pół miliona głosów prezydencką kampanię a miesiąc później wybiło mu szambo pomocną dłoń podała mu burmistrz Pucka?


Przed uruchomieniem „Czajki” do Wisły trafiało ok. 350 tysiące metrów sześciennych ścieków dziennie. Po uruchomieniu oczyszczalni i uruchomieniu układu przesyłu ścieków pod Wisłą w 2012 r. było to 120 tysięcy metrów sześciennych dziennie, a kolejnych latach nawet zero. Do awarii rur przesyłowych z 29 sierpnia 2020 r. Jest co prawda druga nitka przesyłowa, ale i ona uległa awarii w ub.r. trzeba było czterech miesięcy by się uporać z problemem. Odcięcia wody warszawiacy by nie zaakceptowali. Przetransportowanie ścieków do oczyszczalni byłoby możliwe, ale w Warszawie potrzebne byłoby kilka tysięcy cystern na dobę. Wybrano więc zrzut surowych ścieków do Wisły. Reszta odpadów była wywożona. Stan Wisły wrócił do tego sprzed 2012 r. Czajka pracuje normalnie. Trwa ustalanie, czy odpady z niej trafiły na Pomorze.

ASGInne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież