Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Cuchnący sojusz?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 kwietnia 2021 09:33

Czy przetworzone odpady ściekowe ze słynnej supernowoczesnej oczyszczalni „Czajka”, pracującej z przerwami w stolicy trafiały na Pomorze i zostały użyte do rekultywacji wysypiska w Łebczu w powiecie puckim?


Czy doszło do nieprawidłowości oceni Prokuratura Rejonowa w Pucku. W międzyczasie zawiązał się komitet społeczny. Zawiadomienie złożyła grupa mieszkańców zaniepokojona fetorem, mający obawy, że na terenie wysypiska, w nielegalny sposób składowane są odpady.


Składowisko odpadów w Łebczu od kilku lat jest już zamknięte. Samo, przed laty zostało otwarte jako tymczasowe składowisko odpadów. Z czasem się rozrosło. Poddawane jest rekultywacji, bo nie było odpowiednio zabezpieczone i stanowi ono zagrożenie dla wód gruntowych.


Sygnały od mieszkańców i koincydencja czasowa wskazują, że mogą tam trafiać odpady z oczyszczalni ścieków „Czajka”, znajdującej się w północno-wschodniej części Warszawy. Do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne z prawobrzeżnej i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z Legionowa, Zielonki i Marek. Powstałe podczas oczyszczania osady ściekowe ulegają fermentacji. Wytworzony w ten sposób biogaz wykorzystujemy do celów grzewczych. Reszta jest wywożona. Czy ma tu miejsce porozumienie partyjno-samorządowe burmistrza Pucka i prezydenta Warszawy? Za stan wysypiska odpowiada Pucka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., nadzorowana przez burmistrza Pucka Hannę Pruchnowską.


Przypomnijmy, że układ przesyłowy ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” uległ awarii m.in. 29 sierpnia 2020 r. Awaria rozpętała polityczną burzę. W 2020 r. dokonano tam 29 zrzutów ścieków komunalnych do Wisły. Z tego 19 zrzutów niezgodnie z pozwoleniem (2,1 mln m3 nieoczyszczonych ścieków komunalnych). Ostatni taki zrzut ścieków komunalnych do Wisły miał miejsce 23 grudnia 2020 r.


Czy po tym jak Rafał Trzaskowski przegrał o pół miliona głosów prezydencką kampanię a miesiąc później wybiło mu szambo pomocną dłoń podała mu burmistrz Pucka?


Przed uruchomieniem „Czajki” do Wisły trafiało ok. 350 tysiące metrów sześciennych ścieków dziennie. Po uruchomieniu oczyszczalni i uruchomieniu układu przesyłu ścieków pod Wisłą w 2012 r. było to 120 tysięcy metrów sześciennych dziennie, a kolejnych latach nawet zero. Do awarii rur przesyłowych z 29 sierpnia 2020 r. Jest co prawda druga nitka przesyłowa, ale i ona uległa awarii w ub.r. trzeba było czterech miesięcy by się uporać z problemem. Odcięcia wody warszawiacy by nie zaakceptowali. Przetransportowanie ścieków do oczyszczalni byłoby możliwe, ale w Warszawie potrzebne byłoby kilka tysięcy cystern na dobę. Wybrano więc zrzut surowych ścieków do Wisły. Reszta odpadów była wywożona. Stan Wisły wrócił do tego sprzed 2012 r. Czajka pracuje normalnie. Trwa ustalanie, czy odpady z niej trafiły na Pomorze.

ASGInne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież