W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Splendor Gedanensis za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 marca 2014 10:08

Adam Nalepa, Barbara Szczepuła i Michał Szlaga zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis.


Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono w Teatrze Wybrzeże 14 marca już po raz czterdziesty pierwszy.


altW tym roku do Nagrody nominowanych było 16 twórców i animatorów kultury (na zdjęciu powyżej).


altOstatecznie podczas piątkowej gali 14 marca w Teatrze Wybrzeże ten laur otrzymali:
1. Adam Nalepa, reżyser, tłumacz, krytyk teatralny, za reżyserię „Czarownic z Salem” Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże.

2. Barbara Szczepuła, reportażystka, felietonistka, pisarka, za biografię Aliny Pieńkowskiej, żony marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pt. Miłość w cieniu polityki.

3. Michał Szlaga, artysta fotograf, autor albumu, za autorski album pn. STOCZNIA, opisujący historię zmian w krajobrazie i architekturze Stoczni Gdańskiej.


Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013 otrzymała Grupa LOTOS S.A. partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w szczególności za wsparcie finansowe premiery Marii Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.


W dniu wręczanie nagród przypadały urodziny Małgorzaty Żerwe, dziennikarki Radia Gdańsk, prowadzącej tę uroczystość od wielu lat i z tej okazji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz publicznie wręczył jej bukiet żółtych tulipanów.


Obdarowana kwiatami powiedziała ze sceny: - To jest duża niespodzianka, a prezydent jakże jest miły, bo tych kwiatów jest mniej niż ja mam lat. To jest najstarsza nagroda w dziedzinie kultury i ma najstarszą prowadzącą.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oficjalnie zabrał głos: - Jesteśmy miłośnikami talentów rozmaitych. Ta nagroda przekroczyła już 40 lat, weszliśmy w jej piątą dekadę. 41 lat temu a dokładnie w 1973 roku, nagrodę otrzymali m.in. Alfons Łosowski, Jerzy Stankiewicz, Wojciech Święcicki, Stefan Herman, a rok później Krystyna i Stefan Chwinowie. W minionym okresie 40 lat nagrodę tą wręczono 188 osobom. Jest to też nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł brutto. Trzeba się więc nią podzielić z urzędem skarbowym. Gratuluję laureatom nagrody i sponsorom kultury. Gdańsk ma służebną rolę wobec całego pomorskiego regionu. A ten rok przejdzie do historii naszego tysiącletniego grodu, bo w 2014 oddamy dwie nowe placówki użyteczności publicznej na rzecz kultury, to jest pod koniec sierpnia siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności, a we wrześniu siedzibę Teatru Szekspirowskiego. Jak na miasto szóste w Polsce pod względem ilości ludności jest to wydarzenie bez precedensu. W Gdańsku kalendarz imprez kulturalnych jest bardzo bogaty i każdy z mieszkańców oraz licznych gości znajdzie coś dla siebie.


alt

 

Wieczór uświetnił występ zespołu Marka Dyjaka ze Świdnika, kompozytora i wokalisty, z wykształcenia hydraulika, laureata Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem, w którego skład wchodzą: Jerzy Miałek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Łukasz Borowiecki  (kontrabasista), Arkadiusz Skolik (perkusista).


altNagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, a później Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.


Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież