Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nagrody Splendor Gedanensis za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 marca 2014 10:08

Adam Nalepa, Barbara Szczepuła i Michał Szlaga zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis.


Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono w Teatrze Wybrzeże 14 marca już po raz czterdziesty pierwszy.


altW tym roku do Nagrody nominowanych było 16 twórców i animatorów kultury (na zdjęciu powyżej).


altOstatecznie podczas piątkowej gali 14 marca w Teatrze Wybrzeże ten laur otrzymali:
1. Adam Nalepa, reżyser, tłumacz, krytyk teatralny, za reżyserię „Czarownic z Salem” Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże.

2. Barbara Szczepuła, reportażystka, felietonistka, pisarka, za biografię Aliny Pieńkowskiej, żony marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pt. Miłość w cieniu polityki.

3. Michał Szlaga, artysta fotograf, autor albumu, za autorski album pn. STOCZNIA, opisujący historię zmian w krajobrazie i architekturze Stoczni Gdańskiej.


Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013 otrzymała Grupa LOTOS S.A. partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w szczególności za wsparcie finansowe premiery Marii Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.


W dniu wręczanie nagród przypadały urodziny Małgorzaty Żerwe, dziennikarki Radia Gdańsk, prowadzącej tę uroczystość od wielu lat i z tej okazji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz publicznie wręczył jej bukiet żółtych tulipanów.


Obdarowana kwiatami powiedziała ze sceny: - To jest duża niespodzianka, a prezydent jakże jest miły, bo tych kwiatów jest mniej niż ja mam lat. To jest najstarsza nagroda w dziedzinie kultury i ma najstarszą prowadzącą.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oficjalnie zabrał głos: - Jesteśmy miłośnikami talentów rozmaitych. Ta nagroda przekroczyła już 40 lat, weszliśmy w jej piątą dekadę. 41 lat temu a dokładnie w 1973 roku, nagrodę otrzymali m.in. Alfons Łosowski, Jerzy Stankiewicz, Wojciech Święcicki, Stefan Herman, a rok później Krystyna i Stefan Chwinowie. W minionym okresie 40 lat nagrodę tą wręczono 188 osobom. Jest to też nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł brutto. Trzeba się więc nią podzielić z urzędem skarbowym. Gratuluję laureatom nagrody i sponsorom kultury. Gdańsk ma służebną rolę wobec całego pomorskiego regionu. A ten rok przejdzie do historii naszego tysiącletniego grodu, bo w 2014 oddamy dwie nowe placówki użyteczności publicznej na rzecz kultury, to jest pod koniec sierpnia siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności, a we wrześniu siedzibę Teatru Szekspirowskiego. Jak na miasto szóste w Polsce pod względem ilości ludności jest to wydarzenie bez precedensu. W Gdańsku kalendarz imprez kulturalnych jest bardzo bogaty i każdy z mieszkańców oraz licznych gości znajdzie coś dla siebie.


alt

 

Wieczór uświetnił występ zespołu Marka Dyjaka ze Świdnika, kompozytora i wokalisty, z wykształcenia hydraulika, laureata Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem, w którego skład wchodzą: Jerzy Miałek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Łukasz Borowiecki  (kontrabasista), Arkadiusz Skolik (perkusista).


altNagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, a później Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.


Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież