Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Splendor Gedanensis za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 marca 2014 10:08

Adam Nalepa, Barbara Szczepuła i Michał Szlaga zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis.


Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono w Teatrze Wybrzeże 14 marca już po raz czterdziesty pierwszy.


altW tym roku do Nagrody nominowanych było 16 twórców i animatorów kultury (na zdjęciu powyżej).


altOstatecznie podczas piątkowej gali 14 marca w Teatrze Wybrzeże ten laur otrzymali:
1. Adam Nalepa, reżyser, tłumacz, krytyk teatralny, za reżyserię „Czarownic z Salem” Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże.

2. Barbara Szczepuła, reportażystka, felietonistka, pisarka, za biografię Aliny Pieńkowskiej, żony marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pt. Miłość w cieniu polityki.

3. Michał Szlaga, artysta fotograf, autor albumu, za autorski album pn. STOCZNIA, opisujący historię zmian w krajobrazie i architekturze Stoczni Gdańskiej.


Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013 otrzymała Grupa LOTOS S.A. partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w szczególności za wsparcie finansowe premiery Marii Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.


W dniu wręczanie nagród przypadały urodziny Małgorzaty Żerwe, dziennikarki Radia Gdańsk, prowadzącej tę uroczystość od wielu lat i z tej okazji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz publicznie wręczył jej bukiet żółtych tulipanów.


Obdarowana kwiatami powiedziała ze sceny: - To jest duża niespodzianka, a prezydent jakże jest miły, bo tych kwiatów jest mniej niż ja mam lat. To jest najstarsza nagroda w dziedzinie kultury i ma najstarszą prowadzącą.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oficjalnie zabrał głos: - Jesteśmy miłośnikami talentów rozmaitych. Ta nagroda przekroczyła już 40 lat, weszliśmy w jej piątą dekadę. 41 lat temu a dokładnie w 1973 roku, nagrodę otrzymali m.in. Alfons Łosowski, Jerzy Stankiewicz, Wojciech Święcicki, Stefan Herman, a rok później Krystyna i Stefan Chwinowie. W minionym okresie 40 lat nagrodę tą wręczono 188 osobom. Jest to też nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł brutto. Trzeba się więc nią podzielić z urzędem skarbowym. Gratuluję laureatom nagrody i sponsorom kultury. Gdańsk ma służebną rolę wobec całego pomorskiego regionu. A ten rok przejdzie do historii naszego tysiącletniego grodu, bo w 2014 oddamy dwie nowe placówki użyteczności publicznej na rzecz kultury, to jest pod koniec sierpnia siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności, a we wrześniu siedzibę Teatru Szekspirowskiego. Jak na miasto szóste w Polsce pod względem ilości ludności jest to wydarzenie bez precedensu. W Gdańsku kalendarz imprez kulturalnych jest bardzo bogaty i każdy z mieszkańców oraz licznych gości znajdzie coś dla siebie.


alt

 

Wieczór uświetnił występ zespołu Marka Dyjaka ze Świdnika, kompozytora i wokalisty, z wykształcenia hydraulika, laureata Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego w Bydgoszczy. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem, w którego skład wchodzą: Jerzy Miałek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Łukasz Borowiecki  (kontrabasista), Arkadiusz Skolik (perkusista).


altNagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, a później Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.


Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież