W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duży ruch w małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 marca 2014 13:19

Umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim korzystnie wpłynęła na polską gospodarkę, choćby z uwagi na zasilanie przez Rosjan budżetu naszych rodzimych sklepów i punktów usługowych o kwoty plasujące się na poziomie kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Rosjanie najchętniej odwiedzają Polskę w czasie weekendu - aż 57 tys. podróżnych przekroczyło granicę polsko-rosyjską między 7 a 9 marca. Czy sytuacja na szczeblu politycznym to zmieni?


Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego w ramach obustronnej umowy mogą swobodnie przyjeżdżać do Polski w celach kulturalnych, społecznych, uzasadnionych kontaktach ekonomicznych oraz dla podtrzymywania więzi rodzinnych. Czas pobytu nie może przekroczyć jednorazowo 30 dni, a w okresie każdych 6 miesięcy- 90 dni.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje jedynie Obwód Kaliningradzki. Aby odwiedzić miejsce poza wyznaczonym w porozumieniu, konieczne jest załatwienie dodatkowego zezwolenia. Inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, gdyż otwarta dla Rosjan jest część województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki, a także miasta: Elbląg i Olsztyn) oraz pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański, oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk).

- Ruch od początku roku, z pominięciem okresu świąteczno-noworocznego w Federacji Rosyjskiej, utrzymuje się na tym samym poziomie. Rosjanie chętnie odwiedzają Polskę, zwłaszcza kiedy mają dłuższy weekend tak jak to było 7-9 marca. Wówczas mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego stanowią największą grupę podróżnych - poinformowała Justyna Szubstarska, Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w infrastrukturze i systemie odpraw, czas kontroli granicznej został skrócony do minimum i na dzień dzisiejszy wynosi około 5 minut. Mimo częstego przekraczania granicy nie zanotowano incydentów i aktów agresji z udziałem mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Głównym powodem przyjazdu Rosjan do Polski jest możliwość nabycia produktów za mniejsze pieniądze. Po żywność udają się do przygranicznych miast, takich jak Braniewo, Bartoszyce, czy Gołdap, natomiast w sprzęt AGD, RTV lub ubrania zaopatrują się w Trójmieście. Dokonując zakupów w Polsce, Rosjanie mogą odzyskać część zapłaconej kwoty równą podatkowi VAT. W ciągu dwóch dni (7-8.01.2014) przedstawili na granicy rachunki TAX FREE umożliwiające zwrot podatku w kwocie miliona złotych.

Polacy w ramach małego ruchu granicznego udają się do Rosji po paliwo, które jest tam znacznie tańsze. Przez granicę można przewieźć maksymalnie tyle paliwa, ile zmieści fabrycznie zamontowany zbiornik (najczęściej wybierane są stare passaty) plus 10 litrów w kanistrze. Niestety przepisy regulują częstość przekraczania granicy. W wypadku wjazdu więcej niż 10 razy w miesiącu, należy udowodnić brak działania handlowego. Jeżeli się to nie uda, konieczne jest uiszczenie opłaty wyrównawczej za każdy litr paliwa wwożonego do Polski, czyli różnicę cenową pomiędzy paliwem z Rosji i Polski.

Wprowadzenie małego ruchu granicznego wpłynęło również na przemyt. Na granicy najczęściej konfiskowane są wyroby akcyzowe.
- Towarami najczęściej zatrzymywanymi na granicy, ze względu na przekroczenie dopuszczalnych norm przywozowych są alkohol i papierosy. Po zatrzymaniu trafiają do magazynu Izby Celnej w Gdyni, a następnie są niszczone, po orzeczeniu przez Sąd przepadku na rzecz skarbu państwa - oznajmił Marcin Daczko, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Gdyni. - W przypadku wykrycia próby przywozu większej niż dopuszczalna ilości wyrobów akcyzowych, podróżny może zostać ukarany mandatem. Jeśli odmówi jego przyjęcia, wówczas wszczynane jest postępowanie karne skarbowe. Osoba taka podlega wówczas karze grzywny do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie - dodał.

Mimo napiętej sytuacji politycznej dotyczącej działań rosyjskich skierowanych przeciwko Ukrainie, nie odnotowano zmian w aspekcie przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.
- Sytuacja polityczna na Ukrainie nie dotyczy granicy polsko-rosyjskiej. Nie ma potrzeby wprowadzania jakiś zaostrzeń, czy też zmian. Obecnie ruch na wszystkich przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim przebiega bez zastrzeżeń - zapewniła Justyna Szubstarska.

Służba Celna również nie zauważyła zmian, więc śmiało można stwierdzić, że mimo oferowania pomocy mieszkańcom Ukrainy przez polski rząd, Rosjanie w dalszym ciągu chętnie odwiedzają nasz kraj i nie zamierzają się od nas odwrócić.

Sklepy oraz punktu usługowe przygotowały już materiały promujące w języku rosyjskim, licząc na wzmożony ruch w okresie wiosenno-letnim.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Dwoogy 2014-03-18 09:57
GOŁDAPIA ???????? szukałem nawet w Wiki - też nie wiedzą ...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież