Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duży ruch w małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 marca 2014 13:19

Umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim korzystnie wpłynęła na polską gospodarkę, choćby z uwagi na zasilanie przez Rosjan budżetu naszych rodzimych sklepów i punktów usługowych o kwoty plasujące się na poziomie kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Rosjanie najchętniej odwiedzają Polskę w czasie weekendu - aż 57 tys. podróżnych przekroczyło granicę polsko-rosyjską między 7 a 9 marca. Czy sytuacja na szczeblu politycznym to zmieni?


Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego w ramach obustronnej umowy mogą swobodnie przyjeżdżać do Polski w celach kulturalnych, społecznych, uzasadnionych kontaktach ekonomicznych oraz dla podtrzymywania więzi rodzinnych. Czas pobytu nie może przekroczyć jednorazowo 30 dni, a w okresie każdych 6 miesięcy- 90 dni.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje jedynie Obwód Kaliningradzki. Aby odwiedzić miejsce poza wyznaczonym w porozumieniu, konieczne jest załatwienie dodatkowego zezwolenia. Inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, gdyż otwarta dla Rosjan jest część województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki, a także miasta: Elbląg i Olsztyn) oraz pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański, oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk).

- Ruch od początku roku, z pominięciem okresu świąteczno-noworocznego w Federacji Rosyjskiej, utrzymuje się na tym samym poziomie. Rosjanie chętnie odwiedzają Polskę, zwłaszcza kiedy mają dłuższy weekend tak jak to było 7-9 marca. Wówczas mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego stanowią największą grupę podróżnych - poinformowała Justyna Szubstarska, Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w infrastrukturze i systemie odpraw, czas kontroli granicznej został skrócony do minimum i na dzień dzisiejszy wynosi około 5 minut. Mimo częstego przekraczania granicy nie zanotowano incydentów i aktów agresji z udziałem mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Głównym powodem przyjazdu Rosjan do Polski jest możliwość nabycia produktów za mniejsze pieniądze. Po żywność udają się do przygranicznych miast, takich jak Braniewo, Bartoszyce, czy Gołdap, natomiast w sprzęt AGD, RTV lub ubrania zaopatrują się w Trójmieście. Dokonując zakupów w Polsce, Rosjanie mogą odzyskać część zapłaconej kwoty równą podatkowi VAT. W ciągu dwóch dni (7-8.01.2014) przedstawili na granicy rachunki TAX FREE umożliwiające zwrot podatku w kwocie miliona złotych.

Polacy w ramach małego ruchu granicznego udają się do Rosji po paliwo, które jest tam znacznie tańsze. Przez granicę można przewieźć maksymalnie tyle paliwa, ile zmieści fabrycznie zamontowany zbiornik (najczęściej wybierane są stare passaty) plus 10 litrów w kanistrze. Niestety przepisy regulują częstość przekraczania granicy. W wypadku wjazdu więcej niż 10 razy w miesiącu, należy udowodnić brak działania handlowego. Jeżeli się to nie uda, konieczne jest uiszczenie opłaty wyrównawczej za każdy litr paliwa wwożonego do Polski, czyli różnicę cenową pomiędzy paliwem z Rosji i Polski.

Wprowadzenie małego ruchu granicznego wpłynęło również na przemyt. Na granicy najczęściej konfiskowane są wyroby akcyzowe.
- Towarami najczęściej zatrzymywanymi na granicy, ze względu na przekroczenie dopuszczalnych norm przywozowych są alkohol i papierosy. Po zatrzymaniu trafiają do magazynu Izby Celnej w Gdyni, a następnie są niszczone, po orzeczeniu przez Sąd przepadku na rzecz skarbu państwa - oznajmił Marcin Daczko, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Gdyni. - W przypadku wykrycia próby przywozu większej niż dopuszczalna ilości wyrobów akcyzowych, podróżny może zostać ukarany mandatem. Jeśli odmówi jego przyjęcia, wówczas wszczynane jest postępowanie karne skarbowe. Osoba taka podlega wówczas karze grzywny do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie - dodał.

Mimo napiętej sytuacji politycznej dotyczącej działań rosyjskich skierowanych przeciwko Ukrainie, nie odnotowano zmian w aspekcie przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.
- Sytuacja polityczna na Ukrainie nie dotyczy granicy polsko-rosyjskiej. Nie ma potrzeby wprowadzania jakiś zaostrzeń, czy też zmian. Obecnie ruch na wszystkich przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim przebiega bez zastrzeżeń - zapewniła Justyna Szubstarska.

Służba Celna również nie zauważyła zmian, więc śmiało można stwierdzić, że mimo oferowania pomocy mieszkańcom Ukrainy przez polski rząd, Rosjanie w dalszym ciągu chętnie odwiedzają nasz kraj i nie zamierzają się od nas odwrócić.

Sklepy oraz punktu usługowe przygotowały już materiały promujące w języku rosyjskim, licząc na wzmożony ruch w okresie wiosenno-letnim.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież