Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duży ruch w małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 marca 2014 13:19

Umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim korzystnie wpłynęła na polską gospodarkę, choćby z uwagi na zasilanie przez Rosjan budżetu naszych rodzimych sklepów i punktów usługowych o kwoty plasujące się na poziomie kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Rosjanie najchętniej odwiedzają Polskę w czasie weekendu - aż 57 tys. podróżnych przekroczyło granicę polsko-rosyjską między 7 a 9 marca. Czy sytuacja na szczeblu politycznym to zmieni?


Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego w ramach obustronnej umowy mogą swobodnie przyjeżdżać do Polski w celach kulturalnych, społecznych, uzasadnionych kontaktach ekonomicznych oraz dla podtrzymywania więzi rodzinnych. Czas pobytu nie może przekroczyć jednorazowo 30 dni, a w okresie każdych 6 miesięcy- 90 dni.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje jedynie Obwód Kaliningradzki. Aby odwiedzić miejsce poza wyznaczonym w porozumieniu, konieczne jest załatwienie dodatkowego zezwolenia. Inaczej sytuacja przedstawia się w Polsce, gdyż otwarta dla Rosjan jest część województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki, a także miasta: Elbląg i Olsztyn) oraz pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański, oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk).

- Ruch od początku roku, z pominięciem okresu świąteczno-noworocznego w Federacji Rosyjskiej, utrzymuje się na tym samym poziomie. Rosjanie chętnie odwiedzają Polskę, zwłaszcza kiedy mają dłuższy weekend tak jak to było 7-9 marca. Wówczas mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego stanowią największą grupę podróżnych - poinformowała Justyna Szubstarska, Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w infrastrukturze i systemie odpraw, czas kontroli granicznej został skrócony do minimum i na dzień dzisiejszy wynosi około 5 minut. Mimo częstego przekraczania granicy nie zanotowano incydentów i aktów agresji z udziałem mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Głównym powodem przyjazdu Rosjan do Polski jest możliwość nabycia produktów za mniejsze pieniądze. Po żywność udają się do przygranicznych miast, takich jak Braniewo, Bartoszyce, czy Gołdap, natomiast w sprzęt AGD, RTV lub ubrania zaopatrują się w Trójmieście. Dokonując zakupów w Polsce, Rosjanie mogą odzyskać część zapłaconej kwoty równą podatkowi VAT. W ciągu dwóch dni (7-8.01.2014) przedstawili na granicy rachunki TAX FREE umożliwiające zwrot podatku w kwocie miliona złotych.

Polacy w ramach małego ruchu granicznego udają się do Rosji po paliwo, które jest tam znacznie tańsze. Przez granicę można przewieźć maksymalnie tyle paliwa, ile zmieści fabrycznie zamontowany zbiornik (najczęściej wybierane są stare passaty) plus 10 litrów w kanistrze. Niestety przepisy regulują częstość przekraczania granicy. W wypadku wjazdu więcej niż 10 razy w miesiącu, należy udowodnić brak działania handlowego. Jeżeli się to nie uda, konieczne jest uiszczenie opłaty wyrównawczej za każdy litr paliwa wwożonego do Polski, czyli różnicę cenową pomiędzy paliwem z Rosji i Polski.

Wprowadzenie małego ruchu granicznego wpłynęło również na przemyt. Na granicy najczęściej konfiskowane są wyroby akcyzowe.
- Towarami najczęściej zatrzymywanymi na granicy, ze względu na przekroczenie dopuszczalnych norm przywozowych są alkohol i papierosy. Po zatrzymaniu trafiają do magazynu Izby Celnej w Gdyni, a następnie są niszczone, po orzeczeniu przez Sąd przepadku na rzecz skarbu państwa - oznajmił Marcin Daczko, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Gdyni. - W przypadku wykrycia próby przywozu większej niż dopuszczalna ilości wyrobów akcyzowych, podróżny może zostać ukarany mandatem. Jeśli odmówi jego przyjęcia, wówczas wszczynane jest postępowanie karne skarbowe. Osoba taka podlega wówczas karze grzywny do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie - dodał.

Mimo napiętej sytuacji politycznej dotyczącej działań rosyjskich skierowanych przeciwko Ukrainie, nie odnotowano zmian w aspekcie przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.
- Sytuacja polityczna na Ukrainie nie dotyczy granicy polsko-rosyjskiej. Nie ma potrzeby wprowadzania jakiś zaostrzeń, czy też zmian. Obecnie ruch na wszystkich przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim przebiega bez zastrzeżeń - zapewniła Justyna Szubstarska.

Służba Celna również nie zauważyła zmian, więc śmiało można stwierdzić, że mimo oferowania pomocy mieszkańcom Ukrainy przez polski rząd, Rosjanie w dalszym ciągu chętnie odwiedzają nasz kraj i nie zamierzają się od nas odwrócić.

Sklepy oraz punktu usługowe przygotowały już materiały promujące w języku rosyjskim, licząc na wzmożony ruch w okresie wiosenno-letnim.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież