Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe wejście i trasa zwiedzania Ratusza Głównego Miasta w Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 marca 2014 10:21

Zmiana miejsca wejścia do muzeum, nowo opracowana trasa zwiedzania i nowe sale wystawiennicze, to najistotniejsze zmiany jakie szykują się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Ratusz ten jest pod szczególną obserwacją muzealników europejskich, a zwłaszcza niemieckich. Niemal natychmiast dostrzegana jest każda dokonana zmiana, czy wprowadzenie czegoś nowego. Natychmiast rozdzwaniają się telefony z zewnątrz, gdy na przykład grana jest rota z wieży ratusza lub rozwieszony zostaje na fasadzie duży czerwonego koloru krawat w ramach promocji wystawy z Chorwacji.


MHMG rozpoczęło swoją formalną działalność w 1972 roku. W ramach pierwszego pionierskiego etapu muzeum rozrastało się poprzez pozyskiwanie kolejnych obiektów muzealnych. W drugim etapie skupiono się na licznych pracach konserwatorskich realizowanych we własnym zakresie.
Po renowacji takich obiektów, jak Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, czy Wartownia nr 1 na Westerplatte, obecnie przyszła kolej na nieco dotychczas pomijany Ratusz Głównego Miasta.


Co do tej niezwykle reprezentacyjnej dla miasta budowli tworzą się niezwykle śmiałe plany. Są one ukierunkowane na to, jak twierdzi dyrektor MHMG Adam Koperkiewicz, aby ratusz stał się bardziej dostępny dla turystów odwiedzających Gdańsk. Przede wszystkim zamiarem jest przywrócenie ratuszowi historycznego znaczenia i nadanie mu odpowiedniej rangi. Zostaną przywrócone dawne nazwy kilku salom. Zostanie zmienione główne wejście do ratusza. Nie jak dotychczas schodami do góry i po uchyleniu z trudem wielkich stalowych drzwi jeszcze wyżej też wysokimi schodami, aby dotrzeć do sieni głównej. A tam do kasy i szatni. Dla wielu osób już na początku chęci zwiedzania są to przeszkody nie do pokonania.  


alt



Plan przewiduje wejście bezpośrednio z poziomu ulicy Długiej przez przejazd bramny, tak jak obecnie trafia się do Restauracji Palowa. Na parterze ma się znajdować kasa z biletami wstępu, szatnia i punkt sprzedaży okazjonalnych pamiątek. Zatem znajdujące się obecnie w sieni głównej kasa i sklepik zostaną przeniesione na dół, dzięki czemu odsłoni się holenderskie flizy z 18 wieku.


alt



Czyli ozdobne kafelki w błękitnym kolorze z widokami wiatraków, pejzaży i scenek rodzajowych. Były one przywożone na statkach do Gdańska jako balast. 
Przy takim rozwiązaniu głównego wejścia przejazdem bramnym ma się od razu widok na dziedziniec.


alt



Z niego prowadzą schody do wnętrza ratusza jak i do piwnic, w ogóle nie znanych ogółowi społeczeństwa. Przez wiele lat niszczały i obecnie wymagają dużych nakładów finansowych. A jest warto je ponieść, gdyż piwnice znajdujące się pod ratuszem mają przepiękną architekturę,  taką samą jak pod Dworem Artusa  Do zagospodarowania jest około 400 m kw. powierzchni. Można na niej organizować przeróżne wystawy czasowe. Chociaż jest też propozycja na czasowe ekspozycje przekształcić dotychczasową Restaurację Palowa, co nie do końca wydaje się być przekonujące. W jej szatni zamierza się zorganizować wystawę o herbach gdańskich. A przecież naprzeciwko wejścia do tej restauracji jest spora salka zwana obecnie konferencyjną, w której z powodzeniem można takie herby wyeksponować.
W planach MHMG jest też zorganizowanie stałej wystawy dotyczącej historii Gdańska.


alt



Dotychczas po zwiedzeniu ratusza turyści wychodzą na podwórko na którym zlokalizowany jest śmietnik. Przechodzą też pod oknami komisariatu policji zlokalizowanego przy ulicy Piwnej, zza których nieraz dochodzą niecenzurowane okrzyki. Zwiedzający muszą również sporo pokombinować, aby dotrzeć na ulicę Piwną, a następnie wrócić się i ponownie schodami dotrzeć do muzealnej szatni po swoje pozostawione rzeczy. Ten stan rzeczy ma się gruntownie zmienić. Po uruchomieniu głównego wejścia bezpośrednio z ulicy Długiej, w tym samym miejscu będzie tez mieściło się wyjście z muzeum.


Najpierw jednak muszą zostać opracowane szczegółowe projekty, a następnie od stycznia 2015 roku zamierza się rozpocząć ich realizację.
Pozwoli to powiększyć powierzchnię wystawienniczą o 42 proc. tj. łącznie do 2000 m kw. Same piwnice pod ratuszem, wymagające osuszenia i generalnego remontu, mają około 400 m kw. W to przedsięwzięcie zaangażowani są naukowi pracownicy trzech politechnik - gdańskiej, gliwickiej i wrocławskiej.  


MHMG nie ujawnia jednak ile będą kosztować te wszystkie prace. Podawana jest kwota rzędu kilku milionów złotych.


alt



Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Mierzący ok. 80 metrów wysokości ceglany obiekt, to jeden z dwóch zabytkowych budowli górujących nad historycznym centrum Gdańska.


Jego konkurentem jest znajdująca się obok Bazylika Mariacka, która wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ponad 90 metrów wysokości. Wizerunki Bazyliki i Ratusza oraz Żurawia nad Motławą, są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.


Historia ratusza sięga XIV wieku, kiedy powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru  Głównego Miasta Gdańska. Od połowy XV w. do 1921 r. obiekt pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież